Lenovo ThinkBook 16P G4 21J80032TR nasıldır?

Worthy77

Decapat
Daha fazla  

Önceden açtığım konularda üniversite için bilgisayar aradığımdan dolayı oyuncu laptopları karşılaştırıyordum ve o sırada hem oyun hem de üniversite için kullanabileceğimi düşündüğüm bu bilgisayara rastladım. Özellikleri güzel ve tasarımı şık duruyor ayrıca Nitro AN 16-41'den daha hafif.

Düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Güzel cihaz. Bütçe biraz artarsa buna bakabilirsin.

Güzel cihaz. Bütçe biraz artarsa buna bakabilirsin.

Yorumunuz için teşekkür ederim.
Bütçem zaten sınırdaydı o yüzden Lenovo'yu satın aldım.

Önceden açtığım konularda üniversite için bilgisayar aradığımdan dolayı oyuncu laptopları karşılaştırıyordum ve o sırada hem oyun hem de üniversite için kullanabileceğimi düşündüğüm bu bilgisayara rastladım. Özellikleri güzel ve tasarımı şık duruyor ayrıca Nitro AN 16-41'den daha hafif.

Düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim.
ürünü aldınız mı aldı iseniz kullanım deneyimlerinizi paylaşır mısınız?

Ürünü aldınız mı aldı iseniz kullanım deneyimlerinizi paylaşır mısınız?

Evet satın aldım ve kullanıyorum.

Artılar.
-4060 oyunlarda gayet iyi performans veriyor.
-Grafik işleri için içinde Intel Xe grafik sürücüsü var.
-Biraz kişisel bir tercih ama tasarımı çok şık ve sade bir bilgisayar.
-Ekranı çok güzel diyebilirim 2560x1600 QHD+ ekran çok güzel görüntü veriyor.
(Rekabetçi oyunlar oynayan bir oyuncu iseniz 60Hz yetersiz olacaktır)
-Soğutması iyi. (Fanlar aşağı değil bilgisayarın yanlarına üflüyor.)
Sadece FH5 oynadığımdan tek FH5 performansını biliyorum oyunda 65-70 derece.
Boştayken 40-45 arası.
-Hoparlörlerin sesleri çok net ve temiz çıkıyor.
-Ağır kullanmadığınız sürece güç tasarrufunda pili 6 saate kadar götürebiliyor.
(Ben maksimum 6 saat gördüm)
-32GB DDR5 RAM

Eksiler.
-2.2 Kg bana MacBook ile karşılaştırınca biraz ağır geldi ama 4060 olduğundan telafi ettiğini düşünüyorum.
-60Hz ekran bazı kullanıcılar için büyük sıkıntı olduğundan bazı kişiler kullanamayabilir.
-RGB seven bir kullanıcı için asla tavsiye etmem sadece beyaz ışık var.
-USB girişleri sayısı az ve ethernet girişi yok o yüzden dönüştürücü kullanmanız gerekecektir.
(2 Adet USB / 1 Adet HDMİ / 2 Adet Type-C / 1 Adet SD Card / 1 Adet 3.5mm Jak girişi var)

Kimler için öneririm?
Bu bilgisayarı çok rekabetçi oyun oynamayan okul işlerini ofis işlerini ve oyunlarını bir cihazla karşılamak isteyip tasarımı sade olsun diyen kullanıcılara öneririm.
Offline oyun oynayıp ofis ve okul işleri yapacaksanız sizi üzmez fakat Valorant CS2 gibi oyunlarda hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz.

İyi Akşamlar.

NOT: Sadece 1 aydır kullanıyorum uzun kullanım testi hakkında bir bilgim yok şu ana kadarki deneyimlerimi sizinle paylaştım.

Özellikleri daha detaylı incelemek isterseniz aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Son düzenleme:

Artılar.
Boştayken 40-45 arası.
-32GB DDR5 RAM

Eksiler.
-2.2 Kg bana MacBook ile karşılaştırınca biraz ağır geldi ama 4060 olduğundan telafi ettiğini düşünüyorum.
-60Hz ekran bazı kullanıcılar için büyük sıkıntı olduğundan bazı kişiler kullanamayabilir.
-USB girişleri sayısı az ve ethernet girişi yok o yüzden dönüştürücü kullanmanız gerekecektir.
(2 Adet USB / 1 Adet HDMİ / 2 Adet Type-C / 1 Adet SD Card / 1 Adet 3.5mm Jak girişi var)

Kimler için öneririm?
Bu bilgisayarı çok rekabetçi oyun oynamayan okul işlerini ofis işlerini ve oyunlarını bir cihazla karşılamak isteyip tasarımı sade olsun diyen kullanıcılara öneririm.
Offline oyun oynayıp ofis ve okul işleri yapacaksanız sizi üzmez fakat Valorant CS2 gibi oyunlarda hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz.

İyi Akşamlar.

NOT: Sadece 1 aydır kullanıyorum uzun kullanım testi hakkında bir bilgim yok şu ana kadarki deneyimlerimi sizinle paylaştım.

Özellikleri daha detaylı incelemek isterseniz aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
Merhaba kardeşim

Ben de 2 gündür seçenekler arasında en makul bu ürünü gördüm. Almak istiyorum. Ancak bazı merak ettiğim şeyler var. Umarım vaktin olur cevaplayabilirsin. Yardımcı olursan çok sevinirim.

1. Cihaz tip C kabloyla şarj olabiliyor mu? Kendi adaptörü pek bir büyük. Taşıması biraz zor geldi.

2. Benim baktığım kombinasyon şöyle. İ7 13700h, rtx 4060, 64gb Ram, 2 tb ssd. Bu kombinasyonda sıcak ve gürültülü bir cihaz mı? Ya da senin elindeki kombinasyonda yük altındayken veya normal kullanımda sıcaklık ve ses rahatsız edici mi?

3. Ekran kalitesi hakkında ne düşünüyorsun? 60hz benim için sorun değil. Ben video edit ve video grafik amaçlı kullanacağım. Renk gösterimi başarılı mı? Paneli hakkında düzgün bir bilgi bulamadım.

4. Tasarım noktasında oyuncu bilgisayarı gibi çirkin duruyor mu? Malzemesi iyi mi? Çoğu yerde tamamen alüminyum denmiş. Ama bazı reddit kullanıcıları arka kapağın sadece bir kısmının alüminyum olduğunu geri kalan kısımların tamamen plastik olduğunu yazmış. Kafam çok karıştı.

5. Sadece bir satıcı da var. Başka yerlerde bulamadım incelemek için. Sen de weblegelsin'den mi aldın? Sorun yaşadın mı? Çünkü çok fazla kombinasyon var. Belli ki satıcı talebe göre Ram ve ssd ekleyip çıkarıyor. İçindeki donanım ne kullanılmış öğrenmek mümkün mü? Fabrikasyon halinde donanım parçaları ne kullanılmış marka olarak? Bunları öğrenebilmek mümkün mü?

Çok sordum. Şimdiden teşekkür ederim.

Artılar.
Boştayken 40-45 arası.
-32GB DDR5 RAM

Eksiler.

Kimler için öneririm?

İyi Akşamlar.

çok detaylı açıklamışsınız çok teşekkür ederim gerçekten
oyun oynayan biri değilim
borsa programları (kod okuyacak daha çok)için kullanacağım işlemci ile işi bu programların

60 HZ göz sağlığı açısından bir sorun oluşturur mu sizce?
veya benim kullanım amacımda bir sorun oluşturur mu sizce?

Çok detaylı açıklamışsınız çok teşekkür ederim gerçekten
Oyun oynayan biri değilim
Borsa programları (kod okuyacak daha çok)için kullanacağım işlemci ile işi bu programların

60 Hz göz sağlığı açısından bir sorun oluşturur mu sizce?
Veya benim kullanım amacımda bir sorun oluşturur mu sizce?

Epey sitesinde şu sertifikalara sahip olduğu yazıyor.
Eyesafe 2.0 Göz Sağlığı Sertifikasyonu
TÜV Rheinland Düşük Mavi Işık Sertifikası (Donanımsal)

Bu arada yazmayı unutmuşum cihazın azami bellek sınırı 32 GB yani bellek artırma yapılamaz.
İyi Akşamlar Dilerim.

Merhaba kardeşim

Ben de 2 gündür seçenekler arasında en makul bu ürünü gördüm. Almak istiyorum. Ancak bazı merak ettiğim şeyler var. Umarım vaktin olur cevaplayabilirsin. Yardımcı olursan çok sevinirim.

1. Cihaz tip C kabloyla şarj olabiliyor mu? Kendi adaptörü pek bir büyük. Taşıması biraz zor geldi.

2. Benim baktığım kombinasyon şöyle. i7 13700H, RTX 4060, 64 GB RAM, 2 TB SSD. Bu kombinasyonda sıcak ve gürültülü bir cihaz mı? Ya da senin elindeki kombinasyonda yük altındayken veya normal kullanımda sıcaklık ve ses rahatsız edici mi?

3. Ekran kalitesi hakkında ne düşünüyorsun? 60Hz benim için sorun değil. Ben video edit ve video grafik amaçlı kullanacağım. Renk gösterimi başarılı mı? Paneli hakkında düzgün bir bilgi bulamadım.

4. Tasarım noktasında oyuncu bilgisayarı gibi çirkin duruyor mu? Malzemesi iyi mi? Çoğu yerde tamamen alüminyum denmiş. Ama bazı Reddit kullanıcıları arka kapağın sadece bir kısmının alüminyum olduğunu geri kalan kısımların tamamen plastik olduğunu yazmış. Kafam çok karıştı.

5. Sadece bir satıcı da var. Başka yerlerde bulamadım incelemek için. Sen de weblegelsin'den mi aldın? Sorun yaşadın mı? Çünkü çok fazla kombinasyon var. Belli ki satıcı talebe göre RAM ve SSD ekleyip çıkarıyor. İçindeki donanım ne kullanılmış öğrenmek mümkün mü? Fabrikasyon halinde donanım parçaları ne kullanılmış marka olarak? Bunları öğrenebilmek mümkün mü?

Çok sordum. Şimdiden teşekkür ederim.

Sorun değil hepsini cevaplayayım mümkün olduğunca.
1. Soru
Bu soruya bir cevabım maalesef yok çünkü bunu hiç denemedim ve bilmiyorum. Ama yabancı forumlara göz atarsanız veya direkt olarak teknik servise sorarsanız sizi bilgilendireceklerdir.

2. Soru
Ses konusunda içiniz rahat olabilir kulağımı dayayarak sesi zor duyuyorum. Fakat bu durum sadece günlük kullanım için geçerli. Oyun oynarken veya ağır yük altında normal olarak fanlar normalden çok daha sesli çalışıyor.
Isı konusunda soğutmasını gayet başarılı buldum açıkçası.

3. Soru
Epey isimli sitede yazan ekran özellikleri
LED (IPS)
QHD+ 2560x1600
400 nit
%100 sRGB
Dolby Vision
Fabrika Renk Kalibrasyonu
Çok net ve canlı bir ekran fakat grafik tasarımcı olmadığımdan dolayı daha fazla yorum yapmam mümkün değil.

4. Soru
Hayır bu bir oyuncu bilgisayarı gibi renkli ışıklara sahip bir bilgisayar değil.
Evet tamamen alüminyum bu yüzden bilgisayar daha şık ve sağlamdır.
Klavyesinde karanlıkta kullanabilmek için tuşlar için beyaz bir aydınlatma ışığı bulunuyor.

5. Soru
Hocam ben İncehesap isimli satıcıdan satın aldım Hepsiburada üzerinden.
Weblegelsin adını ilk kez duydum bilgim yok açıkçası.
Dediğiniz parça değişimi hakkında bilgim yok.
Bu arada eklemeliyimki RAM artırma yapılamıyor çünkü azami bellek 32 GB
(Siz 64 GB olan modeli alacaksanız o modelde farklı olabilir o konuda bilgim yok.)

Ek olarak batarya süresinin ağır yük altına girmeden günlük kullanımda 5-6 saat olduğunu belirtmek isterim.

İsterseniz aşağıdaki linkten cihazı satan yerleri ve cihaz özelliklerini görebilirsiniz.

Siz iyice düşünüp taşının ve daha çok yere sorun en sonunda kendiniz için en iyi tercihi yapın iyi akşamlar dilerim.

Önemli Not
64 GB olan versiyonda farklılıklar varsa özellikler benim bahsettiğim özellikler ve sitede belirtilen özellikler ile farklılık gösterebilir bu sebeple 64 GB olan versiyon hakkında bilgisi olan birine danışmanızı tavsiye ederim.

Son düzenleme:
Epey sitesinde şu sertifikalara sahip olduğu yazıyor.

Bu arada yazmayı unutmuşum cihazın azami bellek sınırı 32 GB yani bellek artırma yapılamaz.
İyi Akşamlar Dilerim.

Sorun değil hepsini cevaplayayım mümkün olduğunca.
1. Soru
Bu soruya bir cevabım maalesef yok çünkü bunu hiç denemedim ve bilmiyorum. Ama yabancı forumlara göz atarsanız veya direkt olarak teknik servise sorarsanız sizi bilgilendireceklerdir.

2. Soru
Ses konusunda içiniz rahat olabilir kulağımı dayayarak sesi zor duyuyorum. Fakat bu durum sadece günlük kullanım için geçerli. Oyun oynarken veya ağır yük altında normal olarak fanlar normalden çok daha sesli çalışıyor.
Isı konusunda soğutmasını gayet başarılı buldum açıkçası.

3. Soru
Epey isimli sitede yazan ekran özellikleri
LED (IPS)
QHD+ 2560x1600
400 nit
%100 sRGB
Dolby Vision
Fabrika Renk Kalibrasyonu
Çok net ve canlı bir ekran fakat grafik tasarımcı olmadığımdan dolayı daha fazla yorum yapmam mümkün değil.

4. Soru
Hayır bu bir oyuncu bilgisayarı gibi renkli ışıklara sahip bir bilgisayar değil.
Evet tamamen alüminyum bu yüzden bilgisayar daha şık ve sağlamdır.
Klavyesinde karanlıkta kullanabilmek için tuşlar için beyaz bir aydınlatma ışığı bulunuyor.

5. Soru
Hocam ben İncehesap isimli satıcıdan satın aldım Hepsiburada üzerinden.
Weblegelsin adını ilk kez duydum bilgim yok açıkçası.
Dediğiniz parça değişimi hakkında bilgim yok.
Bu arada eklemeliyimki RAM artırma yapılamıyor çünkü azami bellek 32 GB
(Siz 64 GB olan modeli alacaksanız o modelde farklı olabilir o konuda bilgim yok.)

Ek olarak batarya süresinin ağır yük altına girmeden günlük kullanımda 5-6 saat olduğunu belirtmek isterim.

İsterseniz aşağıdaki linkten cihazı satan yerleri ve cihaz özelliklerini görebilirsiniz.

Siz iyice düşünüp taşının ve daha çok yere sorun en sonunda kendiniz için en iyi tercihi yapın iyi akşamlar dilerim.

Önemli Not
64 GB olan versiyonda farklılıklar varsa özellikler benim bahsettiğim özellikler ve sitede belirtilen özellikler ile farklılık gösterebilir bu sebeple 64 GB olan versiyon hakkında bilgisi olan birine danışmanızı tavsiye ederim.
Cevabın için teşekkür ederim. Yordum seni hakkını helal et.

Aldığım bilgi şu. Bu arkadaşlar bilgisayarları yükseltip satıyorlar. Ram ve ssd olarak circual takıyorlar. Lenovo pc ye garanti veriyor sonradan eklenen parçalara da satıcı garanti veriyor.

After effects ve premiere pro Ram isteyen programlar. Tabi hızlı yazma meselesi de bunlar için önemli. O yüzden Ram ve ssd çok mühim benim için.

Bu arkadaş her sitede satışı var yorumları da çok iyi. Muhtemelen onlarda alacağım ama biraz tuzlu geldi fiyat. Yani beni için. Yoksa aşağı yukarı (oyuncu bilgisayarı profilinden çıkınca) fiyatlar 60 bin bandından açıyor kapıyı.

Yine de almadan önce cihazı canlı canlı görmek istiyorum. Marmara Park media markt da vardır diye umut ediyorum. Sitesine de hiç bakamadım ama...

Ekranı benim için önemli. Onu görmeden alamam.
Tekrar bilgiler için teşekkür ederim.

Bu arada type c ile şarj oluyor. Thunderbolt girişinden. Android cihazın varda deneyebilirsin. Sadece kendi adaptörü kadar hızlı şarj etmiyor ve yük altındayken kendi adaptörü watt olarak tam destekliyor. 240w dediler ama bu cihazı 240w isteyecek nesi var anlamadım açıkçası. Tahmini 120 ila 150w arası ol ası lazım adaptörü.

Geri
Yukarı