Lenovo ThinkBook 15 GN2 Yüksek ve cızırtılı hoparlör sesi

Anıl2626

Decapat
Daha fazla  
Merhabalar; yeni almış olduğum elime dün ulaşan bilgisayarda kurulumu gerçekleştirdim ve bir sorunla karşılaştım. Forumlarda araştırmama rağmen aynı sorun ile karşılaşana denk gelemedim. Üründen bir laptop için inanılmaz yüksek bir ses gelmekle birlikte bu sesin yüksek seslerde yüksek kaliteli müziklerde cızırtı yaptığını fark ettim. Bu cızırtı çok rahatsız edici bir seviyede sanki hoparlör patlakmış gibi. Sağ ve sol için ayrı ayrı denemelerimde ikisinde de bu sorunun olduğunu gördüm. Aşağıda ekran görüntüsünü paylaştığım kısımdaki 2 butonu işaretlediğimde bilgisayarın sesinde azalma olmakla birlikte cızırtı kalmadı ses kalitesi arttı. Tiz olan ses tok bir ses haline geldi. Bu sorun yazılımsal mı donanımsal mı çözemedim. Bir yanım hoparlöre patlak diyor diğer yanım sadece ses seviyesi yüksek olduğu için sesi bozduğunu söylüyor. Tüm driverları silip tekrar yükledim güncellemelerini kontrol ettim. Harici bir hoparlör taktığımda herhangi bir sorun yaşamadım. Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.
Görünen Bass Boost ve loundness equalization.

Adsız.png

Son düzenleyen: Moderatör:
@Anıl2626 Bu sorun ThinkPad cihazında da aynı idi. Cihazın touchpad veya klavyesine bastırınca cızırtı azalıyordu.
Dediğim gibi sesi yükselticez derken statiğini hesaplamamışlar, fakat çok sorun oluşturmuyor benim açımdan, biraz sesi kısıyorum titreşim azalıyor. Yada Dolby yi kapatıyorum :), feedback lerle düzelticeklerdir illaki yeni serilerinde, zaten 4 4 lük bir laptop hiç duymadım, 20k-30k lık notebooklarda bile sorunlar oluyor. Önemli olan sorunun ne kadar kullanıcıyı rahatsız ettiği. Bence thinkbooktaki gayet göz ardı edilebilir bir sorun :), Daha önce dell marka boşta 65, google de 75-80, youtube müzik dinlerken 90 derecelerde çalışan bir notebook kullanmış biri olarak şükür. Ekran kartı vardı bilgisayarda hiç devreye giremiyordu işlemci sıcağından dolayı drop yiyordu😄

Daha önce dell marka boşta 65, google de 75-80, youtube müzik dinlerken 90 derecelerde çalışan bir notebook kullanmış biri olarak şükür.
Casper bilgisayarı geçemezdi. Google'de 90 derece çıkıp kapanması yok muydu o kadar fan temizlik kaliteli macun kullansak bile. İyi atlatmışsınız o zaman. :)

Ya da Dolby'i kapatıyorum
Kapatınca da ses kalitesi bariz yerlere düşerdi. Ben iade ettim ThinkPad'i bu cızırtı yüzünden. Bu bilgisayarların zaten bize ses iddiası yok. IdeaPad bilgisayarımda Dolby olduğu halde çok net güzel sesi vardı cızırtı falan yoktu. Sanki Think serisi daha iyi falan söylemiştik. ThinkPad'de bir de Thinkbook'a göre daha özel lisanslı hoparlör vardı sanki...

Son düzenleme:
Merhabalar yeni gördüm, ilk bilgisayarda hoparlör cidden patlaktı, iade alıp tekrar sipariş ettiğimde Dolby auido yükledim ve sorunun öncekine göre az olmasına rağmen Dolby açık olduğunda olduğunu fark ettim. Bilgisayarı havaya kaldırınca bir cızırtı kalmıyor ayrıca, Dolby'i kapatınca da cızırtı olmuyor, buradan yola çıkarak, Dolby açıkken yüksek ses ve bastan kaynaklı olarak kasanın titreşmesi sonucu ses yaptığını fark ettim, notebook un Dolby kapalı iken sıradan bir notebook kadar ses verdiği ayrıca, bu fiyata daha iyi bir notebook olmayışı ve sorunun hoparlöre herhangi bir arıza ya da zorlama vermeyişi nedeni ile gönül rahatlıyla kullanabilirsiniz. Ses hoparlörden gelmiyor :)

Merhaba bende rap vb dinlediğimde cızırtılı geliyor kaldırınca, üstüne elimi koyunca, şekilden şukula girince Dolby kapatınca vb düzeliyor, korkuyorum patlak mı diye, nasıl anlayabilirim?

Ve ben iade etmek istemiyorum çünkü indirimde aldım, değişim yapabiliyor muyum?

Merhaba bende rap vb dinlediğimde cızırtılı geliyor kaldırınca, üstüne elimi koyunca, şekilden şukula girince Dolby kapatınca vb düzeliyor, korkuyorum patlak mı diye, nasıl anlayabilirim?

Değişim aldığınız yere göre değişir. Benim birkaç gün sonra kendiliğinden düzeldi, ilk 2 gün aşırı yüksek ve cızırtılı geliyordu şu an iyi ama ben herhangi bir şey yapmadım.

Son düzenleyen: Moderatör:

hocam havaya kaldırınca eğer cızırtı kesiliyorsa rahat olun patlak yok , ilk aldığım notebookta vardı patlak o her koşulda patlak ses veriyordu. Değişim durumu zor çünkü stok yok , muadili ile değiştirmek ister mi firma bilmem o satıcı firma ile alakalı bir durum. Fakat ben 2 ayı geçti çok memnunum cızırtı olayını da tamamen kasanın titreşmesinden kaynaklı olduğuna eminim soğutucunun üzerine koyduğumda notebook'u , orta alk kısmına küçül bir parça gözlük temizleyicis koydum sıfır cızırtı. İşin özeti hoparlörü yapmışlar herşeyi yapmışlar statiğini yapamamışlar buda kasayı titreştiriyor.

Hocam havaya kaldırınca eğer cızırtı kesiliyorsa rahat olun patlak yok, ilk aldığım notebookta vardı patlak o her koşulda patlak ses veriyordu. Değişim durumu zor çünkü stok yok, muadili ile değiştirmek ister mi firma bilmem o satıcı firma ile alakalı bir durum. Fakat ben 2 ayı geçti çok memnunum cızırtı olayını da tamamen kasanın titreşmesinden kaynaklı olduğuna eminim soğutucunun üzerine koyduğumda Notebook'u, orta alk kısmına küçül bir parça gözlük temizleyicis koydum sıfır cızırtı. İşin özeti hoparlörü yapmışlar her şeyi yapmışlar statiğini yapamamışlar bu da kasayı titreştiriyor.

Bazı şarkılarda kaldırınca bile cızırtı var, tiz bir şekilde, hala anlayamadım o yüzden değişim mi yapmalıyım yoksa normal mi diye.
Hocam havaya kaldırınca eğer cızırtı kesiliyorsa rahat olun patlak yok, ilk aldığım notebookta vardı patlak o her koşulda patlak ses veriyordu. Değişim durumu zor çünkü stok yok, muadili ile değiştirmek ister mi firma bilmem o satıcı firma ile alakalı bir durum. Fakat ben 2 ayı geçti çok memnunum cızırtı olayını da tamamen kasanın titreşmesinden kaynaklı olduğuna eminim soğutucunun üzerine koyduğumda Notebook'u, orta alk kısmına küçül bir parça gözlük temizleyicis koydum sıfır cızırtı. İşin özeti hoparlörü yapmışlar her şeyi yapmışlar statiğini yapamamışlar bu da kasayı titreştiriyor.

Merhaba, bende değişimde bulundum, bu cihazda sorun yok, garip bir durum.

Son düzenleme:
Hocam sanırım bazı ürünlerde hoparlör patlak iyi ki değiştirmişsiniz. Ben çok memnunum ara ara yüksek baslı şarkılarda kasa titreşimi yapıyor o kadar oda çok nadir.
Bazı şarkılarda kaldırınca bile cızırtı var, tiz bir şekilde, hala anlayamadım o yüzden değişim mi yapmalıyım yoksa normal mi diye.

Merhaba, bende değişimde bulundum, bu cihazda sorun yok, garip bir durum.
windows 11 e geçmem ile birlikte hiç bir sorun kalmadı , inanılmaz düzelmiş bir durumda ses kalitesi inanılmaz arrtı tavsiye ederim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı