Lenovo V15-ADA laptopa hangi RAM takılmalı?

Mr. Shankly

Decapat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, daha önce aldığım mavi ekran hatalarıyla ilgili forumda başlıklar açmıştım. Bu mavi ekran hataları sonucu ürünü teknik servise gönderdim ve not olarak şunu düşmüşler:

RAM bize ait değil, uyumsuzluk yapmaktadır. Test edildi.

Şimdi birkaç sorum var:
1- Ben bu cihazı bahsedilen RAM ile 5. aydan 9. aya kadar kullandım bir sorun çıkmadı, daha sonra nasıl sorun çıkabiliyor. (RAM bozuk dememişler, uyumsuz demişler.)
2- RAM'i alırken tam bilgim yoktu, CPU-Z'den bilgilere bakmak yerine laptopu aldığım siteden laptopun özelliklerine bakarak seçtim. Şimdi CPU-Z'den baktığıma göre frekans ayarları uyumsuz ama RAM kendisinden daha düşük hızlı sistemde çalışırken sorun çıkarır mı?
3- Verdiğim CPU-Z bilgilerine göre bana RAM önerebilir misiniz? Bir de şu an RAM'i kullanmam sıkıntı çıkarır mı?

Aldığım RAM: https://www.amazon.com.tr/gp/product/B07CW6P9LN/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o05_s00?ie=UTF8&th=1
Laptop: Lenovo V15-ADA AMD Ryzen 5 3500U 8 GB 512 GB SSD (link = https://www.hepsiburada.com/lenovo-...-82c700c6txr1-p-HBV0000164T3W?magaza=VipTekno ) (burada bellek hızı bilgisi 2666 MHz yazdığı için RAM hızını böyle seçmiştim.)

İlgilenenlere çok teşekkür ederim.

Dosya Ekleri

• Memory.png
    Memory.png
    86,7 KB · Görüntüleme: 39
  • Görev Yöneticisi.png
    Görev Yöneticisi.png
    10,3 KB · Görüntüleme: 37
Son düzenleme:
Cihazın 2400 MHz ile çalışıyor aslında uyumsuz olsa da o değerlerde çalışır yine de RAM bozulmuş olma ihtimali var. Başka bir RAM ile deneyebilirsen çok daha iyi olur.

Cihazın 2400 MHz ile çalışıyor aslında uyumsuz olsa da o değerlerde çalışır yine de RAM bozulmuş olma ihtimali var. Başka bir RAM ile deneyebilirsen çok daha iyi olur.
Hocam keşke denemek için bulabilsem ancak bence RAM bozuk değil. Çünkü aldığım mavi ekran hatasından sonra SSD'leri değiştirdim ve 1-2 ay daha hatasız biçimde laptopu servise gönderene kadar kullandım. Sadece orijinal parça değişimi için teknik servise göndermiştim ve böyle bir not düşmüşler. O da biraz işkillendirdi beni. Yani siz aldığım RAM uyumlu diyorsunuz öyle değil mi?

Uyumsuzluk da yapabilir. SPD sekmesini de atabilir misiniz?

Hocam keşke denemek için bulabilsem ancak bence RAM bozuk değil. Çünkü aldığım mavi ekran hatasından sonra SSD'leri değiştirdim ve 1-2 ay daha hatasız biçimde laptopu servise gönderene kadar kullandım. Sadece orijinal parça değişimi için teknik servise göndermiştim ve böyle bir not düşmüşler. O da biraz işkillendirdi beni. Yani siz aldığım RAM uyumlu diyorsunuz öyle değil mi?

Şöyle yine PC çalışır ama 2666 yerine 2400 olarak çalışır yine aralarında pek bir fark olmaz fakat 2400'lük RAM alıp garantiye almak daha mantıklı geliyor benim açımdan uyumsuzluk yapmaması gibi durumlar için.

Evet hocam. Linkteki programı indirip kurun. Daha sonra SS atın bakalım.

Şu anda o harici RAM takılı mı?
Yok hocam servisten geldikten sonra cihazı çalıştırmadan çıkardım.

Evet hocam. Linkteki programı indirip kurun. Daha sonra SS atın bakalım.

Dosya Ekleri

• RAMExpert.png
    RAMExpert.png
    51,1 KB · Görüntüleme: 36

Geri
Yukarı