LGS'ye girmek ne kadar mantıklı?

Toprakkokusu

Centipat
Yer
Tahta parke
Daha fazla  
Bu yıl 8. sınıfa geçtim ve 7. sınıftan kalan eksikliklerim var. Bu yaz eksikleri kapatmaya ve az da olsa 8. sınıfın en önemli konularına çalışacağım. Lakin sınav sistemi o kadar berbat ki ne kadar çabalasam da hiçbir olmayacakmış gibime geliyor. 2021 LGS'ye giren bir arkadaşımın çok sıkı çalıştığını da biliyorum. Hedefi fen lisesiydi ancak beklediği puan gelemediği için adrese dayalı olan bir liseye gidecek gibi. Bilmem belki 2022 LGS'nin sistemi iyi olur ama gerçekten bana mantıklı gelmiyor. Hedeflerimde var ama bu hedefleri kötü bir lisede gerçekleştirebileceğime dair kesinlikte yok. Çalışıp da emeğimin karşılığını alamam 1 yıl boşa gitti gibi düşüncelerle de olmak istemiyorum. Birisi beni aydınlatsın, teşekkürler.

Bu yıl 8. sınıfa geçtim ve 7. sınıftan kalan eksikliklerim var. Bu yaz eksikleri kapatmaya ve az da olsa 8. sınıfın en önemli konularına çalışacağım. Lakin sınav sistemi o kadar berbat ki ne kadar çabalasam da hiçbir olmayacakmış gibime geliyor. 2021 LGS'ye giren bir arkadaşımın çok sıkı çalıştığını da biliyorum. Hedefi fen lisesiydi ancak beklediği puan gelemediği için adrese dayalı olan bir liseye gidecek gibi. Bilmem belki 2022 LGS'nin sistemi iyi olur ama gerçekten bana mantıklı gelmiyor. Hedeflerimde var ama bu hedefleri kötü bir lisede gerçekleştirebileceğime dair kesinlikte yok. Çalışıp da emeğimin karşılığını alamam 1 yıl boşa gitti gibi düşüncelerle de olmak istemiyorum. Birisi beni aydınlatsın, teşekkürler.
Ohooo, daha başlamadan hiçbir şey olmayacakmış gibi düşünürsen işin zor dostum. Çalışırsan alırsın emeğinin karşılığını, ama çalışmış gibi yapmayacaksın harbiden çalışacaksın.

Okuyup anlama tamamen LGS sadece okuyup 370 küsur almıştım 7 sınıftan gram alakası yoktu benim girdiğim LGS'de.

Girmelisiniz sonuçta burası Türkiye.

Sınav sisteminin kötü olması bahane. Tamam kötü olabilir ama çalışmak zorundasın. Zaten sınav sistemi kötü der yatarsan senin zararına. Çalışan tanıdıklarımın hepsi iyi okulları kazandı.

"Çalışıp da emeğimin karşılığını alamazsam 1 yılım boşa gider" tarzı söylemleri akıldan geçirmek için henüz çok erken bence; çünkü altı üstü LGS'ye gireceksiniz, YKS'ye değil; bundan dolayı bu tip söylemlerle zihninizi meşgul etmemeye bakın ve çalışın. Henüz çaba göstermeden, başlamadan başarısız olacağınıza kendinizi inandırmaya çalışıyorsanız sadece eğitim hayatında değil, genel olarak sosyal yaşamda da işiniz zor.

Ben de bu sene LGS'ye gireceğim ve kendimi çok sıkmadan çalışacağım. Eğer 400 altı bir puan alırsam ortaokul notlarımla güzel bir Anadolu Lisesi'ne gitmeyi düşünüyorum. Ayrıca sınavın zor olması daha iyi çünkü kolay bir LGS sınavında 488 puan 0,5 yüzdelik dilimine bile giremiyorken zor bir LGS sınavında 0,2'ye rahat girebiliyor.

12. sınıf olduğun zaman anlayacaksın liseye giriş sınavı sınav bile değil. Ortaokulda çok çalışan birisi değildim ortalamaydım ya da bir tık üstü belki de 475 puan aldım çok iyi liselere gidebiliyordum. Geçen yıl liseden mezun oldum kazanamadım bu sene tekrar denedim yine aynı şey oldu kazanamadım yüksek ihtimalle. Yani demek istediğim geleceğin lisedeki çalışmana bağlı ortalamanın bir tık üstü iken şu an vasat durumdayım. Kendini sınırlamak yerine geleceğini düşün ve çalışmayı bırakma. Kötü liseye gitsen bile lisedeki çalışmanla iyi bir üniversite kazanmak mümkün.

Yeni konular

Geri
Yukarı