LG X140 Açılmama Sorunu

4nxiete

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Psikoloji öğrencisi.
Merhaba değerli techopat üyeleri!

LG X140 marka netbook sahibiyim. 2 ay önce format attım, gerekli driverları yükledim ve bir kenara koydum. Masaüstü bilgisayarım olduğu için ihtiyaç duymuyorum bu sebeple kullanmadım 2 ay boyunca. Şarj aletini kaybettim bu süreçte ve PolyGold marka başka bir şarj aleti ile şarja takıp 2 saat kadar kullandım ve kapattım. Bugün açmaya çalıştım ama şarja takınca ışıklar yanıyor, açma tuşuna basıyorum ama tepki yok. Işıklar tuşa basmamla sönüp tekrar yanıyor. Fanlar veya HDD çalışmıyor ekrana görüntü gelmiyor. Işıklar sönüp tekrar yanıyor o kadar. Bataryası ölü, bataryadan çalışmıyor şarjda kullanıyorum bu yüzden.

Belirtmem gereken nokta şu ki kullandığım şarj aletini daha önce Toshiba marka notebook ile kullandım ve 1 hafta kullanımdan sonra tamamen aynı sorunu verdi. Şarj aletinden olduğunu bilmediğim için kullanmak gibi bir hataya düştüm.

Ne öneriyorsunuz bu konuda çözümler bekliyorum.

Teşekkürler.
Yok mu yardım edecek biri?

Orijinal adaptör voltaj ve amper değerlerine paralel bir ürün kullanmadıysan makinana zarar vermiş olabilirsin, yüksek voltaj soruna sebep olmuş olabilir. Başka makinada da sorun olduğuna göre adaptörün ya değerlerinde ya da kendisinde sorun olabilir. Orijinal adaptör değerlerini sağlayan çalıştığına emin olduğun adaptörlerle dene.
Yaklaşım olarak aynı voltaj ve min. aynı akım değerli bir adaptör kullanılmalı.

Sorunu LG için çözdüm, TOSHIBA hâlâ aynı. Buraya yazayım faydalanan olur belki.

Laptop açılmıyorsa ilk olarak denemeniz gereken bir kaç işlem var, sırası ile şunları deneyin.

1-Laptop'a herhangi bir USB aygıt bağlıysa çıkartın. Örneğin yazıcı, taşınabilir disk gibi.

2-Notebook'un adaptörünü fişten ve notebook'tan çıkartın.

3-Notebook'un elektrik bağlantısını kestikten sonra bataryayı yani pili çıkartın. Notebook'un altında pili çıkartmak için bir düğme benzeri parmagınızla sağa veya sola ittirebileceğiniz bir düzenek göreceksiniz
bunu kullanarak pili çıkartın.

4-Bu şekilde 10-15 saniye açma kapama düğmesine yani, power düğmesine basılı tutun.

5-Daha sonra 10-15 dakika bu şekilde bekletin.

6-Laptopun pili olmadan doğrudan adaptörü bağlayın ve açmayı deneyin, dizüstü açıldı mı?
Dizüstü açıldıysa kapatın, açılmadıysa sonraki aşamaya geçin.

7-Laptop'un pilini takın.

8-Şimdi adaptörü bağlayın ve 10-15 dakika şarj olması için bekleyin.

9-Şimdi laptop'u açmayı deneyin.

Bu aşamalardan sonra eğer gecici bir sorun oluştuysa laptopun açılmama sorunu çözülmüş olacaktır.

Eğer pil takıldığında açılmıyor fakat pilsiz çalışıyorsa piliniz / bataryanız bozulmuş demektir. Yenisini almalısınız.

Tüm aşamalarda hâlâ açılmadıysa servise götürmeniz gerekebilir. Son olarak aşamalardaki bekleme sürelerini uzaktarak deneyebilirsiniz örneğin 10 dk yerine 1 saat bekletmek gibi.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı