Lenovo Legion Y520 UEFI kurulumda doğru BIOS ayarları

ozzzy

Hectopat
Lenovo Legion Y520 Gaming Laptop kullanıcısıyım. Ürünün 1 yıl daha garantisi mevcut ve en son serviste Windows 10 kurulumu yapılmıştı. Ben Windows Insider programı dahilinde Windows'un 20h1 güncellemesini kurdum fakat memnun kalmadığım için temiz kurulum yapmak maksadıyla Microsoft'un kendi sitesinden sürüm 1909 ISO dosyasını indirip Rufus yazılımıyla GPT ve UEFI(Csm yok ) seçerek USB'ye yazdırdım. Buraya kadar sorun yok. Sonra Lenovo yetkili servisi arayıp UEFI kurulum için BIOS'ta yapmam gereken ayarları sordum Boot Mode UEFI, Secure Boot kısmı Disable, SATA Controller Mode ise AHCI olarak seçmemi söylediler ve böyle yaptım. Kurulumu tamamladım. Windows Update ve sürücü kurulumlarını tamamladım. Yaşadığım sorunlara gelirsek;
  1. Ara ara Google Chrome'da gezinirken mouse anlık takılıyor ve görev çubuğu kayboluyor 3-4 saniye sonra bu donma düzeliyor.
  2. Bazen bilgisayar açılırken scan disk yazısı cıkıp bir takım dosyaları tarıyor sonra Windows'u başlatıyor.
Sistem;
  • Intel i5 7300 HQ
  • 8 GB RAM
  • NVIDIA GTX 1050 2 GB
  • Intel HD Graphics 630
  • Samsung 970 Evo 250 GB NVMe M.2 SSD

Son düzenleyen: Moderatör:
bu arada bilgisayarı güvenli modda başlatıp DDU ile intel driverını kaldırdım. İntelin ekran kartı driverını sitesinden indirip kurdum kurulum bittikten sonra yeniden başlatırken hata verdi yeniden başlatılıyor kısmında uzun süre bekledikten sonra pc yeniden başladı.

Hatanın fotografını çekecektim yetişemedim ama intel driver şuan kurulu gözüküyor. Örneğin bilgisayarı güvenli modda başlatacağım zaman shift tuşuna basılı tutup yeniden başlatınca uzun süre bekledikten sonra o ayarlar ekranı geliyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı