Lenovo V155 15API vs Lenovo IdeaPad 330-15ARR

Bunun gibi daha birçok kaynak var. Özellikle Lenovo'nun Ryzen laptoplarda ısınma önlemek için işlemci TDP değerini 15W ile sınırlandırdığı da söyleniyor. Bazı kişiler de cihazın yükte kaldıktan kısa süre sonra frekansların çok düştüğünü söylüyorlar.
Arkadaş tek Vega 8 olanlarda var ve bunu Lenovo kısıtlamış. DELL bilgisayarda bu sorun yok. Radeon 540 olanlarda bu sorun yok. Bende aynı PC var oyunlarda test ediyorum işlemci çalışacak hızlarda çalışıyor. Ancak Vega 8 ekran kartıyla oynayınca işlemci yarı hızını Vega 8 ekran kartına yüklüyor 15TDP yetmiyor Lenovo kısıtlamış. AMD bu değerleri üretici firmalara bırakmış. Oyunları Radeon 540 ile oynayınca işlemci rahat sorun olmuyor. Harici ekran kartı koymaları güzel olmuş. Tek Vega 8 olanlarda bu durum var. Lenovo Radeon 540 ekran kartlı IP330 sonradan çıkardı konu ilerledikçe okudukça anlayacaksın. AMDuProf ile denedim ve araştırmalar yaptım. Sorun Lenovo kısıtlaması var bu işlemci 30TDP kadar dayanıyor. Vega 8 ile test yapınca o konuda ki bilgiler doğru çıkıyor ancak Radeon 540 ile oynayınca o konu bu PC aşıyor. Radeon 540 o olayı çürütüyor.

Lenovo sadece Ryzen için kısıtlama yapmıyor, Nvidia ekran kartlarına da kısıtlama yapıyor. Nedeni ise ince bilgisayar ısınmaması için böyle bir kısıtlama gereği duyuyor. DELL 2500U da ısınma sorunu var kısıtlama yok. ;) 90 dereceyi buluyormuş nedeni tüm TDP kullanıyor bilgisayar. Bir de Vega 8 ile yükleniyor bu dereceleri görüyor.

Kısaca 2500U harici ekran kartıyla bir sorun olmuyor. Bu işlemciyi RX 560X oyuncu PC var Acer'in onda da bir problem duymadım.
Harici ekran kartı olmayan bazı firmalar kısıtlamış. Kısıtlamayan firmalar bilgisayarı 90 dereceyi gören olmuş. Vega 8 güçsüz kart değil ısınması da normal. Intel de böyle yapsa harici ekran kartı olmayan PC de sınırlama yoksa ve soğutması iyi değilse Intel ekran kartıyla beraber ısınma sorunu olacaktır.
Anladıysanız beğenmeniz yeterli olacaktır.

Son düzenleme:
Bende bu ıkı model arasında kalmıstım.Ama ekran kartının 1 gb olması can sıkıcı bır durum.Bu yuzden lenova ıdeapad 330-15ARR yonlenecegım gıbı. Arastırma yaparken lenova ıdeapad 330-15ARR aynı ozellıklere sahıp ama aralarında 400 lıraya yakın bır fark olan urune rastladım.Benım gozumden kacan eksık bır ozellık mı var arkadaslar?

@Taylesof Dostum Lenovo V155 15API 1GB ekran kartına sahip değil 2GB ekran kartına sahip 8GB olan modelinde. Ancak sana kalan RAM 5.4GB kalıyor. Windows 10 1.3GB falanı kendisi kullanıyor sana yaklaşık 4GB yer kalıyor. Cihazın eksiği olarak SSD ve RAM düşünüyorum ekran kartıyla iyi performans alması için. Bir de bu modelin HDD bölümü var oraya da HDD takabilirsiniz. Bu dediklerim de yapılırsa cihaz daha fazla maliyetli olabilir ileri için. Uğraşmak istemiyorsanız IP330 modelli bilgisayar alabilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı