LGS lise önerisi

@Clurtix @One Face @ambushermayki @intelatombomb52 @Egoistt

Bana gülen diss atan arkadaşlar önce dinlemeyi öğrenin
Her şeyi açıklıyorum biraz kötü örnek olacağım ama bu sınava bu kadar kafa yormaya değmez okul sistemini şöyle hackledim.

Bildiğiniz ya da bilmediğiniz üzere her sene bazı okullar yerel puanlamaya göre alan okullar yani mahallenizdeki en yakın okula gidersiniz ya 6, 7, 8 ortalaması ile alan okullar proje okulu oluyor.

Bu demek oluyor ki artık sadece LGS puanıyla gidiliyor okula.

Bende bayağı düşündüm kafamı kullandım ve mahallemde adresime tutan bütün okulları ziyaret ettim orada çok eskilerden beridir çalışan hocalarla görüştüm ve en sonunda aradığım okulu buldum.

Bundan 5 yıl önce sadece LGS puanıyla giriliyormuş o okula sonradan yerel puana göre almaya başlamış okul sonra dedim bunun tekrar LGS ile almasının olasılığı ne kadar olabilir?

Ve 12.sınıftaki öğrencilerle görüştüm 70'lik ortalama ile girmişler okula yerel okul olduğu sene girmişler okula bende dedim ki bunlar kesin mezun olunca tekrar LGS puanıyla alınacak bu okula ve gerçekten öyle çıktı bize bunu 3 hafta önce duyurdular

İşin kısası pratik zekamla şu anda şehrin en iyi 3.lisesine gidiyorum LGS'den 265 aldım hiç çalışmadım kitap bile açmadım ama artık taban puanı 430 olan okulda okuyorum...
Bu her zaman mümkün olabilecek bir şey değil. Bizim burada da OBP ile alan var. Övüyorlar falan.

@Clurtix @One Face @ambushermayki @intelatombomb52 @Egoistt

Bana gülen diss atan arkadaşlar önce dinlemeyi öğrenin
Her şeyi açıklıyorum biraz kötü örnek olacağım ama bu sınava bu kadar kafa yormaya değmez okul sistemini şöyle hackledim.

Bildiğiniz ya da bilmediğiniz üzere her sene bazı okullar yerel puanlamaya göre alan okullar yani mahallenizdeki en yakın okula gidersiniz ya 6, 7, 8 ortalaması ile alan okullar proje okulu oluyor.

Bu demek oluyor ki artık sadece LGS puanıyla gidiliyor okula.

Bende bayağı düşündüm kafamı kullandım ve mahallemde adresime tutan bütün okulları ziyaret ettim orada çok eskilerden beridir çalışan hocalarla görüştüm ve en sonunda aradığım okulu buldum.

Bundan 5 yıl önce sadece LGS puanıyla giriliyormuş o okula sonradan yerel puana göre almaya başlamış okul sonra dedim bunun tekrar LGS ile almasının olasılığı ne kadar olabilir?

Ve 12.sınıftaki öğrencilerle görüştüm 70'lik ortalama ile girmişler okula yerel okul olduğu sene girmişler okula bende dedimki bunlar kesin mezun olunca tekrar LGS puanıyla alınacak bu okula ve gerçekten öyle çıktı bize bunu 3 hafta önce duyurdular

İşin kısası pratik zekamla şu anda şehrin en iyi 3.lisesine gidiyorum LGS'den 265 aldım hiç çalışmadım kitap bile açmadım ama artık taban puanı 430 olan okulda okuyorum...

Sizin şu an okuduğunuz okula herkes girebilir suriyelisi torbacısı iti kopuğu. Bu sınav öğrencileri gruplandırmaya yarıyor ve sende bu liseye girerek gruplandırmanın en alt basamağında yer almışsın. Yani senin girdiğin sene puanla almadığı sürece isterse geçmişte 500 ile alsın hiçbir önemi yok. Üstteki arkadaşın dediği gibi üstelik bu her zaman mümkün olan bir şey değil.

Arkadaşlar LGS sınavına girdim çok şükür iyi bir sonuç yaptım. Ama gideceğim lise konusunda kararsızım. Elinizde eğer imkan olsaydı İstanbul'da hangi liseyi seçerdiniz ve neden?
İsteyen bakmayabilir:
89D 1Y Türkçe(yanlış anlaşılmasın diye bulanık yazdım)
Hangi dilde okumak istiyorsun? Eğer almanca ise IEL'e gel hiç düşünmeden. Bunun dışında özele mi gideceksin devlet mi? Kabataş Erkek, GSL veya özel istiyorsan Robert vb. olabilir.

Hangi dilde okumak istiyorsun? Eğer Almanca ise IEL'e gel hiç düşünmeden. Bunun dışında özele mi gideceksin devlet mi? Kabataş Erkek, GSL veya özel istiyorsan Robert vb. olabilir.

Hocam devlet düşünüyorum ama puanla alan iyi bir özel varsa o da olabilir.
Bir de Kabataş'daki eğitim ile İEL'deki eğitim arasındaki farkı açıklayabilir misiniz?

Hocam devlet düşünüyorum ama puanla alan iyi bir özel varsa o da olabilir.
Bir de Kabataş'daki eğitim ile İEL'deki eğitim arasındaki farkı açıklayabilir misiniz?
Ben IEL'de okuyan biri olarak şunu söyleyebilirim: Burada ana dil almanca ve okulun asıl amacı ise Abitur* sınavı ile öğrencileri Almanya'da istedikleri liseye kolayca yerleştirmek. İlk sene hazırlıkta her şeyi(matematik, fen vb.) Almanca olarak göreceksin ve buradaki hocalar da gerçek alman hocalar olacak. Matematik ve fen gibi derslerde bazı temel terimleri almanca olarak öğreneceksin. Ayrıca senin almancanı haftada 20 ders ile B1 seviyesine çıkaracaklar. Sonraki sene ise fizik, kimya, biyoloji ve matematiksel problemler almanca olarak karşına çıkacak. Ve bu sene ( 9. sınıf) B1 sınavına giriliyor ve diploma alıyorsun.
10. sınıfta da B2-C1 sınavına giriliyor ve burada da başarına bağlı B2 ya da C1 almanca diploması alıyorsun. 11. sınıfta ise bir seçim yapıyorsun; YKS'ye mi hazırlanacaksın, Abitur'a mı yoksa ikisine birden mi? Genelde her yıl 180 kişi içinden en az 100'ü Abitur'u seçiyor çünkü bu okula gelenlerin asıl hedefi Almanya'da üniversite okumak. YKS seçenler ise genelde ilk 1000'e rahat giriyor fakat bu senin çalışmana da bağlı tabii ki.
Kabataş'ı ise başka biri anlatsa daha doğru olur pek bilmiyorum fakat orada Abitur'a girme şansın yok.

Abitur nedir: Almanya'daki öğrencilerin girdiği üniversite sınavı( YKS gibi düşün), fakat sorular test şeklinde değil ayrıca sözlü sınavlar da oluyor. Ve bu sınav sayesinde Almanya'daki üniversitelere bir Alman gibi yerleşebiliyorsun.

Ben IEL'de okuyan biri olarak şunu söyleyebilirim: Burada ana dil almanca ve okulun asıl amacı ise Abitur* sınavı ile öğrencileri Almanya'da istedikleri liseye kolayca yerleştirmek. İlk sene hazırlıkta her şeyi(matematik, fen vb.) Almanca olarak göreceksin ve buradaki hocalar da gerçek alman hocalar olacak. Matematik ve fen gibi derslerde bazı temel terimleri almanca olarak öğreneceksin. Ayrıca senin almancanı haftada 20 ders ile B1 seviyesine çıkaracaklar. Sonraki sene ise fizik, kimya, biyoloji ve matematiksel problemler almanca olarak karşına çıkacak. Ve bu sene ( 9. sınıf) B1 sınavına giriliyor ve diploma alıyorsun.
10. sınıfta da B2-C1 sınavına giriliyor ve burada da başarına bağlı B2 ya da C1 almanca diploması alıyorsun. 11. sınıfta ise bir seçim yapıyorsun; YKS'ye mi hazırlanacaksın, Abitur'a mı yoksa ikisine birden mi? Genelde her yıl 180 kişi içinden en az 100'ü Abitur'u seçiyor çünkü bu okula gelenlerin asıl hedefi Almanya'da üniversite okumak. YKS seçenler ise genelde ilk 1000'e rahat giriyor fakat bu senin çalışmana da bağlı tabii ki.
Kabataş'ı ise başka biri anlatsa daha doğru olur pek bilmiyorum fakat orada Abitur'a girme şansın yok.

Abitur nedir: Almanya'daki öğrencilerin girdiği üniversite sınavı( YKS gibi düşün), fakat sorular test şeklinde değil ayrıca sözlü sınavlar da oluyor. Ve bu sınav sayesinde Almanya'daki üniversitelere bir Alman gibi yerleşebiliyorsun.
Çok teşekkür ederim hocam gerçekten aradığım cevap bu idi.

Arkadaşlar LGS sınavına girdim çok şükür iyi bir sonuç yaptım. Ama gideceğim lise konusunda kararsızım. Elinizde eğer imkan olsaydı İstanbul'da hangi liseyi seçerdiniz ve neden?
İsteyen bakmayabilir:
89D 1Y Türkçe(yanlış anlaşılmasın diye bulanık yazdım)
Tavsiyem İstanbul Erkek Lisesi kesinlikle pişman olmazsın.

Ben IEL'de okuyan biri olarak şunu söyleyebilirim: Burada ana dil Almanca ve okulun asıl amacı ise Abitur* sınavı ile öğrencileri Almanya'da istedikleri liseye kolayca yerleştirmek. İlk sene hazırlıkta her şeyi(matematik, fen vb.) Almanca olarak göreceksin ve buradaki hocalar da gerçek alman hocalar olacak. Matematik ve fen gibi derslerde bazı temel terimleri Almanca olarak öğreneceksin. Ayrıca senin almancanı haftada 20 ders ile B1 seviyesine çıkaracaklar. Sonraki sene ise fizik, kimya, biyoloji ve matematiksel problemler Almanca olarak karşına çıkacak. Ve bu sene ( 9. sınıf) B1 sınavına giriliyor ve diploma alıyorsun.
10. sınıfta da B2-C1 sınavına giriliyor ve burada da başarına bağlı B2 ya da C1 Almanca diploması alıyorsun. 11. sınıfta ise bir seçim yapıyorsun; YKS'ye mi hazırlanacaksın, Abitur'a mı yoksa ikisine birden mi? Genelde her yıl 180 kişi içinden en az 100'ü Abitur'u seçiyor çünkü bu okula gelenlerin asıl hedefi Almanya'da üniversite okumak. YKS seçenler ise genelde ilk 1000'e rahat giriyor fakat bu senin çalışmana da bağlı tabii ki.

Hocam kaçıncı sınıfa gidiyorsunuz Abitur düşünüyor musunuz ve hocalardan memnun musunuz?

Ortaokuldaki genel başarına göre bir lise seç. Daha yüksek puanlı liselerin yazılıları zor olur.

Adam 490+ puan alıyor. Başarısı ortada zaten. Bırakın istediği liseye gitsin.
Galatasaray'ı başa yaz bence. Zaten 5'ten fazla tercih yapabiliyorsunuz. İlk 4'e yüksek puanlı olanları 5-6 ya da girmeme ihtimaliniz olmayanları yazın(istediğiniz okullar olsun tabii ki)

Adam 490+ puan alıyor. Başarısı ortada zaten. Bırakın istediği liseye gitsin.
Galatasaray'ı başa yaz bence. Zaten 5'ten fazla tercih yapabiliyorsunuz. İlk 4'e yüksek puanlı olanları 5-6 ya da girmeme ihtimaliniz olmayanları yazın(istediğiniz okullar olsun tabii ki)
Yorumunuz çok değerli teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı