Lenovo Legion Y520 Kullanım Ömrü Ne Kadardır?

m1cope

Kilopat
Lise 2'deyim ve geçen sene bana bir bilgisayar alındı başarımdan dolayı. Laptop almak zorundaydım başka yerlere taşıyorum.
  • GTX 1050 (4GB)
  • 16 GB RAM
  • Intel i7 7700 HQ 2.80 Ghz
  • DirectX 12
  • 1 TB HDD ve 128 GB SSD
Lenovo Legion Y520 almıştım.
Sorum şu: Bu bilgisayar (laptop olduğunu unutmadan cevap verirsek) 4000 TL'ye değer mi? ve kaç yıl idare ederim?

Lenovo olduğu için aslında aldım biraz da Asus vardı aynı özelliklerde. Bu daha iyi geldi bana.

Lise 2'deyim ve geçen sene bana bir bilgisayar alındı başarımdan dolayı. Laptop almak zorundaydım başka yerlere taşıyorum.
  • GTX 1050 (4GB)
  • 16 GB RAM
  • DirectX 12
  • 1 TB HDD ve 128 GB SSD
Sorum şu: Bu bilgisayar (laptop olduğunu unutmadan cevap verirsek) 4000 TL'ye değer mi? ve kaç yıl idare ederim?

Lenovo olduğu için aslında aldım biraz da Asus vardı aynı özelliklerde. Bu daha iyi geldi bana.
Iyi bir bilgisayardır. Teknolojinin şans işi olduğunu bir kenara atarsak, üst seviye olarak 3-4 yıl, genel olarak 5-6 yıl işinizi görecektir

Eğer ki o özelliklere 4000 TL verdiysen çok iyi seçim yapmışsın gerçekten tebrik ederim kardeşim hem iyi seçimin için hem de başarın için. Bakalım, Eylül ayında ben özel okul için devlet bursu başvurusu yapacam, eğer ki bana çıkarsa ailem cebime verecek 4500 TL gidip istediğim sistemi alcam bu paraya ama ben sistemi parça parça 1 yıl içinde toplayacam. GTX 1060 6GB ve R5 2600X seçicem. :) Umarım daha iyilerini alırsın sen, bende yeni bilgisayarı hayal ettiğim şeyleri yapmak için alıcam hiçbir şekilde oyun oynamayacam belki forumdaki kullanıcılar performansını merak eder onun için bi test yaparım o kadar.

Eğer ki o özelliklere 4000 TL verdiysen çok iyi seçim yapmışsın gerçekten tebrik ederim kardeşim hem iyi seçimin için hem de başarın için. Bakalım, Eylül ayında ben özel okul için devlet bursu başvurusu yapacam, eğer ki bana çıkarsa ailem cebime verecek 4500 TL gidip istediğim sistemi alcam bu paraya ama ben sistemi parça parça 1 yıl içinde toplayacam. GTX 1060 6GB ve R5 2600X seçicem. :) Umarım daha iyilerini alırsın sen, bende yeni bilgisayarı hayal ettiğim şeyleri yapmak için alıcam hiçbir şekilde oyun oynamayacam belki forumdaki kullanıcılar performansını merak eder onun için bi test yaparım o kadar.
Oyun oynamayacaksanız 1060 ekran kartını ne için kullanmak istiyorsunuz?

@justreo ara sıra sadece Battlefield 1, GTA 5 ve PUBG oynarım o kadar. Ayrıca hem GPU'dan hem de CPU'dan render almayı düşünüyorum bunun için bana GTX 1060 ve R5 2600X yeterli olacaktır. Tam 1 yıl boyunca Intel alacam dedim şimdi kararım değişti kesinlikle Ryzen alıyorum hem en üst seviye O.C modellerinde bile soğutucu geliyor yanına ne güzel 200-300 TL'lik soğutucu masrafından kurtuluyorsun hatta azıcık zorlasak R7 2700X bile alabiliriz. Ayrıca anakartı Asus TUF-GAMING X470 tercih edicem, SSD'yi ise Corsair MP500, Kasa ve PSU olarak ise Cooler Master tercih etmeyi düşünüyorum. HDD olarak ise alternatif Toshiba P300 1TB, unutmadan da RAM'i ise Corsair 8GB DDR4 3000MHz tercih edecem ama ileride takviye yapacam tabi ki. Yani bu sistemde biraz RAM'den kısıp PSU, Anakart, HDD, SSD ve Ekran Kartı parçalarını çok yüksekte tutacam hem ileride yükseltme yapacağım zaman çok iyi olur her yönden. İdarelik R5 2600X ve 8GB RAM yeterli olur bana.

• GTX 1050 (4GB)
  • 16 GB RAM
  • DirectX 12
  • 1 TB HDD ve 128 GB SSD

Ağır darbeler almasssa 5-6 yıl götürür.

Teknolojiye bağlı bir şeydir bu bence. Belki 2 sene bile dayanmayabilir. Belki 3 - 4 sene dayanabilir. Bu işlerde tahmin yürütmek zor.

4-5 sene kullanırsın rahatça. Ama bakım önemlidir laptop kullanırken. Ben sene de 1 veya 2 kere bakım yaptırırım. Kozmetik dışında (üstündeki yapışkanlar) bir sorunu yok daha. Sıcaklık değerleri fan sesi falan gayet iyi. Tek sorunum ekran kartı :) Onu da değiştiremem artık. Gtx 670M var, yine de gayet iyi performans alıyorum ama bakalım, paraya göre bir masaüstü geçişi yapacağım.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı