Lenovo Y510P ekran parlaklığında azalma

Börtü Böcük

Kilopat
Az önce çay doldurmak için mutfağa gidip geldiğim de bilgisayarımın ekran parlaklığının daha az olduğunu fark ettim.
Parlaklığı artırdım ancak parlaklık zaten maximum düzeyde idi.
Ancak parlaklık gözüme şu anda az görünüyor.
Bana mı öyle geldi yoksa zamanla ekran parlaklığında düşüş oluyor mu?

Çözüm
Az önce çay doldurmak için mutfağa gidip geldiğim de bilgisayarımın ekran parlaklığının daha az olduğunu fark ettim.
İşletim sistemin nedir? 10 veya 8.1 ise yeniden başlat, ekran sürücüsünü güncelle(HD Graphics).
İşletim sistemin nedir? 10 veya 8.1 ise yeniden başlat, ekran sürücüsünü güncelle(HD Graphics).

Çözüm

Benim bildiğim zamanla parlaklık azalması gibi bir durum yok...
Olsa olsa fiziksel bir arızadır yani o...

Ama sizin durum için şunları diyebilirim: Windows 10'da görüntü ayarlarında "gece ışığı" diye bir muhabbet var. Parlaklığı otomatik olarak kısan. Bu da saat ayarıyla çalışır. O açık olabilir.

Ekran kartınızın parlaklık ayarı vardır yine AMD'de mesela ekran sekmesi altında görülebilir, onlarda bir farklılık olmuş olabilir.

Bir de uzak ihtimal de olsa, yaşadığımdan diyeyim, sürücü sorunu varsa yani düzgün sürücü yüklenmemişse laptopun ekranı parlaklık ayarı yapılamaz halde ve loş bir ışıkta kalabiliyor. O durum da format sonrası yaşadığım bir şey, sürücü kurunca geçiyor :)

İlk ikisi olmazsa, ekran kartını kaldırıp sıfırdan son sürüm sürücüyü sitesinden kurun, muhtemelen düzelecektir.

Benim bildiğim zamanla parlaklık azalması gibi bir durum yok...
Olsa olsa fiziksel bir arızadır yani o...

Ama sizin durum için şunları diyebilirim: Windows 10'da görüntü ayarlarında "gece ışığı" diye bir muhabbet var. Parlaklığı otomatik olarak kısan. Bu da saat ayarıyla çalışır. O açık olabilir.

Ekran kartınızın parlaklık ayarı vardır yine AMD'de mesela ekran sekmesi altında görülebilir, onlarda bir farklılık olmuş olabilir.

Bir de uzak ihtimal de olsa, yaşadığımdan diyeyim, sürücü sorunu varsa yani düzgün sürücü yüklenmemişse laptopun ekranı parlaklık ayarı yapılamaz halde ve loş bir ışıkta kalabiliyor. O durum da format sonrası yaşadığım bir şey, sürücü kurunca geçiyor :)

İlk ikisi olmazsa, ekran kartını kaldırıp sıfırdan son sürüm sürücüyü sitesinden kurun, muhtemelen düzelecektir.
Gece ışığı kapalı, zamanlaması da kapalı. Ekran kartı parlaklık ayarı ful. Sürücü güncel ve bir sorun yok gibi görünüyor. Galiba bana öyle geldi.
Şarjı azaldıysa veya şarjı çıkarttıysanız olabilir. Benimkinde öyle oluyor.
Bende elektrik kesildi sandım.

Gece ışığı kapalı, zamanlaması da kapalı. Ekran kartı parlaklık ayarı ful. Sürücü güncel ve bir sorun yok gibi görünüyor. Galiba bana öyle geldi.

Bende elektrik kesildi sandım.

Otomatik güncellemeler açıksa, ekran kartı sürücüsü farkında olmadan arkadan güncellenmiş olabilir. Yine de içiniz rahat etmezse DDU ile kaldırıp, son sürümü siteden indirip kurarsınız :)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı