LGA 1155 uyumlu işlemci önerisi

cikcik333

Decapat
Yer
Sultangazi/İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba arkadaşlar. Foruma bugün katıldım yeniyim. Bilmeden yanlış bir şey yaparsam affola. Sorunum şu: 2 sene önce toplama PC aldım ancak bir müddet sonra ekran kartı yandı. Şu anda biraz para topladım ve Gigabyte G1 Gaming GTX 1080 sipariş ettim, 2 hafta sonra gelecek. Ancak işlemcim yeterli olur mu bilmiyorum. i5 3570K stok hızı 3.4 Ghz. Ama overclock ile 4.6 Ghz'de çalıştırabiliyorum, 75-80 dereceyi geçmiyor. Şayet yeni işlemci almak gerekirse, anakartım hangi işlemcileri destekler? Eğer ki desteklediği işlemciler ekran kartım için yeterli olmazsa anakartı değiştirmem mi gerekecek? Anakartın internet sitesinden desteklediği işlemcilere baktım ama bir şey anlamadım açıkçası, anlayan arkadaşlarım, abilerim yardımcı olursa çok sevinirim. Şimdiden zaman ayırıp okuduğunuz için çok teşekkür ederim. Sistemim şöyle:

• İşlemci: i5 3570K 3.4 Ghz (4.6 Ghz'e kadar OC yapabiliyorum)
  • Ram: 8GB (4GBx2) 1600 MHz CL9
  • Anakart: ASUS Maximus IV Extreme-Z
  • Kasa: Cooler Master HAF912 combat (Camlı)
  • PSU: 750 Watt 80+ Bronze
  • CPU soğutucu: Dikey soğutucu (adını tam bilmiyorum)
  • SSD: 60GB OCZ Agility 3 525 MB/s okuma - 475 MB/s yazma
  • HDD: 2 TB Seagate

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakart chipsetiniz nedir? GTX 1080'i 4K çözünürlük ile kullanacaksanız 3570K gayet yeterli olur. Fakat 2K ve 1080P çözünürlükte darboğaz yaşanacaktır. Anakart chipsetinizi belirtin size göre işlemci önereyim.

Chipset Z68 olarak görünüyor internet sitesinde, monitörüm full hd 1080p. i7 8700k veya i7 7700k alsam mı diye düşünüyorum. Ama anakartım ne kadar destekler nasıl bir performans alırım bilmiyorum.. siz ne dersiniz peki

Anakartınız Ivy Bridge(3.Nesil) işlemcileri desteklemekte. Yanı en iyi I7-3770K işlemci ile terfi yapabilirsiniz
Anakartınız o nesilin en iyi chipsetine sahip.

Peki şöyle yapsak nasıl olur; anakartı değiştirip yeni nesil bi işlemci alsam? Sonuçta i9 çıktı ve i7 3. nesil işlemciler eskidi. Geçenlerde bi internet sitesinde anakartımın 1 sene önceki fiyatının Türk lirası bazında 2500 küsur lira olduğunu gördüm, bu iyi bir anakart anlamına mı geliyor bilmiyorum. Yeni bir anakart alsam buna yazık mı etmiş olurum acaba?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı