LG UltraGear 48GQ900-B alınır mı?

Bütçe
36000

Applebey89

Picopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İphone 15 pro max 1TB + İpad 10. Nesil + Apple Watch Ultra + Macbook Pro M2
Meslek
Yazılım Geliştirici
Merhaba, daha önce teknik detayları hakkında da bayağı bir inceleme yaptım ve forumda bakındım hareketlerde bulundum. Fakat benim için önemli olan 4K olması + AMOLED olması + HDR olması + 120Hz olması bu fiyata en iyisi bu sanırım. PS5 için kullanacağım alınır mı sizce?

Merhaba, daha önce teknik detayları hakkında da bayağı bir inceleme yaptım ve forumda bakındım hareketlerde bulundum. Fakat benim için önemli olan 4K olması + AMOLED olması + HDR olması + 120Hz olması bu fiyata en iyisi bu sanırım. PS5 için kullanacağım alınır mı sizce?
Merhaba. Yaklaşık 3 hafta önce aldım. Yer sıkıntınız yoksa gönül rahatlığıyla alabilirsiniz. F/P olarak bu özelliklerde alabileceğiniz en iyi monitör. Yakında çeşitli firmaların QD-OLED monitörleri de piyasaya sunulacak. Ama fiyat muhtemelen iki kat olur. Ayrıca QD-OLED'lerde yanma sorunu daha yaygınmış. Bu monitör WOLED olduğu için düzgün bir kullanımda yanma sorunuyla karşılaşma ihtimali düşük.

Merhaba. Yaklaşık 3 hafta önce aldım. Yer sıkıntınız yoksa gönül rahatlığıyla alabilirsiniz. F/P olarak bu özelliklerde alabileceğiniz en iyi monitör. Yakında çeşitli firmaların qd-OLED monitörleri de piyasaya sunulacak. Ama fiyat muhtemelen iki kat olur. Ayrıca qd-OLED'lerde yanma sorunu daha yaygınmış. Bu monitör woled olduğu için düzgün bir kullanımda yanma sorunuyla karşılaşma ihtimali düşük.

Vallahi hocam ben bunu saatlerce oyun oynamak için alacağım yani takım saatlerce 4K 120 Hz oyun oynayacağım PS5'te yani bu kullanımda bir sorun olacağını düşünmüyorum ama sence parasına değer mi çünkü hayatım boyunca hiç bu kadar iyi bir monitör kullanmadım ve 35.000 TL değer mi halen emin değilim ocak 20'ye doğru almış olacağım monitörü ama dediğim gibi işte emin değilim parasını değer mi bir monitöre bu kadar para verilir mi hiç emin değilim.

Vallahi hocam ben bunu saatlerce oyun oynamak için alacağım yani takım saatlerce 4K 120 Hz oyun oynayacağım PS5'te yani bu kullanımda bir sorun olacağını düşünmüyorum ama sence parasına değer mi çünkü hayatım boyunca hiç bu kadar iyi bir monitör kullanmadım ve 35.000 TL değer mi halen emin değilim ocak 20'ye doğru almış olacağım monitörü ama dediğim gibi işte emin değilim parasını değer mi bir monitöre bu kadar para verilir mi hiç emin değilim.
PS5 kullanımında bir sorun yok zaten. Rtings incele puanı çok olumlu. Bu monitörün asıl olayı PS5 ve PC'de 4K oyun.

İkilem şu: Bir monitör almak zorunda mıyım? Yoksa elimdekiyle yetinebilir miyim? Yetinebiliyorsanız bu kadar para harcamanıza gerek yok. Benim elimde üç yıldır kullandığım 34" VA panelli AOC CU34G2X/BK vardı. IPS yerine OLED'e terfi edeyim dedim ve ettim. Ama günlük kullanım için AOC'yi kullanıyorum ki OLED panel telef olmasın. Zaten günlük kullanımda 48" zorluyor. Metin okumak pek kolay değil.

Düşük gecikme hızı, kaliteli bir OLED panel ve 4K-120hz'i bu ekran boyutunda, bu fiyata vaat edebilecek başka bir monitöre rastlamadım açıkçası. Ben aldıktan yalnızca iki gün sonra bu monitörü MediaMarkt birkaç günlüğüne 32.000 TL'ye sattı. Durum beni üzdü tabi. İki gün daha geç sipariş verseydim yaklaşık %10 ucuza alabilecektim. Lakin çok da önemli değil. Çünkü F/P olarak daha iyisine rastlamadım.

Bazı özellikleriyle daha önde olsa da bu monitörün muadili sayılabilecek Asus'un ROG Swift PG42UQ modeli o tarihlerde 60.000 TL'ye satılıyordu. Şu an ise 65.000 TL'ye satılıyor. Arada 6" fark olmasına rağmen yaklaşık iki kat fiyat farkı var. Hesabını buna göre yapabilirsin. LG, 48GQ900-B'yi şu an kampanyalı fiyattan satıyor. Satışa ilk sunulduğunda 1500 dolar gibi bir fiyatı vardı. Şu an hem globalde hem ülkemizde fiyat gayet uygun. Bir nevi stok temizleme stratejisi diyebiliriz. Çünkü yeni çıkacak LG QD-OLED monitörler çok daha pahalı olacağı için, bu monitör dururken kimse yeni monitörlere 2 - 2,5 kat para ödemeye istekli olmayacaktır.

Büyük konuşmak gibi olmasın; ama bundan sonra bu fiyata böyle bir monitör bulmak zor olabilir.

PS5 kullanımında bir sorun yok zaten. Rtings incele puanı çok olumlu. Bu monitörün asıl olayı PS5 ve PC'de 4K oyun.

İkilem şu: Bir monitör almak zorunda mıyım? Yoksa elimdekiyle yetinebilir miyim? Yetinebiliyorsanız bu kadar para harcamanıza gerek yok. Benim elimde üç yıldır kullandığım 34" VA panelli AOC CU34G2X/BK vardı. IPS yerine OLED'e terfi edeyim dedim ve ettim. Ama günlük kullanım için AOC'yi kullanıyorum ki OLED panel telef olmasın. Zaten günlük kullanımda 48" zorluyor. Metin okumak pek kolay değil.

Düşük gecikme hızı, kaliteli bir OLED panel ve 4K-120Hz'i bu ekran boyutunda, bu fiyata vaat edebilecek başka bir monitöre rastlamadım açıkçası. Ben aldıktan yalnızca iki gün sonra bu monitörü MediaMarkt birkaç günlüğüne 32.000 TL'ye sattı. Durum beni üzdü tabii. İki gün daha geç sipariş verseydim yaklaşık %10 ucuza alabilecektim. Lakin çok da önemli değil. Çünkü F/P olarak daha iyisine rastlamadım.

Bazı özellikleriyle daha önde olsa da bu monitörün muadili sayılabilecek ASUS'un ROG Swift PG42uq modeli o tarihlerde 60.000 TL'ye satılıyordu. Şu an ise 65.000 TL'ye satılıyor. Arada 6" fark olmasına rağmen yaklaşık iki kat fiyat farkı var. Hesabını buna göre yapabilirsin. LG, 48GQ900-B'yi şu an kampanyalı fiyattan satıyor. Satışa ilk sunulduğunda 1500 dolar gibi bir fiyatı vardı. Şu an hem globalde hem ülkemizde fiyat gayet uygun. Bir nevi stok temizleme stratejisi diyebiliriz. Çünkü yeni çıkacak LG qd-OLED monitörler çok daha pahalı olacağı için, bu monitör dururken kimse yeni monitörlere 2 - 2,5 kat para ödemeye istekli olmayacaktır.

Büyük konuşmak gibi olmasın; ama bundan sonra bu fiyata böyle bir monitör bulmak zor olabilir.

Aynen öyle peki monitörün hoparlörü var mıydı ona ben çok dikkat etmedim ama bir de benim için önemli olan şey HDMI 2.1 olması. Fotoğrafı atma şansınız falan varsa da memnuniyetle incelerim.

Aynen öyle peki monitörün hoparlörü var mıydı ona ben çok dikkat etmedim ama bir de benim için önemli olan şey HDMI 2.1 olması. Fotoğrafı atma şansınız falan varsa da memnuniyetle incelerim.
Monitör 2 x 20W hoparlöre sahip. Ses seviyesi oldukça tatmin edici ve kaliteli. Bu monitör esasında bir LG C2 OLED TV. Tasarımsal ve yazılımsal birkaç değişiklikle bir PC monitörü haline getirilmiş. Dolayısıyla bir C2 OLED TV'den beklediğimiz her türlü görsel ve işitsel deneyimi sunuyor. Aradaki fark monitörde TV'de bulunan akıllı özellikler ve anten girişi yok.

Kendim fotoğraf çekebilirim. Lakin çekeceğim fotoğraflar asla Rtings'in LG 48GQ900-B incelemesi kadar detaylı ve kaliteli olmayacaktır. Benim bu monitörü tercih etmemde bağlantısını paylaştığım inceleme çok etkili oldu.

Bu Monitörde Dolby Vision yok. O yüzden alınmaz.
Dolby Vision oyun monitörlerinde pek aranan bir özellik değil. Daha çok TV'lerde kullanılır. Ayrıca Dolby Vision aşırı parlaklığı şart koşuyor. Aşırı parlaklık OLED panellerin başlıca düşmanlarındandır.

LG, 48GQ900-B şu an 33 bin TL'ye satılıyor. Bu tür F/P ürünü bir monitörde yer almaması gayet doğal. Kaldı ki 70 bin TL'lik ROG Swift OLED PG42UQ'de bile Dolby Vision yok.

İlla Dolby Vision isteniyorsa %50 daha fazla para harcanarak LG OLED48C34 alınabilir ve monitör olarak kullanılabilir.

Merhaba. Yaklaşık 3 hafta önce aldım. Yer sıkıntınız yoksa gönül rahatlığıyla alabilirsiniz. F/P olarak bu özelliklerde alabileceğiniz en iyi monitör. Yakında çeşitli firmaların QD-OLED monitörleri de piyasaya sunulacak. Ama fiyat muhtemelen iki kat olur. Ayrıca QD-OLED'lerde yanma sorunu daha yaygınmış. Bu monitör WOLED olduğu için düzgün bir kullanımda yanma sorunuyla karşılaşma ihtimali düşük.
Merhaba hocam, Woled olduğu bilgisine nereden ulaştınız? Her yerde düz oled olarak yazıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı