Lenovo Y510P BIOS ayarları sıfırlama sonrası görüntü gelmiyor

Börtü Böcük

Kilopat
Sistemim Lenovo Y510P. Bilgisayarımı Kaspersky Rescue Disk ile taramak için USB belleği Rufus ile hazır hale getirdim. USB'den Boot edebilmek için bilgisayarı yeniden başlattım. Açılışta F12 tuşuna art arda bastım ama boot menü açılmadı ve Windows açıldı. Tam burada bir gariplik vardı. Neden boot menü açılmadı? Bende tekrar yeniden başlattım ve BIOS(UEFI)'ye girmek için F2 tuşuna art arda bastım yine BIOS(UEFI) açılmadı ve Windows açıldı. Tam burada da bir gariplik vardı. Neden BIOS(UEFI) açılmadı? Bende internette kısa bir araştırma sonucu Windows içinden ayar yaparak BIOS(UEFI)'e erişmeyi başardım. BIOS(UEFI)'a girdiğimde ayarların kendiliğinden bozulduğunu fark ettim.(Yani ayarlar kendi kendine değişmiş idi.) BIOS ayarını eski haline getirip kaydedip kapattım. Tekrar açtım ve F12 tuşu ile boot menüye girdim. Kaspersky Rescue Disk ile tam tarama yaptım sonuç temiz çıktı. BIOS(UEFI) ayarları ile oynayıp kaydedip kapattım. Tekrar açma tuşuna bastığımda ekrana görüntü gelmedi. Sizce ne oldu da görüntü gelmedi? Sorun ne? Böyle bir durumda ne yapılmalı? Aslında UEFI sisteme BIOS demek doğru değilmiş. Ben ağız alışkanlığı öyle söylüyorum. O yüzden parantez içinde UEFI yazıyorum.

Son düzenleme:
1- Şarjı bitmiş olabilir.
2- UEFI bir işletim sistemi kurulursa doğrudan OS Bootloaderdan boot eder. Windows 10 üzerinden fast boot ayarını kapatırsanız F2 ve F12 tuşları ile menülere erişebilirsiniz. Açılışta birkaç saniye gecikme olabilir.

1- Şarjı bitmiş olabilir.
2- UEFI bir işletim sistemi kurulursa doğrudan OS Bootloaderdan boot eder. Windows 10 üzerinden fast boot ayarını kapatırsanız F2 ve F12 tuşları ile menülere erişebilirsiniz. Açılışta birkaç saniye gecikme olabilir.
Şarjı bitmiş olsa bilgisayar çalışmaz. Bilgisayar çalışıyor açma kapama tuşunun ışığı yanıyor. Ama ekrana görüntü gelmiyor. Windows 10 üzerinden fast boot ayarını nasıl kapatacağım ekrana hiç görüntü gelmiyor ki. Yani Windows açılsa bile görüntü yok. Birde şu var. Benim BIOS'da şifre var. Başlangıçta BIOS'u açmak için F2 tuşuna basıyorum BIOS açıldığında şifre ekranı gelince F2 tuşuna basmaya devam edersem bip bip bip diye ses geliyor normalde. Ama şu anda BIOS'a girerken F2 tuşuna basarken bip bip bip sesi gelmiyor. Yani bu demek oluyor ki BIOS hiç açılmıyor. Açılıyor olsa bip bip bip sesi gelir F2 tuşuna çok basınca. BIOS tamamen çökmüş olabilir. Kapiş? 😘
😘 @Recep Baltaş 😘

Son düzenleme:
Öncelikle üslubunuzdan başlayayım
Gereksiz ve saçma. Bir ispat çabam yok ihtimalleri söyledim sadece. Neden görüntü almadığın konusunda fikrim yok. Kapanana kadar power tuşuna basılı tutup tekrar açmayı deneyebilirsin aklıma başka bir çözüm gelmiyor.

Geri
Yukarı