Lenovo Legion Y530 81FV000YTX alınır mı?

samuelonur

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, Lenovo Legion'un gözüme takılan Y530 modelinin özellikleri şöyle:
İ5 8300H 2.30 GHZ
4GB GDDR5 GTX1050
16GB DDR4 RAM
1TB HDD
128GB SSD
FHD 15.6' IPS Ekran
Windows 10 Home

Bu bilgisayar 5.685 lira. Bu bilgisayarda karşılaşabileceğim kronik bir sorun var mıdır? Bu bilgisayardan daha ucuza alabileceğim daha iyi bir bilgisayar var mı?

Bilgisayarı mühendislik ve ofis pogramları, dizi film için ve oyunları orta ayarlarda laptop fazla bağırmadan kullanmak için kullanacağım.

(Bilgi: Üzerine 100 lira koyup daha iyi bir laptop almaktansa bütçeyi 500 lira küçültüp bazı özelliklerden feragat etmek durumundayım. Yani bundan daha pahalı bir laptop alma şansım yok.)

Karar veremiyorum arkadaşlar, çünkü pahalı, yardımlarınıza talibim.

Monsterlara baktın mı? Lenovo pil konusunda cimri bir marka.
Bu noktada iki farklı kıyaslama sorusu sormak istiyorum:

A.) MONSTER vs. MONSTER
Birbirinin aynı fiyatı (5299 TL) iki tane Monster'ın abra a5 modeli var, bu modellerin arasındaki farklar şöyle:

v13.2.3
İşlemci: i7-8750H 6C/12T; 9MB
Ekran kartı: Gtx1050
v13.3.3
İşlemci: i5-8300H 4C/8T; 8MB
Ekran kartı: Gtx1050Ti

Pil tüketimi, FPS ve mühendislik programlarını çalıştırmak açısından bu ikisi arasında ne gibi farklar olabilir?

B.) LENOVO vs. MONSTER
Bahsettiğim Lenovo Legion ile hemen hemen aynı fiyattaki (5685~5699)Monster Abra'yı (v13.2.4) kıyaslarsak, Legion'un tasarımını daha çok beğeniyorum.
Monster'dan 3mm daha ince ve 100g daha hafif, tercihim sade olmasından yana.
Ekran parlaklık oranları ikisi için de aynı: 250nit
Legion'da Monster'ın 8GB'sine karşı 16GB Ram var.
Son olarak da Monster'da Harddisk olmamasına karşın Legion'da 1TB 5400RPM harddisk var.

Monster'ın artılarına gelirsek (işte sanırım burada Monster tokatlıyor.):

Lenovo: i5-8300H 4C/8T; 8MB
Monster: i7-8750H 6C/12T; 9MB

Lenovo: 128GB SDD (Okuma 1200MB/s, Yazma 650MB/s)
Monster: 256GB SSD (Okuma 2100MB/s, Yazma 1200MB/s)

Lenovo: Girişler açısından çok zengin değil, kart okuyucu yok
Monster: Girişler açısından nispeten zengin, kart okuyucu var

Pil konusuna gelirsek:
Lenovo: Li-ion 52.5Wh
Monster: Li-po 47Wh
Kağıt üstünde baktığımızda bataryaların kullanım süreleri çok da fark etmeyecekmiş gibi geldi bana. Bahsettiğiniz Lenovo'nun pil konusundaki cimri oluşu bu model için de geçerli mi? Bu iki bilgisayar arasında batarya kullanım süresinde ne gibi bir farkla karşılaşırım?

• Öncellikle 1050 ile 1050Ti arasında fark var ama büyütülebilcek bir şey değil ama i7 8750H ile i5 8300H belirli bşr fark var. I7 olanı tercih etmen daha mantıklı.
  • İkinci olarak ismi MONSTER olan bir markanın laptopın 100 gram fazla 3 mm daha kalın olmasına takılman garip.
  • Evet, Lenovo ince ve şık durabilir, RAM'i 8 GB fazla ve 1 TB harddiski olabilir, pili 5.5Wh daha fazla olabilir ama Monster ezer gibi me geliyor.

• Öncellikle 1050 ile 1050Ti arasında fark var ama büyütülebilcek bir şey değil ama i7 8750H ile i5 8300H belirli bşr fark var. I7 olanı tercih etmen daha mantıklı.
  • İkinci olarak ismi MONSTER olan bir markanın laptopın 100 gram fazla 3 mm daha kalın olmasına takılman garip.
  • Evet, Lenovo ince ve şık durabilir, RAM'i 8 GB fazla ve 1 TB harddiski olabilir, pili 5.5Wh daha fazla olabilir ama Monster ezer gibi me geliyor.
Evet, sanırım haklısınız, ben sadece dışarıdan "ben oyun laptopuyum" diye bağırmasın istiyorum, yoksa monster döver. Peki i7 i5'e göre ne kadar fazla güç tüketir?

Monsterda yazılımsal olarak çok sorun var kanser olursunuz eğer mühendislik için kullanacaksanız. Arkadaşım 7500 TL civarı bir para ödedi lakin stabil bir şekilde kullanamıyor. Cihaz hakkında bir fikrim yok lakin en azından bunu söyleyebilirim mühendislik için.

Monsterda yazılımsal olarak çok sorun var kanser olursunuz eğer mühendislik için kullanacaksanız. Arkadaşım 7500 TL civarı bir para ödedi lakin stabil bir şekilde kullanamıyor. Cihaz hakkında bir fikrim yok lakin en azından bunu söyleyebilirim mühendislik için.
Beni de bu tarz şeyler tedirgin ediyor, bazen bir ürünle ilgili onca olumlu yorumun arasında buna benzer bir şikayet görüyorum. Acaba insanlar hakikaten sorun mu yaşıyorlar yoksa buluttan nem mi kapıyorlar, karar veremiyorum. Monster'la ilgili yine onlarca olumlu yorumun arasında "ben aldım, 3 aydan sonra performans yarı yarıya düştü" şeklinde yorumlar okudum. Şüpheye düştüm.

6 senedir Toshiba Satellite u920t kullanıyorum, fiziksel olarak zarar gördü bilgisayar, o yüzden sıkıntıları var ama hiçbir bakım, macun yenileme görmediği halde sistem 6 sene önce nasıl çalışıyorsa bugün de öyle. Böyle bir şey arıyorum.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı