Çözüldü Lenovo V145-15AST BIOS ayarlaması yaptıktan sonra siyah ekranda kaldı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

bugra1020

Femtopat
Daha fazla  
RAM
SAMSUNG 8 GB 2400 MHZ
SSD veya HDD modeli
SAMSUNG MZ-7LNN128C 128 GB SSD
Ekran kartı
AMD R530
İşlemci
AMD A9 9425
Herkese merhaba iyi forumlar. Ben Lenovo V145-15AST cihazımda dün yavaşlama farketmem üzerine format atmaya karar verdim. Formatını attıktan sonra BIOS ayarlarına girip fast boot tarzı şeyleri açarken 'use external GPU' tarzı bir ayar farkettim. Cihaz zaten 2 çekirdekli olduğu için gücü harici ekran kartından alırsa daha iyi olur diye düşündüm F10 la kaydedip çıktım cihaz yeniden başladı ve siyah ekranda kaldı bunu nasıl düzeltebilirim? Lenovo TR' yi aradığımda onlarla beraber tekrar yapmayı denedik ancak başarılı olamadık. Telefondaki kişi ise cihazı onlara göndermem gerektiğini bunun için de 359 TL + KDV istediler. ve yapılıp yapılmayacağı kesin değil. Herhangi bir arıza durumunda ise parçanın bulunmama ihtimali bulunduğunu da ekledi. USB diske BIOS bilgilerini attım ama flashlama işlemini bir türlü başaramadım. Cihazda Fn+R tuşlarına basılı tutarak güç tuşuna bastığımda beyaz olan şarj ledi kırmızıya dönüyor ve güç ışığı yanmıyor. Belki bir ipucu olabilir diye paylaşmak istedim.

@Recep Baltaş Bütün internette arattım YouTube dahil denemediğim şey belki kalmadı 2 gündür. Yardımlarınz için şimdiden teşekkürler.

• AMD A9 9425 CPU.
  • AMD R530 GPU.
  • 8 GB RAM.
  • 128 GB SSD.
  • Laptop model: V145-15AST

Çözüm
Hocam o zaman geceden pili çıkartın, sabah geri takın. Normalde BIOS'un sıfırlanması gerek.
Bunu da deneyeyim yarın sabah tekrar dönüş yaparım.

@Negative Sir Aynı şekilde dediğini yaptım akşamdan söktüm sabah taktım güç tuşuna bastım, cihaz çalıştı fan bi durdu sonra devam etti sıfırlandı sanırım ama yine de siyah ekranda kaldı.

Akşamüzeri cihazı servise kargoladım, olumlu veya olumsuz buraya dönüş yapacağım.

Servisten gelen cevap şu:

Ben BIOS la ilgili olduğu konusunda eminim bunu başkasına yaptırabilir miyiz veya iyi yapan biri var mıdır?

Herkese tekrar merhaba şuan yapılan cihazımdan yazıyorum. Bilgisayarlarda BIOS olduğunu hepimiz biliyoruz. BIOS'tan ayrı olarak bir de IO varmış o çökmüş yapan kişinin dediğine göre. Yaklaşık 2-3 hafta kadar o arkadaşta kaldı yoğunluk olduğundan dolayı. Cihazımın anakartını bir cihaza bağlamış ve yapmış, hiçbir veri kaybı da yaşamadım dosyalarım aynı şeklinde duruyor zaten yeni format atmıştım şifremi bile zor buldum :D. Cihazında benim ile aynı sorunu yaşayan arkadaşlar IO yazılımı atan bir yer bulsunlar cihazlarını yaptırsınlar. @Negative Sir kardeşime de teşekkürlerimi sunarım o kadar uğraştık beraber sağolsun. İlgilenen herkese teşekkürler çözüldü olarak işaretlenebilir.
Evet denedim ama ekran siyah olduğu için giriyor mu girmiyor mu bilemiyorum ki.

Laptopun kapağını söküp pili çıkartıp BIOS sıfırlaman gerekecek.
Ama bu işlemi yapmadan önce BIOS'a girmeyi denedin mi?
Kapağı söküp BIOS pilini mi çıkaracağım yoksa cihazın pilini mi?

Son düzenleme:
Evet denedim ama ekran siyah olduğu için giriyor mu girmiyor mu bilemiyorum ki.

Kapağı söküp BIOS pilini mi çıkaracağım yoksa cihazın pilini mi?

İlk önce laptopun kapağını aç bak. Eğer BIOS pili yoksa beni etiketleyerek tekrardan soru sor.

BIOS pili ve anakart. İkisi de ayrı ayrı olsursa iyi olur.
Hemen atıyorum.

Hemen atıyorum.

bY1NIVGdcK-.jpg
jafbuSDIp0B.jpg

BIOS pili ve anakart. İkisi de ayrı ayrı olsursa iyi olur.
İkisini de ayrı ayrı attım bekliyorum ❤️😊

@Negative Sir NOVO düğmesini buldum basıyorum ama ona da tepki vermiyor.

Son düzenleme:
foto.png

Önce laptop prizde takılı fişten çekiniz, aynı şekilde bataryayı da çıkartınız. Sonra beyaz olan yeri yavaşça çekiniz ve en az 1-2 dakika bekleyin böylelikle BIOS sıfırlanmış olacak.

Geri
Yukarı