Liberal misiniz?

Liberal Misiniz?

• Oy verenlerin toplamı
    251
Uzun süre iktidarda kalanlar ülkeyi mahvetti. Atatürkçülük-muhafazakarlık-milliyetçilik-sosyalizm-komünizm gibi görüşlerden Türkiye kurtulması gerekir.
Konuyu başka yere çekiyorsun. Ben diğer ideolojiler hakkında henüz herhangi bir görüş belirtmedim ancak bu görüşlerden sosyalizm ve komünizmin daha ülkenin başına gelmediğini, dolayısıyla da başımıza gelmeyen bir şeyden kurtulamayacağımızı belirtmem gerek.

Konuyu başka yere çekiyorsun. Ben diğer ideolojiler hakkında henüz herhangi bir görüş belirtmedim ancak bu görüşlerden sosyalizm ve komünizmin daha ülkenin başına gelmediğini, dolayısıyla da başımıza gelmeyen bir şeyden kurtulamayacağımızı belirtmem gerek.
Çektiğim yok. Aynı konunun etrafındayım. Türkiye'nin ekonomik yapısı ahbap çavuş kapitalizm ile sosyalizm karışımıdır. Devletin egemen olduğu yerde gelişim olmaz. Devletçilik politikasını kim uyguladıysa, halkı mahvetti.

Çektiğim yok. Aynı konunun etrafındayım. Türkiye'nin ekonomik yapısı ahbap çavuş kapitalizm ile sosyalizm karışımıdır. Devletin egemen olduğu yerde gelişim olmaz. Devletçilik politikasını kim uyguladıysa, halkı mahvetti.
Aynen, devlet sadece kendi alanlarına bakmalı. Devletin her şeye karışırsa işlerin çoğu çöp olur.

Kötü yönetilen bir tane liberal ülke söyler misin?
Hangi açıdan bakıldığına bağlı. Hayata 1-0 geride başlayan bir köylü çocuğunun gözünden bakarsak, ABD kötü yönetiliyor. Ama ülke gücü açısından bakarsak, gayet iyi yönetiliyor. Başka ülkeleri kendine maşa yapan, gittiği her yeri karıştıran bir ülke son derece güçlüdür.
Bu arada liberalizmi anlattığın konuda Almanya vb. Batı Avrupa ülkelerinde liberalizmin uygulandığını söylemişsin. Bir çok Batı Avrupa ülkesinde sosyal demokrasi uygulanır, liberalizm değil.

Hangi açıdan bakıldığına bağlı. Hayata 1-0 geride başlayan bir köylü çocuğunun gözünden bakarsak, ABD kötü yönetiliyor. Ama ülke gücü açısından bakarsak, gayet iyi yönetiliyor. Başka ülkeleri kendine maşa yapan, gittiği her yeri karıştıran bir ülke son derece güçlüdür.
Bu arada liberalizmi anlattığın konuda Almanya vb. Batı Avrupa ülkelerinde liberalizmin uygulandığını söylemişsin. Bir çok Batı Avrupa ülkesinde sosyal demokrasi uygulanır, liberalizm değil.
ABD'deki yaşayan o çocuk gelişebilir. Sosyalizmde ise en fazla memur olursun. Girişimci olamazsın. Batı Avrupa'da sosyal liberalizm var. Sosyal demokraside eninde sonunda sosyalizme geçilir.

İlkin liberalizm hariç her ideoloji ülkenin başına geçti diyordun, şimdi de mevcut yönetimi ve (yanlış anlattığın) ekonomiyi eleştiriyorsun. Nasıl konuyu başka yere çekmiyorsun, söyler misin?
Ek olarak Türkiye'de sosyalizm hiçbir şekilde uygulanmamıştır, senin dediğine devlet kapitalizmi denir.
ABD'deki yaşayan o çocuk gelişebilir. Sosyalizmde ise en fazla memur olursun. Girişimci olamazsın. Batı Avrupa'da sosyal liberalizm var. Sosyal demokraside eninde sonunda sosyalizme geçilir.
Milyonda bir tutan başarı hikayelerini söylüyorsun herhalde. Herkesin zengin olduğu bir ABD yok, küçük bir kısmın zengin olması geri kalan kısmın kötü olduğunu değiştirmez. Kaldı ki sosyalizmle bir karşılaştırmada da bulunmadım.
Sosyal liberalizm benim bildiğim İskandinavya'da uygulanan model, ama sosyal demokrasi ile aşağı yukarı aynı zaten. Sosyal demokrasiden sosyalizme geçen bir ülke örneğini bekliyorum, sosyal demokrasi zaten sosyalist düşünceden ayrışan bir akım.
Küçük bir düzeltme: Sosyal liberalizm uygulanıyor olsa bile, liberalizmden farklı bir akım. Sosyal liberalizmin uygulandığı yerleri liberalizm uygulanıyor diye göstermek olayları çarpıtmaktır.

Aynen aynen, memlekette nasyonal sosyalizmden tutun anarşizme kadar hepsini yaşadık biz. Faşizm olsun, komünizm ne ararsanız vardı Türkiye'de bir tek liberalizm yoktu. Siz ne bölüm okuyorsunuz? Bu bilgileri nereden aldınız? Lisede tarih derslerinizden kaçıp internet kafeye mi gittiniz? Arada biraz camı açın, temiz hava iyi gelir.
Özal dönemi ve AKP'nin 2002-2010 arası Liberaldi.

Kötü yönetilen bir tane liberal ülke söyler misin?

Bugün kötü olmaz ama yarın?
Amerika'daki şirketler takır takır ülkeyi terk ediyor şu an bu Amerika'nın yıkımı demektir.
Trumpın birçok açıklaması var bu konu hakkında.
Çünkü bütün ekonomik piyasa özel sektördeki büyük şirketlere ait. Bunlar ülkeyi terk ettikleri an ne olur?
Yıkımı siz düşünün.

Kendi fikrim liberalizm Amerika'da yükseldi orada da batar.
Biz de 40-50'li yaşlarda söveriz. Bizim çocuklarımızda o günkü sistem her neyse onu böyle tartışır.

Yeni konular

Geri
Yukarı