Çözüldü Lenovo Y520 BIOS güncelleme sonrası siyah ekran sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

CantDodgeThis

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle laptopum Lenovo Y520-15lKBN modeli. 4 gün önce Windows Update yaptıktan sonra oyunlarda anlık takılmalar yaşamaya başladım. Öncesinde hiçbir sorun yoktu, yüksek FPS alıyordum. Onun haricinde Alt TAB yaparken de oyunların ekrana gelmesinde gecikmeler başladı.

Bugün sabah Windows updateleri kaldırdım ve Ccleaner kurup eski dosyalar silinsin diye çalıştırdım. Daha sonra oyuna girdiğimde 4 FPS civarı FPS almaya başladım ve harici ekran kartını bilgisayarın gördüğünü ama kullanmadığını fark ettim. Daha sonra Windows Update tekrar yaptım, Nvidia driver güncelledim ama nafile. Bir türlü düzelmedi.

Daha sonra Lenovo'nun sitesinden laptopun driverlerini indirip kurdum ve BIOS güncellemesi geldiğini fark edip onuda güncelledim. Flash disk ihtiyacı olmayan bir kurulumdu zaten şimkidi updateler basit ama BIOS update yaptıktan sonra PC açılma ekranı geliyor (Lenovo logosu) daha sonra Lenovo logosundan sonra diyah ekranda kalıyor. BIOS girilebiliyor. Advance optionstan formatladım (her şeyi resetledim) ama sorun çözülmedi. Formattan sonrada ekrana bu bildirim çıkmaya başladı.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Yazılar görünmese de problem görünüyor. BIOS'a girip F9 yapın uyarıyı onaylayın.
Boot menüsünden fast boot disable yapın. PXE yazanları disable yapın. Security kısmından Secure boot disable yapın. Configuration kısmından SAT controller mode kısmında AHCI olanı seçin. F10 ile kaydedip onaylayın.
Bilgisayar başlarken Boot menüsünden USB sürücünü seçip formata geçebilirsiniz.
Öncelikle laptopum Lenovo Y520-15lKBN modeli. 4 gün önce Windows Update yaptıktan sonra oyunlarda anlık takılmalar yaşamaya başladım. Öncesinde hiçbir sorun yoktu, yüksek FPS alıyordum. Onun haricinde Alt TAB yaparken de oyunların ekrana gelmesinde gecikmeler başladı.

Bugün sabah Windows updateleri kaldırdım ve Ccleaner kurup eski dosyalar silinsin diye çalıştırdım. Daha sonra oyuna girdiğimde 4 FPS civarı FPS almaya başladım ve harici ekran kartını bilgisayarın gördüğünü ama kullanmadığını fark ettim. Daha sonra Windows Update tekrar yaptım, Nvidia driver güncelledim ama nafile. Bir türlü düzelmedi.

Daha sonra Lenovo'nun sitesinden laptopun driverlerini indirip kurdum ve BIOS güncellemesi geldiğini fark edip onuda güncelledim. Flash disk ihtiyacı olmayan bir kurulumdu zaten şimkidi updateler basit ama BIOS update yaptıktan sonra PC açılma ekranı geliyor (Lenovo logosu) daha sonra Lenovo logosundan sonra diyah ekranda kalıyor. BIOS girilebiliyor. Advance optionstan formatladım (her şeyi resetledim) ama sorun çözülmedi. Formattan sonrada ekrana bu bildirim çıkmaya başladı.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Kardeşim bak ben de aynı sıkınıtıyı çekiyorum Lenovo'dan fakat benimki çalışıyor.
1803 Güncellemesi Esnasında Psadd.sys Mavi Ekran Hatası
Bir konuma bak istersen çözüm bulabilirsin. Aynen flash gerektirmiyor. Bu iyi yanı fakat sorunlarda seni karşılıyor. Şunu yap. BIOS'un fotoğrafını çekip at. Ya da Novo Menüye gir (Novo Menu : Lenovo bilgisayarlarda bulunan bir özellik.) Nasıl gireceğini bilmiyorsan yardımcı olurum.
Oradan BIOS'a gir ve BIOS'ta iken F9 ya da başka bir tuşla Default yap BIOS'u. Bu da çözmezse kurulumu flash diskle yapılır mı bilmem ama dene. Daha sonra Lenovo ile iletişime geçmeyi deneyebilirsin ama bana One Key Recovery yapmamı önerdiler. Sanırsam sadece Lenovo bilgisayarlarda var. Ancak ben buradan daha iyi sonuç aldım. Bunun yanında genel olarak yanlış BIOS'u yüklemişsin ya da Windows'un dosyalarında sorun/ diğer sürücülerde problem var.
@MF
@Asım Demir

BIOS ekranını paylaşacağım. Hocam sizde yardım eder misiniz. @Recep Baltaş @Murat5038
BIOS ekranı bu şekilde hocam.
3A4BDC05-BE80-4A8D-9A64-7A4FA3E2C5D4.jpeg

BIOS ekranı bu şekilde hocam.
[/QUOTE]
Şimdi yapmanız gerekn BIOS'ta iken F9 tuşuna basmak ve yes üzerine enterlamak. Ardından F10'a basın yes deyin ve siz sadece bekleyin.
Bilgisayarınıza ulaşabildiniz mi?

Evet ama böyle bir sorunla açıldı.
Hiçbir şeye erişilemiyor.
İngilizcem ile anladığım kadarıyla Windows dosyaları silinmiş. Temiz kurulum ile bilgisayarınızda Windows 10 Home/Pro hangisi varsa onun İSO sunu flash belleğe yazdırıp kurun. Temiz kurulum yapma videoları ve konuları hem bu forumda hemde internette mevcut. Burada Windows dosyalarınızda masaüstü konumu silinmiş yani normalde klasör gezgininde sol tarafta masaüstü vardır fakat o konum nedense yok olmuş. Buna yanlış yüklenen bir sürücü sebep olmuş olabilir. Size önerim bilgisayarınızı servise göndermek olacaktır çünkü yanlış yüklenen sürücünün hangisi olduğunu bilmiyoruz ve bu sürücü Windows olmadan silmek biraz zor.

Sıfırdan Windows'u indirip kurayım. Çözülmezse pazartesi servise gönderirim. Ürünü geçen yaz Amerikadan almıştım. Bakalım TR servisi ne diyecek.

Servislik bir durum yok. Zaten bu tarz güncellemeleri update ile yerine temiz kurulum yapsanız iyi olur. Window dosyaları hasa gördüğü için hata alıyorsun.
İlk olarak BIOS'a gir ve optimize defaults yapıp kayde ve çık.
Sonra güncel Windows ISO dosyaını Rufus ile hazırla ve temiz kurulum yap.
Sürücüleride Lenovo'nun sayfasından değil, donanım üreticilerinin sayfasından yükle.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı