LGA 2011 sistem toplama

R.B.D

Kilopat
Herkese selamlar aranıza yeni katıldım. :)
Konuya hemen dalmadan başımdan geçen üzücü bir olayı anlatmak istiyorum. Bu sene üniversite sınavına hazırlandığım için bilgisayarı hiç açmadım desem yalan olmaz epey kirlenmiş tozlanmış ama öyle böyle değil her yerinden top top tozlar çıkıyordu zaten yan kapaklarda açıktı hep öyle bekledi aylarca :D dedim sınavlarda bitti şunu güzelce temizleyeyim.. Söktüm her vidayı ve kasayı iskelet haline getirdim anakart, ram, ekran kartı, kasa yani kısaca her parçayı (PSU ve fan kontrol hariç) girip banyoya bir güzel yıkadım. Tertemiz yeni gibi oldu :cool:
Güzelce kuruduktan sonra birde kendim saç kurutma makinesi ile kuruttum sıra geldi montaja.. Her şey tamam power tuşuna bastım hiç tepki yok.. Ramleri kontrol ettim Power'ı kontrol ettim sağlam. Sorun nedir nedir diye düşünürken aynı zamanda aklıma gelen her şeyi deniyordum. Yatırdım kasayı bir ara açıldı çalıştı ama monitöre görüntü gelmedi, ekran kartları çalışıyordu ve fanlar dönüyordu ama bilgisayarı kapatamadım düğmeden.. Anakartın üzerindeki komut tuşları da çalışmadı bende power'ın düğmesinden kapattım. Bir anda aklıma işlemci geldi işlemciyi çıkarıp baktığımda bacakların yamulduğunu ve bir tanesinin başının koptuğunu gördüm. Servis ile bağlantıya geçtim ama henüz dönen olmadı. Sonuç olarak boş yere anakartım gitti LGA 1366 olduğu için anakart alamıyorum çünkü üretimde yok :(

Araştırdım 1366 yerini 2011'e devretmiş.. Olmuşken en son teknoloji olsun tam olsun anlayışındayım.. Anakart olarak Asus Rampage V Extreme yada MSI Big Bang Xpower II düşünüyorum. İşlemcide Intel i7 3930K düşünüyorum. Ekran kartım işimi görüyor ama öncelik anakart ve işlemci.

> Ayrıca LGA 2011'e geçince elimdeki ramleri kullanabilecek miyim ?
> Sizlerinde önerilerinizi bekliyorum. Teşekkürler

Bellekler DDR3 1600mhz ise kullanabilirsiniz tabii ki.
Geçmiş olsun.
Tam bütçeniz nedir ? Ayrıca render kullanmayacaksanız LGA 2011 size fazladan bir şey kazandırmaz.
Haswell öneririm. i7 4770k - MSI Z87-GD65 Gaming yeterli olacaktır.
Ekran kartınız nedir ?

Sağolun, amacım en üst seviye oyun oynamak.. Ayrıca bunun yanında sırf oyun değil video düzenleme, resim düzenleme gibi işlerde yapıyorum. İleriye dönük olması açısından LGA 2011 istemiştim. Ramler 1866 mhz 4x2.

Şuanda MSI GTX 460 Hawk Talon Attack SLI ekran kartı var.
Bütçe en fazla 3000 lira.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yıkadığınız parçaların çalıştığına emin misiniz? RAM statik elektrikten çok çabuk etkilenen bir parçadır. Siz saç kurutma makinesi ile de kurutmuşsunuz üstelik.

Bellekler takılmasa bile bir uyarı verir bilgisayar.. Hiç bir şekilde anakarta elektirik gitmiyordu sanki ama asıl sorum benim LGA 2011 hakkında az önce servisten mail geldi gönderin diye eğer olmazsa mecbur yenilicem LGA 1155 de var ama 2011 gibi performanslı olduğu söylenmiyor.

Hocam geçmiş olsun. Baya cesaret gerektiren bir haraket. Kendimi koydum yerine ben yapamazdım heralde. :) Bence de 2011 platformu yerine LGA1150'yi tercih etmelisin. Bak 1366'da toslamışsın. Artık üretilmiyor. Gel Haswell al. En azından daha sonra upgrade'e açık olur sistemin. Haswell-e işlemciler gelecek diyorlar.. Belki ona geçersin sonra. Bence 4770 gayet yeterli olur kanımca.
Overclock yapmayacaksan "k" yani açık çarpan işlemci almana da gerek yok. Bana güven boşuna masraf olur senin için. ki oturup parçaları tek tek yıkayan bir insan OC yapmıyordur diye iddia ederim :)

Not: O an gözüne bulaşık makinasının takılmamasına sevindim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam geçmiş olsun. Baya cesaret gerektiren bir haraket. Kendimi koydum yerine ben yapamazdım heralde. :) Bence de 2011 platformu yerine LGA1150'yi tercih etmelisin. Bak 1366'da toslamışsın. Artık üretilmiyor. Gel Haswell al. En azından daha sonra upgrade'e açık olur sistemin. Haswell-e işlemciler gelecek diyorlar.. Belki ona geçersin sonra. Bence 4770 gayet yeterli olur kanımca.
Overclock yapmayacaksan "k" yani açık çarpan işlemci almana da gerek yok. Bana güven boşuna masraf olur senin için. ki oturup parçaları tek tek yıkayan bir insan OC yapmıyordur diye iddia ederim :)

Not: O an gözüne bulaşık makinasının takılmamasına sevindim.

Evet sadece ekran kartına OC yapıyorum açıkcası işlemciye OC yapmak pek istemiyorum gerek yok diye düşünüyorum. kartı gönderdim geç olursa yada olmazsa LGA 1150 sistem toplayabilirim. Biz eski topraklar genelde elde yıkarız eşyalarımızı :cool: Aslında çoğu kişi yıkama yöntemini kullanır kuruyunca sorun olmaz ilk yapışım değil ;)
Haswell fiyatları pahalı olur gibime gelyior daha çıkmadı diye biliyorum. Epey geri kaldım bu alemden sınav yüzünden bağışlayın yanlış bir şey dediysem :(

Şuanki sistemi:

Anakart: MSI Big Bang Xpower
Ekran kartı: MSI GTX 460 Hawk Talon Attack SLI
İşlemci: Intel i7 950 - Soğutucu olarak Corsair H100i
Ram: Corsair 4x2 | 8GB 1866 mHz
PSU: High Power 1200w
HDD: 1TB Seagate + 1TB Samsung
SSD: Corsair GT 120GB
Kasa: Cooler Master Haf X

Şuanki sistemi:

Anakart: MSI Big Bang Xpower
Ekran kartı: MSI GTX 460 Hawk Talon Attack SLI
İşlemci: Intel i7 950 - Soğutucu olarak Corsair H100i
Ram: Corsair 4x2 | 8GB 1866 mHz
PSU: High Power 1200w
HDD: 1TB Seagate + 1TB Samsung
SSD: Corsair GT 120GB
Kasa: Cooler Master Haf X

Sanırım sadece anakart, ekran kartı ve işlemciyi değiştirmen sorununu çözecektir. Anakartın da çalışıyorsa eğer ikinci el olarak satarsın mis gibi olur :)

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı