LGS ve ailemin çok ama çok yüksek beklentisi

Seni çok iyi anlıyorum. Henüz küçüksün ailenin bu konuda fikrini değiştirebileceğini sanmıyorum. Şu an için sınava odaklan. Bunu onlar için değil kendin için yap. Sonuç ne olursa olsun devam et hayatına. Günü geldiğinde, büyüdüğünde alırsın karşına yaptıkları hataları bir bir yüzlerine vurursun. Annen baban her zaman en doğru değildir. Kendi aklınla kendi çıkarını düşün. Bu günlerin bir gün bitecek kardeşim. Sınavında başarılar.

Abı moral verdın bana eyv.

Ailene her şeyin yüksek puandan olmadığını anlatmayı dene. Mesela ben de 413 almıştım ama hiçbir yere gelememiştim. Ortalamanın başarısı söz konusu burada. Özel okullara giden, sabahtan akşama kadar bin tane özel ders alan nice insanla yarış halindesiniz, istersen 490 al ortalama 495 alırsa yüksek notun hiçbir işe yaramaz. Bunu bir şekilde anlatmayı dene.

Hem lise dünyanın sonu değil. Ben fen lisesine giremedim de ne oldu? Covid-19 çıktı ve fen lisesi öğrencisinden farksız duruma geldik. Hayat eğitim ve okuldan ibaret değil, her an her şey olabilir.

Ailene çıkışma tabii. Onlar da senin iyiliğini istiyor ve bundan ötürü minnettar olduğunu, ama her şeyin yüksek puanla olamayacağını nazik bir dille açıkla. Yinede elinden geleni yap, LGS sonucun kötü olursa da pişman olduğunu ve lisede çok daha iyi çalışarak sağlam bir üniversiteye gireceğini söyle. Ailen en fazla birkaç ay baskı kurar üstünde.

Kolay gelsin, stres yapma sakın. Stres yapmazsan zaten LGS'ye girenlerin yüzde ellisini geçersin. Bol şans!

Geri
Yukarı