Lenovo V330-15IKB DVD girişinin SATA 3 olup olmadığı nasıl anlaşılır?

brousse

Centipat
Makaleler
1
Daha fazla  
Laptop'umda kullanmadığım bir DVD girişi var ve buraya SSD takmak istiyorum. Ancak bu girişin SATA 3 olup olmadığını anlayamadım. Bunu nasıl bulabilirim?

Laptop: Lenovo V330-15IKB

DVD slotunuz HDD Caddy takmak için uygun. Sizde sadece HDD olan model mi mevcut? Öyle ise tavsiyem SSD'yi asıl SATA portuna takıp HDD'yi Caddy içine koymanız olur. Çünkü HDD Caddy aparatları SSD ile tam verimli olmayabilir ondan dolayı HDD'yi Caddy içine koymanızı öneririm.

Laptop'umda kullanmadığım bir DVD girişi var ve buraya SSD takmak istiyorum. Ancak bu girişin SATA 3 olup olmadığını anlayamadım. Bunu nasıl bulabilirim?

Laptop: Lenovo V330-15IKB
Lenovo sitesine bakabilirsin, mantıklı bir insan olarak üretici açısından en ucuz bağlantının SATA 1 olduğunu düşünüyorum DVD/RW'nin daha hızlı bir bağlantı ihtiyacı yok çünkü.

HWiNFO programıyla da bakabilirsin anakart özelliklerinde yazıyor mu yazmıyor mu.

DVD slotunuz HDD Caddy takmak için uygun. Sizde sadece HDD olan model mi mevcut? Öyle ise tavsiyem SSD'yi asıl SATA portuna takıp HDD'yi Caddy içine koymanız olur. Çünkü HDD Caddy aparatları SSD ile tam verimli olmayabilir ondan dolayı HDD'yi Caddy içine koymanızı öneririm.

Bende SSD + HDD olan model mevcut ama DVD girişini de değerlendirmek istiyorum. Laptop'un kendi DVD girişi kaydırmalı, kolay sökülüp takılabiliyor o yüzden hiç laptop'u sökmeden DVD'yi çıkarıp SSD'yi yerleştirmeyi planladım. Ancak DVD girişinin SATA 3 olma ihtimali düşük olduğu için muhtemelen sizin dediğiniz gibi yapacağım.

Lenovo sitesine bakabilirsin, mantıklı bir insan olarak üretici açısından en ucuz bağlantının SATA 1 olduğunu düşünüyorum DVD/RW'nin daha hızlı bir bağlantı ihtiyacı yok çünkü.

HWiNFO programıyla da bakabilirsin anakart özelliklerinde yazıyor mu yazmıyor mu.

Hwinfo'da DVD girişinde sadece ATAPI yazıyor, bulamadım. Bence SATA 3 değil ama bunu doğrulayacak bir şey bulamadım. Lenovo sitesinde sadece SATA yazıyor.

HWiNFO'da DVD girişinde sadece atapı yazıyor, bulamadım. Bence SATA 3 değil ama bunu doğrulayacak bir şey bulamadım. Lenovo sitesinde sadece SATA yazıyor.

5200u bulunan bir HP Pavilion laptop kullanıyordum eskiden. Onda SSD+HDD Caddy sistemi kullanıyordum. HDD kulanırken sorun yaşatmadı hiç. Bazı videolarda SSD'nin tam hızını veremediğini gördüm fakat bu DVD slotunun bağlı olduğu SATA sürümü dolayısıyla mı yoksa HDD Caddy yüzünden mi bilmiyorum. Benim önerim HDD Caddy içine HDD takmanız olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı