Lenovo | Mini PCI-E Kurulum Sorunu

Predator Titan

Kilopat
Makaleler
11
Daha fazla  
Meslek
Developer
Profil Kapağı
1523184026
Merhabalar.
Elimde bulunan Lenovo B570e model laptopa yükseltme işlemi gerçekleştirmek istedim. Yapacağım yükseltme mini PCI-e slotu üzerinden, internetten temin ettiğim external PCI-e ile GPU yükseltmesiydi.

Sistem özellikleri:
*i5-2450M 3.1GHz
*4 GB RAM
*HD 3000

Sistem görüldüğü üzere bunlardan ibaret. Wi-Fi kartı sökülüp yerine mini-pci-e/GPU takılınca performansı çok büyük oranda artacaktı. Artacaktı diyorum çünkü orta da bir sorun mevcut ve halen istediğim yeterlilikte verimi alamıyorum.

Yaptığım aşamalar ve kullanılan donanımlar:
*GPU: R7 250 Series MSI.
*300W PSU.
*V8.0 EXP GDC Beast Laptop External PCI.

Wi-Fi kartı çıkarılıp sistem üzerinde ki bileşenler yerli yerine takılıp akabinde PSU üzerinden gerekli bağlantılar yerlerine getirilip sisteme güç verildi. Sistem sorunsuz şekilde PCI'e tanıdı ve güç başarılı şekilde GPU'a aktarıldı. Windows 10 OS üzerinden GPU driverları indirilip gerekli testler uygulandı. Sıra oyun testine gelince ise R7'nin oyun içinde aktif olmadığını gördüm. Her zaman ki gibi yine HD 3000 üzerinden veri işleniyordu. Bu sorunu çözmek için Radeon Support ile oyun ayarları yapılıp, Radeon Support üzerinden oyun açıldı. Oyun yine de HD 3000'ni kullanmaya devam etti. Başka insanların da denediği bu işlemde ise direk ekran kartının sürücüleri kuruluyor ve oyuna girince sistem otomatik olarak takılan yeni ekran kartını aktif ediyor ve verileri orada işliyor. Herkes de böyle iken ben de R7 sistem de tanımlı gözükse de oyunlar ya da başka bir platform üzerine istediğim veriyi bana vermedi. Görev yöneticisi üzerinde, performans sekmesinde GPU 0 olarak tanımlı duran R7 arada %6 düzeylerine kadar çıkıp işlem yapıyor ama oyuna girdiğim zaman ise üzerine yük binmeden çalışıyor ve sistem HD3000 üzerinden veri işliyor.

Bunları çözmek için Aygıt Yöneticisi üzerinden HD 3000 devre dışı bırakılmıştır lakin yine de sistem R7'yi kullanmada direnmeye devam etmiştir. BIOS ayarları çok kısıtlı, alakası olan bir şey yok. Benim satın aldığım mini-PCI-e, slot a takılan GPU'nun verilerini direk laptop'a aktaran bir yapı da olduğu için, GPU'nun HDMI çıkışını başka bir ekrana yansıtmayı hiç gerek duymamıştım, aldığım parça mining için değil, verileri direk sisteme işleyen bir parça. Ben yine de son olarak test amaçlı sistem aktif olarak çalışırken R7'nin HDMI çıkışını monitör'e bağladım. Windows OS üzerinden "Yansıt" özelliğini "sadece ikinci ekran" yaptığım da sistem R7 250 üzerinde çalışmaya başlıyor. Bu şekilde yapılan testler doğrultusunda alınan değerler R7'nin vermesi gereken değerlere eşitti, R7 tam yükte olması gereken performans da çalışarak istediğim işi başarmıştı.

Ne kadar bu olaya sevinsem de, bu benim istemediğim bir şey. Bunu 25 TLye 1 gün de alabileceğim Mini PCI-e aparatı ile de yapabilirdim lakin ben en başta da dediğim gibi, direk R7'nin görüntü verilerini laptop'a aktaran aparatı daha yüksek maliyete getirtip uzun süre tedarik edilmesini bekledim.

Sorum şu, HD3000'nu nasıl hiç kullanılmayacak şekilde disable ederim ve R7 250'yi ana GPU olarak ayarlayabilirim? Dediğim gibi donanım kaldırma-Radeon ayarlarını kullanarak oyunu başlatma pek bir şey ifade etmiyor çünkü denedim.

R7 250 üzerinden monitöre bağlanınca Windows Grafik Ayarlarına baktığımda Ekran 1 olarak normal Laptop'un LCD'si belirtiliyor, Ekran 2 olarak da R7 üzerinden alınan HDMI kastediliyor. Göründüğü üzere HD 3000 aktif değil. Aynı zaman da bunlar olurken Laptopun LCD paneli de saf dışı durumunda;

412887

(Görüntü, 2.ekranda; R7 250 üzerinden monitöre aktarılırken, yansıt ayarlarından; "sadece ikinci ekranı yansıt" yani R7 seçilsin denilmiştir).

Burada da görüldüğü üzere R7 Aktif durumda ve kullanılabilir durumda olduğu.

412890

Yardımcı olmaya çalışacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Denetim masasındaki AMD Radeon ayarlarında ekran olarak leptobun ekranını tanıyor mu?
Screenshot_20190706-081307.png

Aldığın aparatın modelini araştırmak lazım ben böyle bişey buldum leptobun dahili nvidia grafik kartı yerine takılanı sistem görüyor biostanda ayar yapıyor.

Son düzenleme:
Aldığın aparatın modelini araştırmak lazım ben böyle bişey buldum leptobun dahili nvidia grafik kartı yerine takılanı sistem görüyor biostanda ayar yapıyor.
Evet bu açıklamayı görmüştüm lakin pek anlam verememiştim. Benim kullandığım cihazda da aynı şeyler geçerli olur mu bilememiştim ama öyle görünüyor ki satıcının da dediği gibi benim harici bir monitör olarak işlemleri halletmem gerekiyor. Sağ olun araştırmanız için, sanırım ya ikinci ekran alacağım ya da dispute yolu gözükecek.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı