Lenovo Y500 Windows geç açılma ve kapanma sorunu

Dryondaime

Kilopat
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Meslek
Nöbette doktor, nöbet dışında oyuncu :)
Lenovo Y500 yaklaşık 3. senesini dolduran bilgisayarımı çok amaçlı kullanıyorum. Üşengeçlikten bi format dahi atmadım performansından vs memnundum çünkü. Ama yaklaşık 1 aydan uzun süredir bilgisayarım geç açılıp kapanıyor. Şöyle ki örneğin kapanırken laptoptaki tüm güç klavye elektriği kesiyor sessiz sessiz kapanırken bi anda fan benzeri ses vs ile sanki PC yükte gibi çalışıyor ardından kapanıyor. Hem açılma hem kapanma onar dakika sürüyor. Bunun haricinde herhangi bir sorun olmadığı için muhtemelen Windows kaynaklı bir sorun olduğuna kanaat getirip öteledim ancak bu sabah bilgisayar açılırken normalden farklı tıkırtılar geldi. HDD olmasından şüphelendim ve HD Tune Aida kurup durumuna baktım fakat bir sorun bulamadım.

Msata SSD var 16 GB, Windows ön yüklemesi ona kurulu, hatta Black Friday'de gaza gelip msata 250 GB aldım hem ona bağladığım sorunu çözmek hem de daha hızlı kullanım için Windows'u ona kurma niyetiyle.

Fakat bu tıkırtı sesi biraz işkillendirdi beni.

Tavsiyeleriniz nelerdir? Sadece açılış kapanışlar uzun sürüyor. HDD'de bir sorun bulunmadı yaptığım kontrollerde.

Son düzenleyen: Moderatör:
Açılış ve kapanma süreleri belirttiğiniz gibi epey uzun sürüyormuş.
Fakat genel anlamda anlattıklarınıza bakılırsa problemin donanımsal değil de yazılımsal olduğunu düşünüyorum ben. Bende de Asus laptop var 2 seneyi geçti bazen açılırken falan sorunlar çıkabiliyor(uzun süreli açılışlar vs) Bazen de güncellemelerle alakalı sorunlar olabiliyor. Mesela güncellemeyi otomatik yaptığı için, direk update sonrası ilk açılış dediğim gibi sıkıntı çıkarabiliyor.
Hdd yi de kontrol etmişsiniz, herhangi bir problem çıkarmamış. Windows a temiz bir kurulum ve update gerekebilir bence kaldı ki uzun zamandır da ellememişsiniz.

Açıkçası sorunumu yazdığım bir mesaj sonrası uyarı almadan 1 günlük ceza almak tuhaf gelmiş olsa da, sorunum azalmış olarak devam ediyor.

Her ne kadar yazamamış olsam da araştırmaya devam ettim, auslogic sistem bakım araçları ve ashampoo windows optimizer gibi programlar ile hem disk defrag hem de sistem bakımını yaptım. Gereksiz olabilecek bir kaç programı daha kaldırıp registry clean yaptım fakat çok bir değişiklik olmadı.

Hdd sonuçlarım;

Mega File Upload - Report.htm

Herhangi bir sistem sorununa denk gelemedim. Açıkçası virüs ve benzeri bir şey bile bulunamadı. Panda free antivirüs programı ile de önerilen bir iki programla da tarattım. Ancak yaptığım "disk defrag" işlemleri ve hard disk rahatlatma boşaltmalarım işe yaramış olacak ki açılıp kapanma süresi hızlandı.

Tavsiye edeceğiniz bir başka antivirus programı varsa taratmak denemek isterim.

Yine de amazondan WD 1 TB Black 7200 rpm ve 250 GB Crucial MSATA SSD'yi aldım. Çünkü daha önceleri bu hard disk yazma sesi yoktu. Eski bilgisayarlarımın yaşattığı tecrübelerden çıkardığım kadarıyla "artık beni zorluyorsun, benden bu kadar" veryansınları olduğu için riske atmak istemedim. Her ikisi de TR fiyatlarının 100-200'er tl aşağısına geliyorlar. Geldiklerinde 3 yıllık format açlığını kapatırsam bayağı rahatlamış olabilirim.

En azından şunu sorayım, hazır laptop'un altını üstünü açacağım, amatörün elinden gelecek hangi işlemleri yapabilirim? Nasıl mekanik olarak temizlerim? Teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı