Çözüldü Linux 4.9 kerneli derlenirken "could not open modules.builtin.modinfo" hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Kernelginar

Megapat
Sosyal Tayfı
Makaleler
19
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Laptop: ASUS TUF Gaming F15 FX506LHB-HN323
İşlemci: i5-10300H
Ekran kartı: GTX 1650
RAM: 8 GB 3200 MHz DDR4 Laptop
Dahili Depolama: Intel SSDPEKNU512GZ
Meslek
Öğrenci
Merhabalar. sudo make modules_install komutunu girdiğim zaman bu hatayı alıyorum:

Kod:
depmod: WARNING: could not open modules.builtin.modinfo at /lib/modules/4.9.324: No such file or directory

"Neden 4.9 kernelini derliyorsun?" diyor olabilirsiniz.

Bu sürücüyü derlemek için gereken sürüm 4.9 imiş. 4.10+ üzeri sürümlerde akıllı tahtada dokunmatik hataları oluyormuş. Ondan dolayı 4.9 kernelini derlemem lazım. Ayrıca AUR üzerindeki linux-lts49 ve linux-lts49-headers paketlerini denedim fakat Kernel Panic verdi. Ondan dolayı el ile derliyorum.

Çözüm
Aldığın uyarı bununla ilgili olabilir;

Uzun bir aradan sonra dönüp yazayım dedim. Kerneli boot edecek şekilde derlemeyi başardım fakat ne internet çalışıyor ne de Xorg başlatılıyor. Sadece boot ediliyor.

mkinitcpio paketini 28 sürümüne düşürmek gerek. Ve kerneliniz için gerekli mkinitcpio preset'ini ayarladıktan sonra sudo mkinitcpio -p linux-lts49 komutu ile initramfs dosyalarını oluşturuyoruz ve oluyor (Kaynak). GRUB'ı da güncelleyip kernel girdisini GRUB'a ekliyoruz. Bundan sonra eğer konfigürasyon doğru ise sistem boot edilebiliyor. Ama dediğim gibi, benim sistemimde ne internet çalışıyor ne de Xorg açılıyor.
Merhabalar. sudo make modules_install komutunu girdiğim zaman bu hatayı alıyorum:

Kod:
depmod: WARNING: could not open modules.builtin.modinfo at /lib/modules/4.9.324: No such file or directory

"Neden 4.9 kernelini derliyorsun?" diyor olabilirsiniz.

Bu sürücüyü derlemek için gereken sürüm 4.9 imiş. 4.10+ üzeri sürümlerde akıllı tahtada dokunmatik hataları oluyormuş. Ondan dolayı 4.9 kernelini derlemem lazım. Ayrıca AUR üzerindeki linux-lts49 ve linux-lts49-headers paketlerini denedim fakat Kernel Panic verdi. Ondan dolayı el ile derliyorum.
Bu bir uyari, acaba sistemi derledigin kernel ile acmayi denedin mi?

Hayır denemedim. Denediğim zaman dönüş yapacağım.

Kernel Panic veriyor. Ayrıca mkinitcpio işleminde de hata veriyor fakat oradaki hatayı almayı unuttum. İlk hata:

Kod:
kernel panic - not syncing: VFS: unable to mount root fs on unknown block(0,0)
Bu hatayı verdi. Daha sonra NVMe ile ilgili ayarları açtım config üzerinden. Daha sonra:

Kod:
end trace ce565e05154bc6b9
Hatasını verdi.

Son düzenleme:
AUR paketleri topluluk tarafından derlendiğinden sıkıntılar olabilir, kernelin bulunduğu kısımda "bug report" veya "discussion" bölümleri olmalı mutlaka, onlara bir göz gezdirmekte fayda var. Eğer Artix Linux kullanıyorsanız veya systemd içermeyen bir dağıtım kullanıyorsanız SystemD kaynaklı sebeplere takılıyor olabilirsiniz. kernel.org'dan LTS olan 4.9 çekirdeğine bakın veya doğrudan 4.9 çekirdeği ile gelen bir distro deneyin.

Aldığın uyarı bunla ilgili olabilir;

Aldığın uyarı bununla ilgili olabilir;

Uzun bir aradan sonra dönüp yazayım dedim. Kerneli boot edecek şekilde derlemeyi başardım fakat ne internet çalışıyor ne de Xorg başlatılıyor. Sadece boot ediliyor.

mkinitcpio paketini 28 sürümüne düşürmek gerek. Ve kerneliniz için gerekli mkinitcpio preset'ini ayarladıktan sonra sudo mkinitcpio -p linux-lts49 komutu ile initramfs dosyalarını oluşturuyoruz ve oluyor (Kaynak). GRUB'ı da güncelleyip kernel girdisini GRUB'a ekliyoruz. Bundan sonra eğer konfigürasyon doğru ise sistem boot edilebiliyor. Ama dediğim gibi, benim sistemimde ne internet çalışıyor ne de Xorg açılıyor.

Çözüm
Kod:
kernel panic - not syncing: VFS: unable to mount root fs on unknown block(0,0)
Bu hatayı verdi. Daha sonra NVMe ile ilgili ayarları açtım config üzerinden. Daha sonra:

Kod:
end trace ce565e05154bc6b9
Hatasını verdi.
Anladığım kadarıyla bu hataları vermesinin sebebi belirli NVMe/filesystem vb sürücüleri builtin olarak aktive etmemeniz(modül olarak aktive edildiği zaman sürücüler kernel içine değil diske kaddedilmiş olacak ama diske ulaşması için o sürücülere ihtiyacı var), initramfs de zaten bu sürücüleri kapsadığı için sistem çalışıyor(kendini / olarak mount edip, sürücüleri load edip asıl rootu mountluyor). İnternet ve Xorg da ilgili sürücüleri aktive etmemenizden kaynaklı. lspci -k komutu ile an itibariyle kullandığınız sürücüleri görebilirsiniz, oradan sürücüleri araştırıp aktive edebilirsiniz.

Anladığım kadarıyla bu hataları vermesinin sebebi belirli NVMe/filesystem vb sürücüleri builtin olarak aktive etmemeniz(modül olarak aktive edildiği zaman sürücüler kernel içine değil diske kaddedilmiş olacak ama diske ulaşması için o sürücülere ihtiyacı var), initramfs de zaten bu sürücüleri kapsadığı için sistem çalışıyor(kendini / olarak Mount edip, sürücüleri load edip asıl rootu mountluyor). İnternet ve xorg da ilgili sürücüleri aktive etmemenizden kaynaklı. lspci -k komutu ile an itibarıyla kullandığınız sürücüleri görebilirsiniz, oradan sürücüleri araştırıp aktive edebilirsiniz.

Zaten bu kerneli kendim için değil akıllı tahta için derlemek istiyordum. Bugün okulda 4.19 kernelini başarılı bir şekilde derledim. Bahsettiğim sorunların hiçbiri olmadı. Belki 4.9 kernelini de denerim.

Söylediklerinizde haklı olabilirsiniz. Daha da denemeyeceğim 4.9 kernelini kendi makinemde derlemeyi. 🙂

Geri
Yukarı