Lenovo Y50-70 mavi ekran ve ekran kartı hataları

Juan Modesto

Femtopat
Selam. Sorunu eksiksiz ve bütünlüklü bir şekilde anlatmaya çalışacağım.

1 Ay önce bilgisayarım dondu ve DPC watchdog violation hata koduyla beraber mavi ekran aldım. Halihazırda zaten bilgisayarımın menteşesi arızalı olduğu için bilgisayarı bir bilgisayarcıya tamire gönderdim. Kasa, menteşe, klavye değişimi yapıldı, temizlendi ve termal macunu değiştirildi. Bilgisayarı açmaya çalıştığımda ise donmalar, mavi ekran vermeler devam ediyordu. Bilgisayarcı bilgisayarın sadece formatlanması gerektiğini söyledi. Bilgisayara birkaç defa format atıp çalıştırmayı denedikten sonra aynı mavi ekran hatasını almaya devam ettim. Bu sefer ekstradan başka sorunlar yaşadım. NVIDIA denetim masasına girdiğimde ya da oyun oynamak istediğimde önce "görüntü sürücüsü yanıt vermeyi kesti ve bu durumdan kurtuldu" hatası alıyor, sonra da video scheduler ınternal error koduyla mavi ekran alıyordum.

Bir arkadaşıma danıştığımda driver problemini Windows 7 yükleyerek bir ihtimal çözebileceğimi söyledi. Kendi ürün anahtarımla beraber Windows 7 kurdum. Sistem stabil çalışıyordu evet ama ekran kartı problemim çözülmedi. NVIDIA ekran kartı ile oyunlara giriş yapamıyordum. Crusader kings 2 kurduğumda "failed to create Graphics device" hatası aldım. Onu geçtim eskiden bir pasta yapma oyunu vardı bilirsiniz ona bile girmeye çalıştığımda hata veriyordu. Hata kodunu hatırlamıyorum DirectX ile alakalı bir şeydi. NBA 2K16 oynamaya çalıştığımda "D3D11 create device failed" hatası aldım. NVIDIA'yı aygıt yöneticisinden kaldırdığımda/devre dışı bıraktığımda bu oyunlar sorunsuz açılıyor, verebildiği performansı da veriyor ama ben oyunlar için kullanmam gereken kartı kullanamıyorum.

Belki 8.1 kurarsam düzelir diye düşündüm ama nafile. Hatalar gene aynı, üzerine bir de "page fault in non paged area" mavi ekran hatasını aldım. Normalde NVIDIA ile bir şeyler çalıştırmayı denediğimde çeşitli hatalar alırdım, bu sefer NVIDIA denetim masasından oyunları yüksek performanslı grafik işlemciyle çalıştırmayı denediğimde değişen bir şey olmuyor, programları direkt Intel ekran kartıyla açıyor.

Lenovo Y50-70 kullanıyorum.
  • Intel Core i7 4720HQ (2.6 GHz) işlemci.
  • 16 GB DDR3 sistem belleği (1600 MHz)
  • 8 GB NAND + 1 TB HDD.
  • 4 GB NVIDIA GeForce GTX 860M grafik kartı.

Ekran kartınız bozulmuştur o zaman. Normalde minidump dosyası isterdim ama sorununuz donanımsal gibi görünüyor. Sürücülerini nasıl kurmuştunuz?

Yanlış bir şey de yapmamışsınız, sürücü konusunda. O halde donanımsal olduğu kanısındayım. Teknik servise göndermenizde fayda var.

Yeni konular

Geri
Yukarı