Lens Tavsiyesi

Makaleler
289
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Profil Kapağı
1522743131
Arkadaşlar selam. Geçtiğimiz gün gözlüğüm kırılınca fırsat bu fırsat deyip göz doktoruna gittim zira numaram değişmiş olmalıydı. Tahmin ettiğim gibi de değişmiş. Doktora lens alacağımı da belirttim ve reçete aldım.

Aşağıda reçetemi de paylaşacağım ama sormak istediğim bir iki konu var:
  • Doktor Acuvue OASYS yazmış ama mesela bu lensin aylık olanı yok. OASYS önerisini başkalarından da duydum ama sorayım yine de: Aylık olan başka markalara bakmalı mıyım?
  • Bunun bir de ışığa duyarlı Acuvue OASYS with Transitions sürümü var.
    • Bunu deneyen oldu mu? Önerir misiniz? Mavi ışığı da filtreliyormuş.
    • Benim reçetemde Radius değeri 8.80 yazıyor ama Acuvue OASYS with Transitions sadece 8.40 seçeneğiyle var. Tavsiye etmeniz durumunda bu lensler gözüme uyar mı?
Diğer tavsiye ve fikirlerinize de açığım. Şimdiden teşekkürler.

Lens Reçetesi.jpg

Tavsiyeleriniz için çok teşekkürler arkadaşlar. Lazer göz ameliyatları beni korkutuyor biraz. Onun için ayrı konu açarım.

Korkutmasın ama o numarada gerek yok. Ben en son 6,5 numara miyopken Lasik ameliyat oldum, bunda 1 hafta bayağı ızdırap çekiyorsun saydam tabaka kendisini yenileyene kadar. Belki şimdi teknoloji daha ilerlemiştir ya da herkes iLasik oluyordur.

Ama bu yaşta ve bu numarada pek de şart değil, ergenlikteki ilerlemeler abartı oluyor. Gözünün alıştığı lensi bul rahat rahat kullanırsın. Tek bir marka ve modele bağlı kalman da şart değil, ben kullandığım dönemde 2-3 marka değiştirdim en rahat ettiğim hangisiyse onunla devam ettim.

Lazer ameliyatı beni de korkutuyor, küçük de olsa risk mevcut, ayrıca göz kuruluğu varsa daha kötü yapıyor.
Bunun da kendi içinde modelleri var. Özellikle önerdiğin var mı?
Lens olarak abi sende astigmat yok o yüzden Toric lensler sana olmuyor. Biofinity dediğim zaten bu:

Acuvue Oasys Transitions'ı denemedim o yüzden yorum yapamam ancak standart bilinen lenslerle başlaman iyi olur. Daha sonra değiştirebilirsin. Sırası rastgele olmak üzere,

• Acuvue Oasys
  • Air Optix
  • Biofinity
  • Bausch and Lomb'un da Purevision 2 HD ve Ultra modelleri

Bu 5 lens zaten Türkiye'deki major ürünler. Ben mesela Biofinity ve Oasys kullandım, Oasys bende batma yapıyordu o yüzden kullanmayı bıraktım. Biofinity daha iyi ama görüşüm birkaç saat sonra bozuluyor, o yüzden Ultra deneyeceğim.

Bu şekilde sana uygun lensi bulman lazım. Senin gözün hepsiyle uyum sağlayabilir. Benim gözler biraz arızalı :) Yani Biofinity ve Oasys özelinde Oasys'den çok memnun arkadaşlarım da var, o yüzden Biofinity al diyemem. Lensmarket'i arayıp konuşabilirsin, yardımcı olurlar. Bildiğim kadarıyla, Oasys ürününe özel, eğer memnun kalmazsan değiştiriyorlar. Doktorun da Oasys yazdığı için bence Oasys ile başlayabilirsin. Çok ince lenstir, ben takarken gözümde hiç hissetmiyordum bile. 15 günlük lens bir de, aylık değil. Ona dikkat et. Ama lenslerle sorun yaşamazsan ve toplam maliyeti diğer modellerden fazla olsa bile sana sorun değil ise Oasys ile devam edebilirsin. Bir sorun yaşarsan eğer, diğer modelleri deneyebilirsin ama ben sorun yaşayacağını sanmıyorum.

Solüsyon olarak ReNu, BioTrue, ve All in One Light kullandım. Herhangi bir sorun yaşamadım, hepsi iyi ürünler. Bazı lensler bazı solüsyonlar ile anlaşamıyor. Ama yukarıda yazdığım lensler genel olarak bu üç solüsyon ile iyi araları diye biliyorum. Zaten sorun varsa LensMarket seni arayıp siparişi değiştirtiyor.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Lazer göz ameliyatı değişik bir durum yanlış yapan bir yere denk gelirseniz büyük ihtimalle eskiye dönen numaradan ziyade sizi daha ciddi sorunlar bekliyor demektir. Buna körlük bile dahil.

Lazer ameliyatı düşünüyorsanız verebileceğim en doğru tavsiye kesinlikle güvenilir bir yer olması, kasap mezbağı gibi takılan özel göz hastahaneleri değil.

Son olarak uzun süredir gözlük, lens, ameliyat üçlüsü arasında kalan birisi olarak toplam dereceniz 5.0 veya üstü değilse (Konuda içinde gördüğüm kadarıyla değil) lazer gerçekten değecek bir şey değil. 1.25 veya 1.75 gibi rakamlar uğruna lazer gibi bir risk almayı iki kez düşünün derim.

Lazer ameliyatı konusunda konuştuğum bir doktor "Belli göz yapıları içinde numara on yıl içinde eski haline gelebiliyor." gibi bir cevap almıştım, bu cevap bence göz doktorları neden lens veya gözlükle idare ediyor sorusuna gayet güzel bir cevap.

O yüzden lens veya gözlük alacaksanız Mavi Işık özelliğine dikkat etmenizi tavsiye ederim. İlk kez kullanınca kendim etrafı yeşilimsi gördüm fakat bir güne gözlükle atlatması kolay bir süreç sadece bir süre çoğu şey yeşile kayan bir renge geliyor.

Ameliyat için çok bir bilgim yok sadece bu konuyu sorduğum iki tane doktorun ortak cevabını yazdım. LASIK, Argon vs. çeşitleri var.

Son düzenleme:
Aylık olmadığı için çok para gidiyor bu lense ve sadece bana mı oluyor bilmiyorum ama çıkartırken çok fazla yırtılıyor. Ben Bausch + Lomb'a geçtim daha rahat geldi ve bir ay rahat kullanılıyor.

Ha birde 15 gün olmasına rağmen 10 günden sonra falan batma oluyordu.

Geri
Yukarı