Lenovo Legion Y540 macun yenilemesi sonrası ısınma

Talha S.

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Ekran kartı
GTX 1660TI
İşlemci
I7-9750HF
Merhaba. Lenovo Legion Y540 oyuncu bilgisayarına sahibim ve bilgisayarımı alalı 2 sene olmak üzere. Kendisinin fan temizliğini yapıyordum şimdiye kadar ve artık termal macununu değiştireli 4 gün oldu ancak sonuçlardan pek memnun kaldığım söylenemez. Çünkü Rocket League'de maksimum 88 derecelerde takıldığını, ara ara efekt yoğun olduğu zaman 92 dereceye çıkıp indiğini hatırlıyorum -FPS'im 144'e sabit ve grafikler yüksekte-. Ama termal macun yeniledikten sonra kendisinin 92 derecelerde sabit takıldığını görüyorum ve bu beni çok düşündürtüyor. Sadece Rocket League değil, Valorant için de aynı durum geçerli. Valorant'ta 96 derece oluyordu yanlış hatırlamıyorsam. Bir de WoT oynamaktayım (tamam WoT birazcık ağır bir oyun ve anlıyorum) ama sürekli 96 derecelerde takılması beni endişelendiriyor. Eskiden de 92 derecelere çıkardı hatırladığım kadarı ile. WoT'ta grafik ayarlarımı kendim ayarladım ve hatırlamıyorum.

Valorant'ta grafikler düşük ayarda.
Ben, bakır boruların vidalarını sökemediğim için bilgisayarcıya götürmüştüm bilgisayarımı. Durumu böyle görünce bilgisayarcıya 1 gün sonra gittim ve bana eski termal macunun kuruduğu için ısı iletimini tam yapamadığını, sıcaklığı bakır borulardan ölçüldüğünü, sıcaklığın sabit ve yüksek durmasının termal macununun ısıyı bakır borulara iletebildikleri öyle kaldığını söyledi. Birazcık mantıklı geldi ve gelmedi. Daha sonra internetten MSI Afterburner'ın nasıl çalıştığını öğrenmeye çalışsamda öğrenemedim. Bu durumu bir de sizlere sormak istiyorum. Ayrıca GPU'mum sıcaklığının güzel derecelerde olduğunu yazmayı unutmayayım.
birinci görsel açıklaması: Valorant ayarlarını öğrenmek için bir girdim ve çıktım. Sıcaklığın değerlerinin çoğunluğu bu yazıyı yazarken.

a2.png

İkinci görsel: Hatırladığım kadarı ile WoT oynuyordum.

Ekran görüntüsü 2022-07-01 193648.png

Üçüncü görsel: Valorant'a girip çıkmıştım ayarlarımı görmek için.

Ekran görüntüsü 2022-07-01 230800a1.png

Dördüncü görsel: Bilgisayar boştaydı.

Ekran görüntüsü 2022-07-01 225846.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Cihazı tekrar açıp macun uygulamanızı kontrol edin. Ayrıca yapmadıysanız fanı soğutma bloğundan ayırıp soğutma bloğunda ki tozları da temizleyin.

Cihazı tekrar açıp macun uygulamanızı kontrol edin. Ayrıca yapmadıysanız fanı soğutma bloğundan ayırıp soğutma bloğunda ki tozları da temizleyin.
Yazıda yazdığım gibi temizlik işlerini bilgisayarcıya yaptırmıştım. Kendisi bana bloğu temizlediklerinden bahsetti. Peki açtığımda ne gibi bi sorun aramalıyım toz dışında?

Yazıda yazdığım gibi temizlik işlerini bilgisayarcıya yaptırmıştım. Kendisi bana bloğu temizlediklerinden bahsetti. Peki açtığımda ne gibi bir sorun aramalıyım toz dışında?

Soğutma bloğunu anakarttan ayırıp sürülen termal macunu kontrol edin. Ek olarak bakır blokta bükülme ezilme var mı onlara bakın. Bükülmüş ya da zarar görmüş bloklar işlevlerini yitirebiliyor. Macun olarak da gri ve sıvı formda olmalı. Kuru macun veya beyaz renkli macunsa ucuz macun kullanılmış olabilir.

Soğutma bloğunu anakarttan ayırıp sürülen termal macunu kontrol edin. Ek olarak bakır blokta bükülme ezilme var mı onlara bakın. Bükülmüş ya da zarar görmüş bloklar işlevlerini yitirebiliyor. Macun olarak da gri ve sıvı formda olmalı. Kuru macun veya beyaz renkli macunsa ucuz macun kullanılmış olabilir.
Bugün sabah arka kapağını açtım ve bakır borularda herhangi bi sıkıntı göremedim. Kullanılan macun Cooler Master'ın macunu olduğunu öğrendim. Sıkıntı var mı acaba gerçekten merak etmeye başladım..

Geri
Yukarı