Lenovo Legion Y720 HDD Değişimi Sonrası Arıza

OkanOzcan

Hectopat
Daha fazla  
Lenovo Legion Y720 model laptop sahibiyim. HDD değişimi sonrası laptopa güç verdikten sonra bir voltaj patlaması oluştu. Daha sonra HDD, ses, fan ve klavye aydınlatması sorunları ortaya çıktı ve hiçbiri çalışmıyor. Bilgisayar açılıyor lakin sadece SSD (PCI-E) üzerinden. Sorunun kaynağı ne olabilir? Birkaç resim ekliyorum lakin parçanın ne olduğu ve sorunun sadece bu parçadan mı kaynaklandığını bilmiyorum.

large (1).png

large.png

Son düzenleme:
Anakartın üstünde kod(model) olması gerek sonuna datasheet diye yazıp aratırsanız o bölgedeki parçanın kodunu bulabilirsiniz,sorunun sebebini kendi gözümle bakıp incelemeden emin olamıyorum ancak içinde vida kalmış olabilir veya da HDD değişimi sırasında pili sökmeden işlem yapmış olabilirsiniz tornavidanın ucu,vida,herhangi bir metal aparat değmiş ve kısa devre yapmış olabilir güç verildiğinde ise kısa devre yanmış olabilir ancak fotoğraftaki yanmış olan komponenti değiştirmek çözüm sağlamayabilir zira etrafındaki komponentler de zarar görmüş olabilir iyi bir teknik serviste osiloskop yardımı ile ölçüm yaptırabilirsiniz.

Anakartın üstünde kod(model) olması gerek sonuna datasheet diye yazıp aratırsanız o bölgedeki parçanın kodunu bulabilirsiniz,sorunun sebebini kendi gözümle bakıp incelemeden emin olamıyorum ancak içinde vida kalmış olabilir veya da HDD değişimi sırasında pili sökmeden işlem yapmış olabilirsiniz tornavidanın ucu,vida,herhangi bir metal aparat değmiş ve kısa devre yapmış olabilir güç verildiğinde ise kısa devre yanmış olabilir ancak fotoğraftaki yanmış olan komponenti değiştirmek çözüm sağlamayabilir zira etrafındaki komponentler de zarar görmüş olabilir iyi bir teknik serviste osiloskop yardımı ile ölçüm yaptırabilirsiniz.

Evet HDD değişiminde normalde batarya bağlantısını kesip öyle değişim yaparım ancak üst üste birkaç HDD denediğim için son taktığımda unutmuşum çıkarmayı ve sonuç bu. Sanırım bu modellerde 1 den fazla BIOS bulunuyormuş ve sata-ses-fan gibi donanımları kontrol eden biosu bozduğumu düşünüyorum. Benim öğrenmek istediğim bilgisayar şuan açılıyor anakartı değiştirmeden minumum zararla çıkabilecekmiyim? çünkü kayserinin en köklü firması dahi komple anakartı bozma riskini göze almadı ve servise vermemi söyledi kibarca.

Şu andaki durum gerçekten riskli çalışıyor diyorsunuz fakat tüm uzuvları iptal,sadece nefes alıyor olarak bu durumda işinin ehli bir teknik servise gidip durumu izah edin eğer gerekirse İstanbul,Ankara gibi yerle de sağlam teknik servisler var onlara danışabilirsiniz sizin yapabileceğiniz birşey olduğunu sanmıyorum.

Şu andaki durum gerçekten riskli çalışıyor diyorsunuz fakat tüm uzuvları iptal,sadece nefes alıyor olarak bu durumda işinin ehli bir teknik servise gidip durumu izah edin eğer gerekirse İstanbul,Ankara gibi yerle de sağlam teknik servisler var onlara danışabilirsiniz sizin yapabileceğiniz birşey olduğunu sanmıyorum.

Ürünü Lenovo servise verdim haber bekliyorum, ancak bu tarz firmalar onarım yerine komple anakart değişimi sağlıyormuş duyduğum kadarıyla ve bu anakartın fiyatı bayağı uçuk hele serviste yapılırsa üstüne dahada bindiriyorlar. Şuan beklemedeyim garanti kapsamında yaparlarsa ne ala yapamazlar ve anakart değişimi isterlerse dediğiniz gibi büyük ve işinin ehli bi firmayla görüşüp tamir ettirmeye çalışacağım.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı