Lenovo Yoga 510 oyunda ısınma sorunu

kullanılmayanid

Centipat
Merhabalar,

2017 sonlarında hafif, esnek ve dokunmatik olması beklentisi ile halen kullanmakta olduğum Lenovo yoga 510 bilgisayarımı aldım. Zaman zaman fanı çok ses çıkarıyor ve klavyenin sağ arkasında kalan bölüm ısınıyor(fan orada).
RAM ve SSD değiştirmeyi düşünüyorum. Uygun RAM ve SSD için aramam gereken özellikler neler? İnternette 510 14ISK'lar için bazı değişim videoları mevcut, ancak mesela işlemcisi i3. Bunun gibi farklılıklar nedeniyle sorma gereksinimi duydum.

Bilgisayarımın teknik özellikleri:
  • Lenovo Yoga 510 14ISK
  • Intel Core i5 6200'u 2.30 GHz, 2401 MHz, 2 çekirdek 4 mantıksal işlemci
  • Ekran kartı: AMD Radeon R5 M430
  • Intel HD Graphics 520
Şimdi size acıklı maceramdan söz edeceğim, bu kısmı okumasanız da olur. 15 yıl sonra Sims 3'ü çalıştırabilmenin heyecanı ile 1 hafta kadar günde 12 saat gibi uzun süre oynadıktan sonra oyunu sildim. Fakat siliş o siliş... Sims 3, Sims 4, tropico 5, tropico 6 gibi oyunlar indirdim. Hepsinin ana menüsü açıldı, ancak fanın hareketlenmesi ile birlikte bilgisayar birden kapandı. Sims'ler için ekran kartım ve işlemcim yeterli, Tropico'lar için ekran kartım ve tropico 6 için işlemcim de yetersiz görünüyor. One Key Recovery tuşu ile format attım. Oyun yine açılmadı. Bu arada bilgisayar 2, 5 yıldır hiç açılmadı, macun yenilenmedi, fan temizlenmedi.

Ne yapabilirim derken elektrik süpürgesi ile uzaktan süpürmeyi akıl ettim. Sims 4 bile açılıyordu, yine saatlerce oynuyordum. Kapandıkça da süpürge ile süpürdüm, saç kurutma makinesi ile soğuk üflettim. Hatta sıcak günlerde Yoga'yı tablet olacak şekilde çatı yaptım, (fan masayla temas halinde değil havada kalıyordu) öyle kullandım. Fan çatının altında kalıyordu, ben de masanın çatının altında kalan bölümüne buz küpleriyle dolu bir kase koyuyordum. Sonra bunun oksitlenmeye neden olabileceğini fark edince bu yöntemi terk ettim. Artık buz küplerini direkt bilgisayarın 10 cm altına değil de, masanın uzak bir yerine yerleştiriyorum.

Ancak artık bunlar da işe yaramaz oldu. Bilgisayarın sıcaklığı masaüstünde iken 39 derece, oyunu açmaya cebelleşirken 55 derece. Oyun açılırken ya da açıldıktan 5 dk sonra kapanıyor.

Karantina bitince bu oyun sevdası sönümlenecek elbette. Ama henüz 2, 5 yıllık bir bilgisayarla bu sorunları yaşamak canımı sıktı. Sorun ekran kartımda mı? Bildiğim kadarıyla bu modelde ekran kartı ana karta gömülü olduğu için değiştirilemiyor.

Zamanınızı aldım, şimdiden teşekkür ediyorum.

Dosya Ekleri

• masaüstü sıcaklık.PNG
    masaüstü sıcaklık.PNG
    7,5 KB · Görüntüleme: 49
  • oyun sıcaklığı.PNG
    oyun sıcaklığı.PNG
    5 KB · Görüntüleme: 43
  • RAM CPU.PNG
    RAM CPU.PNG
    11,4 KB · Görüntüleme: 49
Son düzenleyen: Moderatör:
Oyun oynarken ki en iyi sıcaklığı ölçme birimi MSI Afterburner programı ile olur. Dediğiniz sıcaklıklar normal. PC'nin kapanabilmesi için Max. Sıcaklık olarak verilen dereceyi geçmesi gerekir. Genelde 105 derece olarak bilinir bazen 95 olur. MSI ile bunun ne kadar artıp artmadığını görebilirsiniz.

RAM ve SSD konusuna gelirsek eğer;
RAM için:
- En önemlisi voltaj değerleridir. Görüldüğü gibi 1.20 tercih etmek birinci şartın olacaktır.
- DDR belleği önemlidir. 4 ise 4; 3 ise 3 alınmalıdır. Seninki 4 olarak görünüyor.
- MHz değerleri önemlidir. Kendimden örnek verecek olursam, 1333MHz RAM kullanıyorum, 1600MHz tercih etsem bile 1333MHz olarak çalışacaktır. Yani ben boşuna para vermiş olacağım. Ona dikkat edin.
- RAM boyutu size kalmış fakat PC'nizin kaldırabileceği Max RAM boyutu verilmiş olmalı. Benimki 8'e kadar destekliyor. Sizinde ne kadar destekliyorsa ona göre upgrade yapın.
- Slot sayısı sizde 2 veya 4'tür. Anlamanın en iyi yolu yuvayı açıp bakmak. Görev yöneticisi bazı PC'lerde yanlış gösterebilir, benimki 4 gösterirken aslında 2 yuvası varmış. Sizde bu yüzden kaç yuva olduğunu ve kaçının kullanımda olduğunu öğrenin. Tek yuvada 1 tane 4 GB olabilir, iki yuvada 2 tane 2 GB'da olabilir ve son olarak 4 yuva varsa, dört yuvada da 1'er GB'lık 4 tane RAM olabilir.

SSD için:
SanDisk, Samsung, jamesdonkey gibi markalar mevcut. Uyum olarak tam yardımcı olamam fakat bu ürün size yardımcı olur.

.

Masaüstü sıcaklığı normal eğer kapanıyorsa termal Mac'um yenileyin hava çıkışlarını mümkünse fanı tutun fan dönmesin hava verin.

Teşekkür ederim.
Oyun açmadığım sürece fan ses çıkarsa da donma ya da kapanma gibi bir sorun olmuyor.
Fan temizliğini ve macun değişimini mutlaka yaptıracağım. Daha önce hiç böyle bir işe girişmedim ama YouTube videolarını izledikçe kendim de yapabilirmişim gibi geliyor. Abim uyumlu olan daha güçlü bir fan taktırmamı önerdi. Lenovo'nun destek sitesinde seri numarası ile aradığımda bulduğum mevcut fan(CPU Fan C 80S7) dışında uyumlu bir model göremedim. Daha güçlü ve uyumlu olabilecek fan önerilerine de açığım.

Oyun oynarken ki en iyi sıcaklığı ölçme birimi MSI Afterburner programı ile olur. Dediğiniz sıcaklıklar normal. PC'nin kapanabilmesi için Max. Sıcaklık olarak verilen dereceyi geçmesi gerekir. Genelde 105 derece olarak bilinir bazen 95 olur. MSI ile bunun ne kadar artıp artmadığını görebilirsiniz.

RAM için:
- En önemlisi voltaj değerleridir. Görüldüğü gibi 1.20 tercih etmek birinci şartın olacaktır.
- DDR belleği önemlidir. 4 ise 4; 3 ise 3 alınmalıdır. Seninki 4 olarak görünüyor.
- MHz değerleri önemlidir. Kendimden örnek verecek olursam, 1333MHz RAM kullanıyorum, 1600MHz tercih etsem bile 1333MHz olarak çalışacaktır. Yani ben boşuna para vermiş olacağım. Ona dikkat edin.
- RAM boyutu size kalmış fakat PC'nizin kaldırabileceği Max RAM boyutu verilmiş olmalı. Benimki 8'e kadar destekliyor. Sizinde ne kadar destekliyorsa ona göre upgrade yapın.
- Slot sayısı sizde 2 veya 4'tür. Anlamanın en iyi yolu yuvayı açıp bakmak. Görev yöneticisi bazı PC'lerde yanlış gösterebilir, benimki 4 gösterirken aslında 2 yuvası varmış. Sizde bu yüzden kaç yuva olduğunu ve kaçının kullanımda olduğunu öğrenin. Tek yuvada 1 tane 4 GB olabilir, iki yuvada 2 tane 2 GB'da olabilir ve son olarak 4 yuva varsa, dört yuvada da 1'er GB'lık 4 tane RAM olabilir.

SSD için:
SanDisk, Samsung, jamesdonkey gibi markalar mevcut. Uyum olarak tam yardımcı olamam fakat bu ürün size yardımcı olur.

.

MSI Afterburner kayıtlarını oyundan önce, oyunu açmaya çalışırken ve açma sırasında görevi sonlandırdıktan sonra olmak üzere kaydetmeye çalıştım. GPU ve CPU yüzdelerinin %100'e dayandığı kısım oyunu açma anları. Sıcaklık 59 dereceye kadar çıkmış gibi görünüyor. Yine de oyunun bilgisayarı tam anlamıyla kapanmaya zorladığı anları kaydedemedim, çünkü buna olanak verirsem bir şey kaydedemeden bilgisayar kapanıyor :)

RAM için:

SSD için:

.
RAM ve SSD ile ilgili verdiğiniz bilgiler için de teşekkür ederim. Elimdeki aygıtın özelliklerini Lenovo'nun sitesinde model özelinde yapılacak arama ile bulunabillecek "Hardware Maintenance Manual" rehberinin Specifications bölümünde bulabildim.
Değişim yapan Youtuberlar da tek slot ve max 16 gb demişlerdi ama şimdi içime sindi.
1590359296140.png

Crucial'ın sitesinde de bu bilgiler doğrulanmış ve doğrudan elimdeki ürüne uygun RAM ve SSD seçenekleri sunulmuş. (Memory RAM & SSD Upgrades | lenovo | yoga | Yoga 510-14ISK | Crucial.com)
SanDisk'in cihazlara göre uyumlu ürünler motorunda Lenovo için yalnızca tablet seçeneğini gördüm, sanırım notebook için ürünleri yok.
Samsung'un böyle bir rehberi varsa da bulamadım.

Dosya Ekleri

• afterburner1.PNG
    afterburner1.PNG
    9,9 KB · Görüntüleme: 27
  • afterburner2.PNG
    afterburner2.PNG
    9,5 KB · Görüntüleme: 39
  • afterburner3.PNG
    afterburner3.PNG
    11,7 KB · Görüntüleme: 36
  • afterburner4.PNG
    afterburner4.PNG