LGA 775 anakart pinlerine hava tutulur mu?

Yer
İstanbul/Ataşehir
Diyelim ki işlemciyi soketinden çıkardım, işim çıktı ve 1 saat kadar kenarda bekledi. Bu aşamada kasa içinde bulunan anakartın işlemci pinlerine havada bulunan tozdan dolayı toz geldi. Toz gelir mi, gelmez mi bilmiyorum ama bu aşamada hava tutulması nasıl olur?
Ayrıca o tozlar, anakartın işlemciyi algılamamasına sebep olur mu?

Kafam kadar toz girecek değil ya. Hiçbir şey olmaz.

Dediğinize katılıyorum hocam.
Ben bu konuda sadece fön makinesinin soğuk tarafıyla hava tutmanın daha sağlıklı olduğunu düşünmüştüm.
Görüyorum ki bazı arkadaşlar bu anakarttaki pinlere bez, kulak temizleme çubuğu vb. şeyler sürüp pinleri yamultmuş. Hava tutmak bunlardan çok daha güvenli bir yöntem olarak sayılabilir.
Ayrıca dediğiniz gibi sanırım, görünürde toz falan yoktu zaten.

Şu fotoğraflar 1-2 dakika ara ile çekildi. Birinin kamera açısından sanırım, bir şey var gibi duruyordu. Ama diğeri temiz gözüküyor. Dediğim gibi kamera açısı kaynaklı %99.

Pinlerde en son attığım fotoğrafta. Kusursuz gibi duruyor😃

Dosya Ekleri

• 20201225_155324.jpg
    20201225_155324.jpg
    386,2 KB · Görüntüleme: 29
  • 20201225_155151.jpg
    20201225_155151.jpg
    157,3 KB · Görüntüleme: 26
  • PSX_20201225_195802.jpg
    PSX_20201225_195802.jpg
    262,5 KB · Görüntüleme: 38
Hocam pinlerinize neden bu kadar takıldığınızı anlayamadım bu günden beri. Tutacağınız havanın gücüde önemli. Yüksek güçte bir hava üflerseniz yamulma olma ihtimali yine var. Minik bir tozdan bir şey olmaz ama böyle toz yumağı gibi bir şey girdiğini var sayarsak bir cımbız yardımı ile pinlere temas etmeden dikkatlice almanız daha mantıklı.

Hocam pinlerinize neden bu kadar takıldığınızı anlayamadım bu günden beri. Tutacağınız havanın gücüde önemli. Yüksek güçte bir hava üflerseniz yamulma olma ihtimali yine var. Minik bir tozdan bir şey olmaz ama böyle toz yumağı gibi bir şey girdiğini var sayarsak bir cımbız yardımı ile pinlere temas etmeden dikkatlice almanız daha mantıklı.

Haklısınız.
Yok hocam toz yumağı falan görmedim.
Havayı tutarken de bir hayli uzak mesafeden tutmuştum. Yaklaşık 40-50 cm uzaklıktan diyebilirim. İşlemciyi gün içinde taktım ve kasa kenarda duruyor😃.
Hocam peki bir şey daha sormak istiyorum.
İşlemci olarak Q6600 bulunuyor.
Pinsiz bir işlemci ve miyadı dolmuş bir işlemci bildiğiniz gibi. Ben diş fırçası ile yavaş yavaş temizlemiştim bugün. Elimde ister istemez değdi arka kısmına. Bu durumdan dolayı işlemcinin bozulma ihtimali var mı acaba?
Ama bazen de diyorum, herkes bu şekilde tutabiliyor. Bir şey olmamalı.

Haklısınız.
Havayı tutarken de bir hayli uzak mesafeden tutmuştum. Yaklaşık 40-50 cm uzaklıktan diyebilirim. İşlemciyi gün içinde taktım ve kasa kenarda duruyor😃.
Pinsiz bir işlemci ve miyadı dolmuş bir işlemci bildiğiniz gibi. Ben diş fırçası ile yavaş yavaş temizlemiştim bugün. Elimde ister istemez değdi arka kısmına. Bu durumdan dolayı işlemcinin bozulma ihtimali var mı acaba?
Bir şey olmaz.

Hocam üfle geçer olur da toz olursa. Zaten o kadar kısa sürede yapışkan toz olmaz.

Hocam fön makinesinin soğuk ayarı ile biraz hava tutmuştum kasa içerisine, sanırım yeterlidir diye düşünüyorum.
İşlemciyi bir daha tak çıkar yapmak istemiyorum, biliyorsunuz anakart üzerindeki pinler çok hassas.
Zaten fazlasıyla 4-5 sefer tak çıkart yapmıştım sanırım, iyice pin kontrolü yapmak için.

Hocam fön makinesinin soğuk ayarı ile biraz hava tutmuştum kasa içerisine, sanırım yeterlidir diye düşünüyorum.
İşlemciyi bir daha tak çıkar yapmak istemiyorum, biliyorsunuz anakart üzerindeki pinler çok hassas.
Zaten fazlasıyla 4-5 sefer tak çıkart yapmıştım sanırım, iyice pin kontrolü yapmak için.
@RoadMix

Son düzenleme:
Haklısınız.
Pinsiz bir işlemci ve miladı dolmuş bir işlemci bildiğiniz gibi. Ben diş fırçası ile yavaş yavaş temizlemiştim bugün. Elimde ister istemez değdi arka kısmına. Bu durumdan dolayı işlemcinin bozulma ihtimali var mı acaba?
Intel işlemcilerin pinleri anakart üzerinde oluyor. AMD işlemci olsaydı ve işlemcinin alt kısmına değmiş olsaydınız sorun çıkma olasılığı vardı. Intel işlemcinin arkasına değmenizde pek bir sıkıntı yok fakat üstüne deri yağı vb. şeyler (ön kısmı da dahil) bırakmamakta fayda var. Hatta temizlik yaparken üst kısmını kolonya yardımıyla silip kurduktan sonra (zaten direk uçup gidiyor) termal macun sürebilirsiniz. Bir sıkıntı oluşturmaz dediğime bakıp da zorlamayın tabii ki siz yine de.

Yeni konular

Geri
Yukarı