Lian Li Galahad II Trinity AiO bağlantısı nasıl olmalı?

Kaleon

Femtopat
Daha fazla  
RAM
Corsair VENGEANCE DDR5 RAM 64GB (2x32GB) 6000MHz
Ekran kartı
RTX 4090 Zotac
Anakart
MAG B650 TOMAHAWK WI-FI
İşlemci
Ryzen 7 7800X3D
Arkadaşlar selam.
Sistemimde 3 adet kasa üzerinde, 1 adet sıvı soğutma ve 3 adet 120mm radyatör olmak üzere toplamda 7 adet soğutucum var.
Kasadaki fanlar kasa arkasında yer alan kablolama alanında bulunan huba takılı. Bu hubta anakart üzerinde yer alan sistem fanlarından bir tanesine takılı.
3 adet radyatör fanım ise RGB ve fan kabloları tek bir kabloda birleşmiş şekilde sıvı soğutmanın üzerindeki girişe takılı.
Sıvı soğutmanın kablosu da anakart üzerinde yer alan pump fanı girişine takılı.

1700742089538.png

Bahsettiğim kablolamayı görseldeki şema üzerinden yaptım.
Buraya kadar ki sorum radyatör fanlarını görseldeki gibi sıvı soğutma üzerine mi takmalıyım yoksa anakart üzerindeki CPU fan kısmına mı?
Bir diğer sorum da bu konuyu açmamın sebebi sistemin çok yüksek ses ile çalışması. Tesadüfen sıvı soğutmanın RGB renklerini ayarlamaya bakarken uygulamasını yükledim ve fan sesi bir anda azaldı.
Ama yine de rutin gibi değil ara ara ani yükselip inmeli sesler çıkarıyor.

1700742231795.png

1700742254950.png

1700742270716.png

Bunlar uygulama arayüzünden değerler. Sistemde sadece Chrome açık olmasına rağmen CPU 63 derece seviyelerinde bu normal mi?

İkinci olarak da fixrpm veya PWM gibi değerler var, bunlardan hangilerini seçmeliyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Son fotoğraftaki pump pwm’i her derecede %100 olacak şekilde en üste çekip deneyin hocam.
Dediğiniz gibi pump ayarını FixRPM yapıp fulle çektim. Bunun sıvı soğutucunun ömrüne çok büyük etkisi olur mu?

Ayrıca öndeki 2 fan ve ızgara fanının ayarını da(bence asıl sesi çıkaran bunlar) %30 seviyesine indirdim. Ses azaldı gibi ama oyunlarda vs o rüzgar gibi oluşan ani yükselmeleri kontrol edeceğim.

1700995902377.png

Dediğiniz gibi pump ayarını FixRPM yapıp fulle çektim. Bunun sıvı soğutucunun ömrüne çok büyük etkisi olur mu?

Ayrıca öndeki 2 fan ve ızgara fanının ayarını da(bence asıl sesi çıkaran bunlar) %30 seviyesine indirdim. Ses azaldı gibi ama oyunlarda vs o rüzgar gibi oluşan ani yükselmeleri kontrol edeceğim.

Eki Görüntüle 2031450
Belirli bir akışı sağladıktan sonra sabit bırakmak daha faydalı şeklinde aşağıda okumuştum, çoğu kişi %100’de tutuyor, pompanın garantisi yanlış hatırlamıyorsam 5 yıl olmalı. Rüzgar sesi için de dediğiniz gibi fan curve’unden kaynaklı, ben de aldıktan sonra kendi soğutucumunkini rahatsız etmeyecek bir seviyede sabit şekilde ayarladım.

Arkadaşlar selam.
Sistemimde 3 adet kasa üzerinde, 1 adet sıvı soğutma ve 3 adet 120mm radyatör olmak üzere toplamda 7 adet soğutucum var.
Kasadaki fanlar kasa arkasında yer alan kablolama alanında bulunan huba takılı. Bu hubta anakart üzerinde yer alan sistem fanlarından bir tanesine takılı.
3 adet radyatör fanım ise RGB ve fan kabloları tek bir kabloda birleşmiş şekilde sıvı soğutmanın üzerindeki girişe takılı.

Eki Görüntüle 2027610

Buraya kadar ki sorum radyatör fanlarını görseldeki gibi sıvı soğutma üzerine mi takmalıyım yoksa anakart üzerindeki CPU fan kısmına mı?
Bir diğer sorum da bu konuyu açmamın sebebi sistemin çok yüksek ses ile çalışması. Tesadüfen sıvı soğutmanın RGB renklerini ayarlamaya bakarken uygulamasını yükledim ve fan sesi bir anda azaldı.

Eki Görüntüle 2027613

Eki Görüntüle 2027614

Eki Görüntüle 2027615

Bunlar uygulama arayüzünden değerler. Sistemde sadece Chrome açık olmasına rağmen CPU 63 derece seviyelerinde bu normal mi?

İkinci olarak da fixrpm veya PWM gibi değerler var, bunlardan hangilerini seçmeliyim?

Merhaba,
Aynı anakart ve işlemciye sahibiz. Bende bugün Lian Li sıvı soğutma aldım. Pompadan çıkan 4 pin PWM'yi hangi sokete takacağız ben onu anlayamadım. Daha önceki sıvı soğutmamda pompa ve radyatör PWM'si farklı idi. 4 pin PWM' pumpa mı CPU fan a mı yoksa normal SYS fan a mı takacağız. Sen nasıl yaptın?

Ryzen7 7800x3D işlemcim. Güzel ısınıyor ama 😅
Bende rayzen 9 7950 x var lian li galahad 2 trinity 360 var soğutma :/ baya ısınıyor benimde

Bro bişi sorucam ben pompa pinini dediğin gibi taktım ama Asus armoury create de falan aio Pump sıfır gözüküyor sizde de öyle mi?

Arkadaşlar selam.

Eki Görüntüle 2027610

Eki Görüntüle 2027613

Eki Görüntüle 2027614

Eki Görüntüle 2027615

Bro bişi sorucam ben pompa pinini dediğin gibi taktım ama Asus armoury create de falan aio Pump sıfır gözüküyor sizde de öyle mi? Yani programlar da aio pump çalışıyor gözüküyor mu? Lian li uygulaması hariç

Son düzenleme:

Geri
Yukarı