LGS'de İngilizce ve matematik netleri nasıl arttırılır?

Erdem Altunbaş

Decapat
Makaleler
3
Yer
Gaziantep
Merhaba matematik ve ingilizcede çok sıkıntım var, matematikten net olarak en fazla 8 tane yaptım ve bu neti geçemedim ve İngilizce berbat, hiçbir sorusunu çözemiyorum.
Ne kadar kelime çalışsam da.

Son düzenleyen: Moderatör:
İngilizce için net tavsiye veriyorum, kelime bilgisi + soru kökleri. Bunlara hakim olduğunuzda 8-2 garanti diyebilirim. Soruyu anlayacaksınız, sorduğu diyalog, tablo ne varsa onu anlayacaksınız, ayrıca benzer/zıt kelimeleri şıklardan bulmanızı isteyecek onu bileceksiniz.

Bakanlığın geçen sene yayınladığı örnek sorulardan birini aldım.

read the conversation below and answer the question.

Alice:
I prefer listening jazz to HIP-hop Music. In my opinion, HIP-hop is ridiculous.
Jazz is amazing. I always GO to concerts with my friends.
lucy: I prefer fantastic to horror movies. To me, fantastic movies are awesome.
In my Free time, ı enjoy doing origami and reading books.
mark: I'm fond of all basketball events. I always feel excited and energetic.
I can't stand watching TV or movies.

Which of the following is not correct according to the conversation above?
A) Alice is fond of HIP-hop.
B) Lucy is keen on origami.
C) Mark finds watching films unbearable.
D) All of them have different likes and dislikes.

Bilmenizi istediği kelimeleri italik yaptım, yukarıda yazdığımı bu soruda tekrar açıklayayım, öncelikle bu italik kelimeleri bilmeniz lazım, diğerlerini zaten ünite kelimesi olmadığı için ya da 8. sınıf kelimelerinde olmadığı için biliyor olmanız lazım, watch, listen to vs.
bu kelimeleri bildikten sonra soru kökündeki "not correct" in ne olduğunu bilip, soruyu anlamanız ve yanlış seçeneği bulmanız gerektiğini görmeniz, sonunda da keen on = enjoy deyip B şıkkını doğrulamalı, can't stand = unbearable diyerek C şıkkını elemelisiniz.

Ama görüldüğü üzere İngilizce soruları genelde kolay sorular olup ridiculous (saçma) = değildir fond of (düşkün olmak) diyerek de A şıkkına gidebilirsiniz.

İlk başta yazdığım üç cümlelik kısma dikkat ederseniz en az 8 doğrunuz olur, biraz dikkatli olursanız 10/10 yapmış olursunuz.

Bu nedenle kelime çalışırken dependable = güvenilir yazmak yerine eş anlamlı zıt anlamlı kelimeleri de aynı yerlere yazın, dependable = reliable = trustworth ayrıca zıt anlamlılarını da unreliable//untrustable vs. ekleyerek aynı soruda kesinlikle birlikte göreceğiniz kelimeleri birlikte çalışmış olursunuz.

Geri
Yukarı