Lenovo Vantage pil tasarruf kipi faydalı mı?

oben3

Hectopat
Lenovo V14-IIL marka notebook kullanıyorum. Pili dahili. Bilgisayarın pil ömrünü uzatmak için birkaç şey araştırırken Lenovo Vantage uygulamasındaki pil tasarruf kipine denk geldim. Bu kipi açınca pili %60'a kadar şarj ediyor, sonrasında fişe takılı şarj olmuyor şeklinde kalıyor. Uygulamada kipi şu şekilde anlatmış:

"Bu işlev, cihazınız fişe takılıyken pilinizin ömrünü uzatmak için yararlıdır.
Bu kip etkinleştirildiğinde, pil yalnızca kapasitesinin %55-60'ı kadar doldurulur ve pil ömrü en üst düzeye çıkarılabilir. Ancak, bu işlem AC güç kaynağı ile bağlantısını kesmenizden sonra bilgisayarınızı kullanma sürenizi kısaltacaktır."

Son cümlede kendisinin de belirttiği gibi güç kaynağından bağlantısını kesince kullanma süresi çok kısalıyor.
Bu kip açık ve sürekli prize takılı kullanmak pil ömrünü uzatmak için faydalı bir seçenek mi?
Ayrıca bu kipi kullanırken haftada bir kez pili tamamen deşarj etmek pil sağlığı açısından işe yarar mı?

Eğer işiniz gereği pili kullanmanız gerekiyorsa kipi devre dışı bırakın. Zarar vereceğim diye kullanamayacaksanız ne anlamı var sonuçta. Sistem sürekli sabit duruyorsa açmanız faydalı olabilir.

Eğer işiniz gereği pili kullanmanız gerekiyorsa kipi devre dışı bırakın. Zarar vereceğim diye kullanamayacaksanız ne anlamı var sonuçta. Sistem sürekli sabit duruyorsa açmanız faydalı olabilir.
Pil dahili olduğu için her zaman pilde kullanıyorum yani sistem sürekli sabit. Bu kipin pil ömrüne olumlu bir etkisi olur mu dersiniz?

bu ayarı oyun oynarken de açık tutsak sıkıntı olur mu acaba ?
Forumda görmüştüm, pil koruma kipi açıkken pil seviyesinde düşme yaşayan görmüştüm.
Bu ayarı açarsak performans ayarlaranı etkilermi yada direk performansı?
Etkilemiyor ama AA oyunlarda pil seviyesinde düşme yaşanabiliyor.
Lenovo V14-IIL marka notebook kullanıyorum. Pili dahili. Bilgisayarın pil ömrünü uzatmak için birkaç şey araştırırken Lenovo Vantage uygulamasındaki pil tasarruf kipine denk geldim. Bu kipi açınca pili %60'a kadar şarj ediyor, sonrasında fişe takılı şarj olmuyor şeklinde kalıyor. Uygulamada kipi şu şekilde anlatmış:

"Bu işlev, cihazınız fişe takılıyken pilinizin ömrünü uzatmak için yararlıdır.
Bu kip etkinleştirildiğinde, pil yalnızca kapasitesinin %55-60'ı kadar doldurulur ve pil ömrü en üst düzeye çıkarılabilir. Ancak, bu işlem AC güç kaynağı ile bağlantısını kesmenizden sonra bilgisayarınızı kullanma sürenizi kısaltacaktır."

Son cümlede kendisinin de belirttiği gibi güç kaynağından bağlantısını kesince kullanma süresi çok kısalıyor.
Bu kip açık ve sürekli prize takılı kullanmak pil ömrünü uzatmak için faydalı bir seçenek mi?
Ayrıca bu kipi kullanırken haftada bir kez pili tamamen deşarj etmek pil sağlığı açısından işe yarar mı?
Pilimin kapasitesi 61wh olarak gelmişti. Geldiği ilk 2 hafta %100 pilde 2 defada tam şarj boşaltım. Kapasitesi 59.96wh'a düştü. Ardından bu pil tasarruf kipini gördüm. 1.5 aydır pilde kullanıyorum. Pili hiç bittirmedim ama cihazıda haftada 3-4 şarjdan çıkarmak zorunda kaldım. Ortalama her çıkardığımda %40-%45 şarj yedim. Şuan pilin durumu aşağıdaki görselde.
1661730425560.png

Çoğunlukla pil tasarruf kipi açık cihazı kullanıyorum 3 aylık pil durumudur.

Geri
Yukarı