LGS'ye nasıl çalışılmalı?

Yavuz_sama

Hectopat
359 gün 11 saatim var. Önerilerinizi bekliyorum. Tatilin ilk 20 günü hiç derslerle uğraşmayıp, tatil yapmayı sonrada 7. sınıf konularını tekrarlayıp onları 10 da 9 yapınca kalan zamanımı 5. ve 6. sınıfın konularınıda ezberleyecek ve okul başlayacak (canlı ders :() 8. sınıf konularına odaklanacağım nasıl olmuş hangi parçaları değiltireyim?

359 gün 11 saatim var. Önerilerinizi bekliyorum. Tatilin ilk 20 günü hiç derslerle uğraşmayıp, tatil yapmayı sonrada 7. sınıf konularını tekrarlayıp onları 10 da 9 yapınca kalan zamanımı 5. ve 6. sınıfın konularınıda ezberleyecek ve okul başlayacak (canlı ders :() 8. sınıf konularına odaklanacağım nasıl olmuş hangi parçaları değiltireyim?

5-6-7 boş. 8. sınıf konularını görmeden test çözmeye çalışmayın bence. Önce konu anlatımlarını izleyin, öyle yapın. Düzenli çalışma sisteminiz olsun. Dersleri eksik etmeyin. Daha da ekstra bir şey yapmanıza gerek yok. Ayrıca kitap da okuyabilirsiniz.

7. sınıf konularını tekrar et derim. Temelin yoksa 5. ve 6. sınıf konularını bi' güzel süzgeçten geçir. 7. sınıf konularını bitirdikten sonra hemen 8. sınıf konularına çalışmaya başla şimdiden. Yaz tatilinde çalıştığın için emin ol faydasını göreceksin. Başarılar dilerim.

LGS'den yeni çıktım. Eğer düzgün çalışmayacaksan ve bırakacaksan hiç başlama. Başlayacaksan günde 50 yeni nesil matematik çöz diğerlerinden ise 100 karışık yeni nesil soru çöz. Son 2 ay kalana kadar bu yeter. Konuları öğren.

2021 tayfadan olarak şunları rahatlıkla söyleyebilirim :

• Matematik temelin yoksa düzelt.
  • MEB'e güvenme
  • Örnek sorulara bak ancak referans alma. Ne 2020, ne de 2021 örnek sorulara benzer sorularla geldi. Benzer sorular tabii ki vardı ancak çok azdı ve kolay sorulardı.
  • Gündemi gece saatlerinde dahi takip edin. Sabah canlı ders var diye erkenden yatmıştım ve kalktığımda gecenin köründe paylaşılan "Yarın okullar açılıyor" benzeri haberlerle karşılaştığım oldu.
  • Test kitaplarını seviye seviye al. Önce öğrendiğin şeyleri kafana iyice oturtmak için pratik yapabileceğin soruları çöz. Sonra hafiften vitesi yükselt. Zamanla zor seviyeye çıkacaksın.
  • Konuyu işler işlemez kitabını bitir. Zamanında soru çözmeyip yetiştirme telaşına girip eli ayağına dolaşan çok arkadaşım oldu.
  • Matematiğe önem ver. Diğer dersler tabii ki belli bir seviye zorlar ancak seni kurtaracak olan matematik.
  • Konular bittikçe her hafta sonu 1 genel deneme çöz. Bu denemeyi çözmeye başlamadan önce kitaplarındaki soruları bitirmiş ve cevaplarına bakıp yanlışlarını düzeltirsen harika netler yaparsın.
  • Beslenme ve uyku düzenini ihmal etme.
  • Bu sınav bileni kabul etmiyor. Bildiği şeyi zamanında çözebilen insana puanını veriyor. Denemelerini çözerken "turlama taktiği" kullan.
  • Strateji bu sınavda önemli. Sınava gireceğin zaman heyecan ve stres ister istemez olacak. Ayrıca temiz bir kafayla başlamak lazım. Bu yüzden Türkçe çözerek başlamanı önermiyorum. İnkılap, din gibi basit derslerden başla ve heyecanını bu sorularla at. Bu şekilde yapman Türkçe çözerek başlayan beyne göre daha rahat olmanı sağlar. En yorucu dersi en sona atmalısın. Sayısalda da böyle. Fen dersinden başla. Matematikten başlayıp umudunu kırma. Fendeki soruları yaptıkça matematikteki sorular için özgüvenin artacak.
  • Canlı dersler her şey değildir. Gözlerimin derecesini arttırmaktan ve vaktimi çalmaktan fazla bir şey yapmadı. Ama matematik, fen gibi ana dersleri ihmal etme. Bizim inkılap hocası Gergerlioğlu'nun hapse atılıp atılmamasını konuşuyordu, bu yüzden o derste oyun oynuyordum. Sakın derste gibi görünüp oyun oynama. Tatilde oynayabileceksin zaten.
  • Zora çalış ama kolay görünce tedirgin olma. Kendini en zoruyla alıştırıp kolayı çözen, ancak çok kısa sürede çözdüğü için "Acaba bir şeyi mi atladım?" diyerek doğru cevabı silen ve yanlış şıkkı işaretleyen çok kişi var.
  • Dikkat ve odaklanma önemli. Mümkünse evde deneme çözerken camları aç. Sesli ortamda soru çözmeye alış çünkü girdiğim okulda çok ses oluyordu. Tabii müzik dinleyerek çözme ancak bunun gibi sorunları önceden görüp tecrübe etmen lazım.

2021'e çok sıkı ve disiplinli çalışmıştım. Ancak 10 saat oyun oynayan kişiden farkım kalmadı. Bozuk bir sistemin öğrencileriyiz ve bu da deney tavşanları ile aramızda bir fark olmadığını gösteriyor. Bırak, onlar oynarken sen çalış. Belki de sistem sana fırsatı tanır ve emeklerinin bir kısmının karşılığını alabilirsin. Dediklerimi yaparsan harika başarılara ulaşırsın. Diğer insanların fikirlerine de bak, atladığım şeyler olabilir.

Unutma!

Sonuna kadar değil, kazanana kadar.
-Sinem Ataklı. 2417 Serisinden küçük bir alıntı.

Başlayacaksan günde 50 yeni nesil matematik çöz
İnsanlar kolaydan başlayıp vitesi yavaş yavaş yükseltmeli. Önünde 400 gün var ve her gün bunu yapamaz. Yaparsa beyin kitlenecektir. Zamanla arttırmak en iyisi.
Söylemeyi unuttum ingilizce hiç çalışmayacağım hazırlık sınıfıyız. 10 da 10 yapıyorum şimdiden.
10'da 10 yapmak marifet değil. Ancak bırakırsan seni tersleyecek bir ders. Uyarımı şimdiden yapayım.

Yeni konular

Geri
Yukarı