Lenovo Legion Y520 Gaming Laptop Oyun Testleri

Öncelikle hepinize merhaba. 29.05.2018 tarihinde aldığım Lenovo Legion Y520 15IKBN modelli bilgisayarımla yeteri kadar vakit geçirdim. Bilgisayar alacak arkadaşların kafasında bir fikir oluşturmak adına ben de oyun testlerini paylaşmaya karar verdim. Sistem şöyle:

5.jpg

Oyun testlerimin yanında sizlere bilgisayarın artı ve eksi yönlerinden bahsetmek istiyorum.

(+)Şık bir tasarıma sahip her şeyden önce. Klavyesi gerçekten hoşuma gitti. Kullanımı rahat.

(+)Oyun anında ısınan ekran kartı ve işlemci gibi iki önemli bileşeni oyunda daha az olarak kullandığımız Numpad tarafına yerleştirmişler. Basit bir şey gibi görünebilir ama bu çok önemli bir özellik bence. WASD tarafında herhangi bir ısınma yok ve saatlerce oyun oynadığımda elimi rahatsız edecek herhangi bir etken de oluşmuyor.

(+)Saatlerce oyun oynamaktan bahsetmişken buradan devam edeyim. Fortnite, League of Legends, CS:GO, Need for Speed Payback oynadığım oyunlar arasında. Özellikle Fortnite'da ciddi vakit geçiriyorum. Testlerde daha net paylaşırım sıcaklıkları ama ısınma gerçekten minimum düzeyde. Bilgisayar gerçekten ısınmıyor gibi bir şey. En çok memnun olduğum nokta da bu olabilir hatta.

(-)Bilgisayarın en büyük eksisi HDD. Eğer çok güçlü oyunları oynamak istiyorsanız performansa gölge düşürebiliyor HDD. Eğer bütçeniz olursa SSD takviyesi bilgisayara seviye atlatacaktır. Eğer benim gibi orta düzey bir oyuncuysanız o kadar hissetmiyorsunuz bu farkı.

Temel olarak aklıma gelenler bunlar. Ben indirimde yakalayıp 3600 Türk lirasına almıştım. Bu fiyat civarında iyi bir tercih olduğunu düşünüyorum. Tavsiye ederim kesinlikle. Lafı daha fazla uzatmadan testlere geçmek istiyorum.

Need for Speed Payback

Sistemim için elimde bulunan oyunlarda top nokta olduğunu düşündüğüm oyun bu. Bundan ötürü bu testi de yapmak istedim. Bir de not düşmek isterim ki testi Geforce Experience'nin optimum dediği ''Low'' ayarlarda yaptım testi. Kayıt yapmadığım şekilde oyuna girdiğimde ''Medium'' ayarlarda stabil bir şekilde 60 FPS oynayabiliyorum. Sıcaklık değerleri de gayet iyi ve bu beni fazlasıyla memnun etti. 12-13 dakikalık bir testi yanlışlıkla sildim. İkincisinde o kadar dayanamadım ve 6 dakika oldu.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Counter Strike : Global Offensive

Bu oyun da büyük bir kitlenin oynadığı klasik bir oyun. Bu sistemde çok rahat şekilde oynayabileceğimi biliyordum. İsteneceğini düşündüğüm için de testi gerçekleştirmiş bulundum. ''Yüksek'' ayarlarda 130-140 FPS civarında oynandığını görüyorsunuz. Sıcaklıklar da gayet iyi durumda.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Fortnite

Benim de zevk alarak oynadığım, son zamanların yükselen yıldızı olan Fortnite ile de bir test gerçekleştirmiş bulunmaktayım. Videoda da göreceğiniz gibi ''Orta-Yüksek'' karışık ayarlarda gayet stabil (60 FPS) oynayabiliyoruz oyunumuzu. Sıcaklıklar diğer oyunlardaki gibi gayet iyi.

Şu anlık bu testleri gerçekleştirdim. Elimde çok yeni oyunlar yok. Test gerçekleştirmemi istediğiniz bir oyun varsa aşağıda paylaştığım görüntülerden seçip söyleyebilirsiniz. Elimden geldiğince yardımcı olacağım sizlere.

3.PNG
4.PNG

Burada sona eriyor yazım. Görüşlerinizi iletebilirsiniz bana, bundan memnun olurum. İyi günler diliyorum hepinize.

@technKV6 Üstteki gönderimde cevap verdim.

Yardımların için çok teşekkür ederim MSI GP62M 7RDEX kullanıyordum iade ettim ve lenova Y520 aldım. W10 güncel ve lisanslı, tüm sürücüler güncel, bios güncel, prize takılı ve yüksek performans herşeyi denedim hocam olmuyor. Çoğu oyunda VSYNC kaldırınca kasmalar başlıyor hemde deli gibi fps yüksek ama kasma oluyor.

Sizin gibi sorun yaşayan insanları görünce gerçekten üzülüyorum. Bir yandan da bu tarz problemleri neden ben yaşamıyorum diye düşünüyorum. Son kez işinize yarabileceğini düşündüğüm bir şeyi tavsiye edeceğim. 1803'den sonra FPS problemleri yaşamıştım ve bu yolla çözmüştüm bu problemleri. Umarım işinize yarar.

Ayarları açıyoruz.

1.PNG

''Sistem'' alt sekmesine giriyoruz. Böyle bir ekranla karşılaşacağız.

2.PNG

Gördüğümüz ekrandaki ''Grafik Ayarları'' sekmesinden devam ediyoruz.

3.PNG

Böyle bir menüyle karşılaşacağız. Burada da ''Göz at'' diyerek oyunun .exe dosyasını seçeceğiz. Benim seçtiğim oyunları görüyorsunuz.

4.PNG

5.PNG

.exe dosyasını seçtikten sonra tıkladığınızda üstünde ''Seçenekler'' kısmı çıkacaktır ortaya.

6.PNG

''Seçenekler''e tıklayınca da şöyle bir ekranla karşılacağız.

7.PNG

Buradan da ''Yüksek Performans'' modunu seçip ''Kaydet'' diyoruz.

Bu işlemlerin ardından performansta bir artış olacağına inanıyorum. 1703 ve 1709'da kullandığımda bilgisayarımı sorun yaşamadım performans konusunda ama 1803'de problem yaşamaya başlamıştım. Ve bu problemleri de bu yolla aştım. Umarım sizin işinize de yarar. İyi günler dilerim.

Yardımların için çok teşekkür ederim MSI GP62M 7RDEX kullanıyordum iade ettim ve lenova Y520 aldım. W10 güncel ve lisanslı, tüm sürücüler güncel, bios güncel, prize takılı ve yüksek performans herşeyi denedim hocam olmuyor. Çoğu oyunda VSYNC kaldırınca kasmalar başlıyor hemde deli gibi fps yüksek ama kasma oluyor.
Windows DVR ozelligini kapat ve tekrar yaz.

Sizin gibi sorun yaşayan insanları görünce gerçekten üzülüyorum. Bir yandan da bu tarz problemleri neden ben yaşamıyorum diye düşünüyorum. Son kez işinize yarabileceğini düşündüğüm bir şeyi tavsiye edeceğim. 1803'den sonra FPS problemleri yaşamıştım ve bu yolla çözmüştüm bu problemleri. Umarım işinize yarar.

Ayarları açıyoruz.

Eki Görüntüle 329317

''Sistem'' alt sekmesine giriyoruz. Böyle bir ekranla karşılaşacağız.

Eki Görüntüle 329318

Gördüğümüz ekrandaki ''Grafik Ayarları'' sekmesinden devam ediyoruz.

Eki Görüntüle 329319

Böyle bir menüyle karşılaşacağız. Burada da ''Göz at'' diyerek oyunun .exe dosyasını seçeceğiz. Benim seçtiğim oyunları görüyorsunuz.

Eki Görüntüle 329320

Eki Görüntüle 329321

.exe dosyasını seçtikten sonra tıkladığınızda üstünde ''Seçenekler'' kısmı çıkacaktır ortaya.

Eki Görüntüle 329323

''Seçenekler''e tıklayınca da şöyle bir ekranla karşılacağız.

Eki Görüntüle 329324

Buradan da ''Yüksek Performans'' modunu seçip ''Kaydet'' diyoruz.

Bu işlemlerin ardından performansta bir artış olacağına inanıyorum. 1703 ve 1709'da kullandığımda bilgisayarımı sorun yaşamadım performans konusunda ama 1803'de problem yaşamaya başlamıştım. Ve bu problemleri de bu yolla aştım. Umarım sizin işinize de yarar. İyi günler dilerim.
Hocam malesef çözüm olmadı
Windows DVR ozelligini kapat ve tekrar yaz.
Dikkatimi birşey çekti ilk sayfada cpu-z değerlerinz var hocam. Orada cpu voltajı ifade eden değer sizde 1.097 ben yükte dahi hiç bir zaman bu değeri göremiyorum 1.000 ve 1.050 değerleri arasında gidip geliyor. Ve şimdiye kadar hiç sabitlendiğini de görmedim.

Son düzenleme:
Bundan emin olduktan sonra servise başvurabilirsiniz o zaman. Böyle bir problemden kaynaklı yaşıyor da olabilirsiniz sıkıntıyı.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı