LG 27" 27GP83B-B vs MSI Optix MAG274QRF vs ASUS 27" VG27aqz

Ben LG'yi aldım. 4 5 aydır kullanıyorum ölü piksel yok sağ altta ışık sızması var siyah ekranda ve oyunda çok karanlık sahne olursa belli oluyor hafif pek rahatsız etmedi. Renkler falan şahane Gaming laptopumun suratına bakamıyorum.
Mağazada kıyas yaptığımda en güzel renkler LG de idi. Memnunum ama LG alırsanız muhtemelen aynı yerde ışık sızması çıkar internettede gördüm sızma yeri bile aynıydı.

Ama bu monitörler OLED monitörün yerini hiç tutmaz ne alırsanız alın. OLED miniled vs yeni şeyler yaygınlaşıp uçuk bütçelerden çıkınca 4 5 yıla değiştiririm imkan bulursam.

Ben LG'yi aldım. 4 5 aydır kullanıyorum ölü piksel yok sağ altta ışık sızması var siyah ekranda ve oyunda çok karanlık sahne olursa belli oluyor hafif pek rahatsız etmedi. Renkler falan şahane Gaming laptopumun suratına bakamıyorum.
Mağazada kıyas yaptığımda en güzel renkler LG de idi. Memnunum ama LG alırsanız muhtemelen aynı yerde ışık sızması çıkar internettede gördüm sızma yeri bile aynıydı.

Ama bu monitörler OLED monitörün yerini hiç tutmaz ne alırsanız alın. OLED miniled vs yeni şeyler yaygınlaşıp uçuk bütçelerden çıkınca 4 5 yıla değiştiririm imkan bulursam.
Hocam dediğiniz doğru ama oledler de uçuk fiyatlı. Öneriyorsunuz yani bu modeli anladığım kadarıyla ben de almayı düşünüyorum.

Almamış olabilir. Açıkçası bende merak ediyorum.
Sizi hep monitör konularında görüyorum bilgi sahibisinizdir diye düşünüyorum. HDR olan ama Hdmı girişi uyumlu olmadığı için 4k 60hz HDR çalıştıramayan bir projeksiyon almak istiyorum. Kafamı karıştıran 2.model ortalama ama bu konuda bir sıkıntısı yok. Sizce PC oyunculuğunda HDR o kadar önemli mı ? Biri amiral model diğeri ortalama. İncelemek isterseniz modeller Epson Tw9300 ve BenQ W2700.

Hocam dediğiniz doğru ama OLED'ler de uçuk fiyatlı. Öneriyorsunuz yani bu modeli anladığım kadarıyla ben de almayı düşünüyorum.

Sizi hep monitör konularında görüyorum bilgi sahibisinizdir diye düşünüyorum. HDR olan ama HDMI girişi uyumlu olmadığı için 4K 60Hz HDR çalıştıramayan bir projeksiyon almak istiyorum. Kafamı karıştıran 2.model ortalama ama bu konuda bir sıkıntısı yok. Sizce PC oyunculuğunda HDR o kadar önemli mı? Biri amiral model diğeri ortalama. İncelemek isterseniz modeller Epson TW9300 ve BenQ W2700.

OLED benim imkanlarıma daha 3 4 senesi var gibi. Öneriyorum ama sağ altta bir miktar siyah ekranda veya çok siyaha yakın sahnelerde görebileceğiniz ışık sızması muhtemelen olacaktır. Oda ışığı kapalıyken belli oluyor benim lamba açıkken fark edilmiyor.
Onun harici çok memnunum MSI bir modelini görmüştüm vatan da bin lira gibi daha pahalıydı model hatırlamıyorum LG ile yan yana baktım MSI soluktu bariz. Bunun renk doğruluk oranı da bayağı yüksekmiş. O konuları bilmem gayet hoşuma gitti. Bu arada ekranı %90 parlaklıkta kullanıyorum %100 fazla geldi.

OLED benim imkanlarıma daha 3 4 senesi var gibi. Öneriyorum ama sağ altta bir miktar siyah ekranda veya çok siyaha yakın sahnelerde görebileceğiniz ışık sızması muhtemelen olacaktır. Oda ışığı kapalıyken belli oluyor benim lamba açıkken fark edilmiyor.
Onun harici çok memnunum MSI bir modelini görmüştüm vatan da bin lira gibi daha pahalıydı model hatırlamıyorum LG ile yan yana baktım MSI soluktu bariz. Bunun renk doğruluk oranı da bayağı yüksekmiş. O konuları bilmem gayet hoşuma gitti. Bu arada ekranı %90 parlaklıkta kullanıyorum %100 fazla geldi.
Evet rtings de budget olarak bunu öneriyor. Ben de o yüzden yöneldim.

Karşılaştırdığınız model 274qrf miydi bu arada ?

Evet rtings de budget olarak bunu öneriyor. Ben de o yüzden yöneldim.

Karşılaştırdığınız model 274qrf miydi bu arada?

Sanırım öyleydi vatan da vardı. Bakma imkanınız varsa sizde bakın. LG de vatan da tek ölü piksel çıkarsa bile anlaşmamız var anında değişim dedi ondan çok sorgulamadım sade LG de var demişti. Ama canlılık olarak tık üsttü ama MSI modelinden emin değilim tam benimki 10k idi o 11k idi aklımda o kalmış tek.

Sizi hep monitör konularında görüyorum bilgi sahibisinizdir diye düşünüyorum. HDR olan ama HDMI girişi uyumlu olmadığı için 4K 60Hz HDR çalıştıramayan bir projeksiyon almak istiyorum. Kafamı karıştıran 2.model ortalama ama bu konuda bir sıkıntısı yok. Sizce PC oyunculuğunda HDR o kadar önemli mı? Biri amiral model diğeri ortalama. İncelemek isterseniz modeller Epson TW9300 ve BenQ W2700.

Aklında üç seçenek var doğru anladıysam. Biri 4K/60HZ bir cihaz ama HDR çalışmayacak. Diğer iki seçenek zaten ortada. BenQ amiral cihaz, Epson ortalama ama iş görecek bir cihaz. BenQ 2000ANSI Lümen ışık gücüne sahip. Harbi amiral yalnız.
HDR önemliyse bu ikisi arasında seçim yapacaksın. Değilse ilk almak istediğini alacaksın. Galiba doğru yorumladım. Yanlışsam eklersin.

HDR önemli faktördür. Lakin dallanan budaklanan bir meseledir. Birincisi oyundan oyuna göre HDR performansı farklılık gösterir. Her oyunda HDR sana istediğin görüntüyü sunmaz. Çarpık bir parlaklık ve renk sunabilir. İkincisi Windows'un HDR performansı kötü. Olsa da olur olmasa da olur diyorum. Gerçekçi HDR deneyimini oyunlarda pek yaşamazsın. Öyle pek oyun zaten yok.

Aklında üç seçenek var doğru anladıysam. Biri 4K/60HZ bir cihaz ama HDR çalışmayacak. Diğer iki seçenek zaten ortada. BenQ amiral cihaz, Epson ortalama ama iş görecek bir cihaz. BenQ 2000ANSI Lümen ışık gücüne sahip. Harbi amiral yalnız.
HDR önemliyse bu ikisi arasında seçim yapacaksın. Değilse ilk almak istediğini alacaksın. Galiba doğru yorumladım. Yanlışsam eklersin.

HDR önemli faktördür. Lakin dallanan budaklanan bir meseledir. Birincisi oyundan oyuna göre HDR performansı farklılık gösterir. Her oyunda HDR sana istediğin görüntüyü sunmaz. Çarpık bir parlaklık ve renk sunabilir. İkincisi Windows'un HDR performansı kötü. Olsa da olur olmasa da olur diyorum. Gerçekçi HDR deneyimini oyunlarda pek yaşamazsın. Öyle pek oyun zaten yok.
Yok iki cihaz arasında kaldım Epson'un amirali Tw9300 ve BenQ'nun ortalama 4k projeksiyonu W2700 arasında. Epson biraz eski bir cihaz olduğu için 4k 60hz HDR aynı anda oynatamıyor. Epson'un HDMI arabirimleri 10,5 Gbit/s ile sınırlı. BenQ ise daha alt seviye bir cihaz olmasına karşın daha yeni olduğu için daha güncel olan 18 Gbit/s hdmi bant genişliğine sahip olduğu için sorunsuz oynatabiliyor. Yani hiç HDR destrklrmese belki filmler için de iyi olması sebebiyle gönül rahatlığı ile W2700 tercih edebilirdim ama çoğu film 24p olduğu için film izlerken bir sorun olmuyor. 4k 24 HDR sorunsuz çalışıyor Epson'da.

Yok iki cihaz arasında kaldım. Epson'un amirali TW9300 ve BenQ'nun ortalama 4K projeksiyonu W2700 arasında. Epson biraz eski bir cihaz olduğu için 4K 60Hz HDR aynı anda oynatamıyor. Epson'un HDMI arabirimleri 10,5 Gbit/s ile sınırlı. BenQ ise daha alt seviye bir cihaz olmasına karşın daha yeni olduğu için daha güncel olan 18 Gbit/s HDMI bant genişliğine sahip olduğu için sorunsuz oynatabiliyor. Yani hiç HDR destrklrmese belki filmler için W2700 tercih edebilirdim ama çoğu film 24p olduğu için film izlerken bir sorun olmuyor.

Ben açıkçası BenQ'yu daha çok beğendim. Teknik detayları gayet güzel.
Epson bu işin babalarından biri. Bant genişliğinden dolayı yüksek çözünürlükte ve Hz'de kısıtlıyor kendini. Bunu görmemişim açıkçası.
Eğer bütçe olarak zorlamıyorsa BenQ seçimi daha mantıklı. HDR'ye ihtiyaç duyduğun bir video izlemek istersen ya da oyun oynamaki istersen bu fırsatı tepmemiş olursun.
Eğer aralarındaki makas çok açıksa HDR oyunculukta aman aman gerekli değildir ve Epson iş görür. 24p olayına katılıyorum. Göz ve film için yeterli kare sayısıdır.

Ben açıkçası BenQ'yu daha çok beğendim. Teknik detayları gayet güzel.
Epson bu işin babalarından biri. Bant genişliğinden dolayı yüksek çözünürlükte ve Hz'de kısıtlıyor kendini. Bunu görmemişim açıkçası.
Eğer bütçe olarak zorlamıyorsa BenQ seçimi daha mantıklı. HDR'ye ihtiyaç duyduğun bir video izlemek istersen ya da oyun oynamaki istersen bu fırsatı tepmemiş olursun.
Eğer aralarındaki makas çok açıksa HDR oyunculukta aman aman gerekli değildir ve Epson iş görür. 24p olayına katılıyorum. Göz ve film için yeterli kare sayısıdır.
Hocam bunu projeksiyonlara hakim biri olarak söylüyorum. Specler o kadar önemli değil. Mesela bu iki projeksiyon da gerçek 4k değil. Kullandıkları teknoloji pixel shifting veya enhanced 4k diye geçiyor. Gerçek 4k projeksiyonlar Sony'nin giriş model projeksiyonlarıyla başlıyor.Giriş model dediğime bakmayın 120k'dan başlıyor :) . Benq 4 x 1080p Dlp çip içerirken Epson 2 x 1080p 3lcd çip içeriyor. Buna rağmen genel kanı Dlpler daha detay içermesine rağmen 3lcdnin daha başarılı olduğu yönünde. Tw9300 genel olarak daha iyi bir cihaz ama dediğim gibi HDR olayı biraz kafamı karıştırdı. Zaten çıkış fiyatı olarak Tw9300 3k pound W2700 1.3k pound.

Hocam bunu projeksiyonlara hakim biri olarak söylüyorum. Spec'ler o kadar önemli değil. Mesela bu iki projeksiyon da gerçek 4K değil. Kullandıkları teknoloji pixel shifting veya enhanced 4K diye geçiyor. Gerçek 4K projeksiyonlar Sony'nin giriş model projeksiyonlarıyla başlıyor. Giriş model dediğime bakmayın 120K'den başlıyor :). BenQ 4 X 1080p DLP çip içerirken Epson 2 X 1080p 3LCD çip içeriyor. Buna rağmen genel kanı DLP'ler daha detay içermesine rağmen 3LCD'nin daha başarılı olduğu yönünde. TW9300 genel olarak daha iyi bir cihaz ama dediğim gibi HDR olayı biraz kafamı karıştırdı. Zaten çıkış fiyatı olarak TW9300 3K pound W2700 1.3K pound.

Senin kadar bilgim yok tabii projeksiyon konusunda. 4K'ya upscale edilmiş modeller olduğunu söyleminden anlıyorum. 120K falan büyük paralar. Tabii bu denli görüntü keyfinin de başka bir duygusu var elbet. 3LCD olayını biliyorum. Hem beyaz hem renkli ışık gücüne sahip. Tabii ben kıyaslamalarını hiç araştırmadım. Forumda pek projeksiyona yönelen insanlar bulunmuyor.
Perde üzerinde HDR görüntüye katkı sağlayacağını düşünüyorum. Konuya oyun olarak bakmazsak HDR kesin şart. Perde üzerinde karanlık alan oluşmaması için gerek olduğunu düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı