Lenovo Y520 oyunda 97 derece

Merhaba benim Lenovo Legion Y 520 laptopum var. 16 GB RAM GTX 1050 4 GB i7 7700 işlemci var. Laptop normalde max 80-90 arası olur iken CS:GO gibi bir oyunda bile 97 derece ortalama 100 bile gördüm. GT 5 oynarken de 97 derece görunuyor. MSI Afterburner'da fanlar güçlü soğutmada iken böyle oluyor neden bu kadar çok ısınıyor? Saçma bir oyunu oynarken bile 76 derece falan.

İşlemci 97-100 arası, ekran kartı 80-100 arası gidip geliyor sıcaklıkları. Laptopun 2 yıl garantısı vardı daha bitmedi eski değil.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba benim Lenovo Legion Y 520 laptopum var. 16 GB RAM GTX 1050 4 GB i7 7700 işlemci var. Laptop normalde max 80-90 arası olur iken CS:GO gibi bir oyunda bile 97 derece ortalama 100 bile gördüm. GT 5 oynarken de 97 derece görunuyor. MSI Afterburner'da fanlar güçlü soğutmada iken böyle oluyor neden bu kadar çok ısınıyor? Saçma bir oyunu oynarken bile 76 derece falan.

İşlemci 97-100 arası, ekran kartı 80-100 arası gidip geliyor sıcaklıkları. Laptopun 2 yıl garantısı vardı daha bitmedi eski değil.

Normalde Y520 lerin soğutması epey güçlü ve etkili olur. Açıp yağlı bezle temizleyin termal macun değişimi yapın diyeceğim ama garantisini bozmuş olursunuz. Servis ile görüşüp garantiye teslim edin cihazı.

1-Kötü niyetli bir yazılım CPU ve GPUyu kullanıyor olabilir aynı anda.
2-Yazılımsal bir sorun olabilir.

Bunların çözümü Windows'u geri yükleme yaparak, sistemi temiz olarak tekrar kurmak.

3-Bilgisayarın arka tarafındaki fan girişleri ve bakır heatsinkin içi toz ve pislikten tıkanmıştır

Bunun çözümü arka kapağı sökmekte. (13 vida tutuyor, garanti etiketi yok)

4-Termal macun işlevini yitirmiştir.

Termal macunu yenileyerek sorun çözülür. Arka kapak ve bakır boruların sökülmesi gerekiyor (4 vida tutuyor) plasik bir koruma var yapışkanlı ama garanti etiketi falan değil.

Her halükarda düzeldikten sonrada, bilgisayarın alt tarafı, yerden birkaç cm havada olmalı. Bu şekilde maksimum soğutma performansı alınıyor.

Bu bilgisayar için konuşuyorum, GPU tam yükte, güçlü soğutma KAPALI, 67-68 dereceyi geçmemeli. Bende de benzer sorun oldu, termal macunu değiştirince düzeldi ve tekrar eski soğukluğuna kavuştu. https://www.technopat.net/sosyal/konu/lenovo-y520-termal-macun-yenileme-islemi.670643/

1-Kötü niyetli bir yazılım CPU ve GPUyu kullanıyor olabilir aynı anda.
2-Yazılımsal bir sorun olabilir.

Bunların çözümü Windows'u geri yükleme yaparak, sistemi temiz olarak tekrar kurmak.

3-Bilgisayarın arka tarafındaki fan girişleri ve bakır heatsinkin içi toz ve pislikten tıkanmıştır

Bunun çözümü arka kapağı sökmekte. (13 vida tutuyor, garanti etiketi yok)

4-Termal macun işlevini yitirmiştir.

Termal macunu yenileyerek sorun çözülür. Arka kapak ve bakır boruların sökülmesi gerekiyor (4 vida tutuyor) plasik bir koruma var yapışkanlı ama garanti etiketi falan değil.

Her halükarda düzeldikten sonrada, bilgisayarın alt tarafı, yerden birkaç cm havada olmalı. Bu şekilde maksimum soğutma performansı alınıyor.

Bu bilgisayar için konuşuyorum, GPU tam yükte, güçlü soğutma KAPALI, 67-68 dereceyi geçmemeli. Bende de benzer sorun oldu, termal macunu değiştirince düzeldi ve tekrar eski soğukluğuna kavuştu. https://www.technopat.net/sosyal/konu/lenovo-y520-termal-macun-yenileme-islemi.670643/
Hocam benimde laptopumda ısınma sorunu vardı aşırı derecede. Termal macun al dediler aldım ama değişmeye gerek olmadı. Çünkü sorunu buldum : Fanları ve ısı borularını aşırı derecede tozdan tıkanmışdı :D Ondan sonra temiz bir format atıp Win 10 Pro ya geçtim. Ve şimdi bilgisayar çok çok iyi, gram ısınma sorunu yok. 4-5 yıldır termal macun değişmiyorum bu arada. Kendi üzerinde gelen macun :d

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı