Lenovo Y500 Laptop Format Sonrası Aşırı Isınma Sorunu

CmonDarling

Kilopat
Daha fazla  
Lenovo Y500 Notebook'um UEFI ile Windows 10 formatından sonra aşırı ısınmaya başladı(mSATA SSD alınıp sistem ona kuruldu.) Yük altında değilken, film izlerken ekran kartları 50 derece, işlemci 65-70 Derece seviyesinde geziyor. GTA 5 oynadığım zaman ise ekran kartı 70-75, işlemci ise 93 dereceyi gördü %50 kullanımda iken. Format öncesi gayet stabil bir sıcaklık değeri vardı. Aynı bilgisayarın bir üst modeli y510p bir arkadaşımda mevcut. Arkadaşımdaki Notebook ise format öncesi benimkinden de fazla ısınıyordu. Ama aynı USB Bellek ile aynı Windows'u ona kurduk ve benim eski halim gibi gayet düşük seviyelerde sıcaklık değeri yakaladık.
Benim sorum şu ki bu sorun tozdan veya başka bir şeyden kaynaklı değil. Yeniden kurulum mu yapmalıyım yoksa driver yüklenmesinde mi bir sorun oldu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Driver'ları tamamen kaldır ve tekrardan güncel olanları kur.Sorun çözülmezse tekrardan temiz format atmak zorundasın.Termal macunun eskimediğinden de emin ol.

Windows 10 kurulumu bittikten hemen sonra sürücüleri kurmadan yardımcı yazılımlarla ısı değerlerine bakın. Sıcaklık değerleri tavandır. Sebebi chipset başta olmak üzere sürücülerin kurulmamış olmasıdır. Doğru sürücüler kurulmamışsa yüksek ısı sorununun üstesinden gelemezsiniz. Öncelikle işlemci ve grafik işlemci marka model verin. Ardından Windows Update'yi çalıştırın ve tüm güncellemeleri yükleyin. Bu sayede sürücüleriniz otomatik olarak yüklenmiş olacak.

Windows 10 kurulumu bittikten hemen sonra sürücüleri kurmadan yardımcı yazılımlarla ısı değerlerine bakın. Sıcaklık değerleri tavandır. Sebebi chipset başta olmak üzere sürücülerin kurulmamış olmasıdır. Doğru sürücüler kurulmamışsa yüksek ısı sorununun üstesinden gelemezsiniz. Öncelikle işlemci ve grafik işlemci marka model verin. Ardından Windows Update'yi çalıştırın ve tüm güncellemeleri yükleyin. Bu sayede sürücüleriniz otomatik olarak yüklenmiş olacak.
i7 3630QM Nvidia GT 650M SLI mevcut nvidia tarafından en son güncellemeleri yükledim ama chipsetten çok emin değilim.

i7 3630QM yüksek güç tüketir ve soğutulması öyle kolay değildir. Cihazın termal bakımlarını en son ne zaman yaptınız? Cihazın detaylı bir termal bakıma girmesi gerek. Bakır ızgaradaki ve fandaki tüm tozlar alınmalı, fan burcu yağlanmalı, eski termal macun silinip iletkenliği ve yoğunluğu yüksek bir termal macun sürülmeli. 5-10 liralık bir termal macun kullanırsanız sonuç asla değişmeyecektir haberiniz olsun. Çünkü işlemciniz ve grafik işlemciniz yüksek güç tüketiyor. Sonuçta mobil bir cihaz kullanıyorsunuz.

i7 3630QM yüksek güç tüketir ve soğutulması öyle kolay değildir. Cihazın termal bakımlarını en son ne zaman yaptınız? Cihazın detaylı bir termal bakıma girmesi gerek. Bakır ızgaradaki ve fandaki tüm tozlar alınmalı, fan burcu yağlanmalı, eski termal macun silinip iletkenliği ve yoğunluğu yüksek bir termal macun sürülmeli. 5-10 liralık bir termal macun kullanırsanız sonuç asla değişmeyecektir haberiniz olsun. Çünkü işlemciniz ve grafik işlemciniz yüksek güç tüketiyor. Sonuçta mobil bir cihaz kullanıyorsunuz.
Termal macun 4 yıldır değişmedi aldığım zamankini kullanıyorum. Haklısınız değişmesi gerekli ama benim dikkat çekmek istediğim konu 1 gün öncesinde gayet normalken format sonrası neden ısınıyor? Bu yüzden başka bir iso Temmuz ayı güncellemeli Windows 10 iso'sunu indirip onunla temiz kurulum yapmayı düşünüyorum.

Cihazı kesinlikle bu şekilde kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Cihazınızın 4 senedir fan bakımlarını zaten yapmamışsınız. Fan ve ısı tahliye ızgarası zaten fazlasıyla tozla tıkanmıştır. Macunlar da iletkenliğinin yarısından fazlasını yitirmiştir. Cihazın detaylı termal bakımlarını yapmadan cihazı kullanmayın. Yüksek ısı işlemci ve grafik işlemcinin transistörlerine zarar verir. BGA olan mikro işlemci varsa lehim bilyeleri PCB ile temasını kesebilir. Termal bakımlar büyük önem arz ediyor.

Cihazı kesinlikle bu şekilde kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Cihazınızın 4 senedir fan bakımlarını zaten yapmamışsınız. Fan ve ısı tahliye ızgarası zaten fazlasıyla tozla tıkanmıştır. Macunlar da iletkenliğinin yarısından fazlasını yitirmiştir. Cihazın detaylı termal bakımlarını yapmadan cihazı kullanmayın. Yüksek ısı işlemci ve grafik işlemcinin transistörlerine zarar verir. BGA olan mikro işlemci varsa lehim bilyeleri PCB ile temasını kesebilir. Termal bakımlar büyük önem arz ediyor.
Toz bakımından gerekli işlemleri yaptım sadece termal macun yenilemesi yapamadım. O da tek başına içini açılması zor bir cihaz olduğu için. Bu şekilde sorunsuz kullanıyordum ama format etkiledi. Bunun sebebini soruyordum.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı