Linux Bilgisayarım arada kapanmıyor

Bilgisayarda tek işletim sistemi olarak Linux'mu var yoksa Windows'da var mı? Wİndows varsa Windows'un fast boot özelliği açık mı kapalı mı? Arch Forumlarında çözülmüş neredeyse bütün kapanma problemleri fast boot ile alakalıydı.

Benim sistemde kapanma ile alakalı bir problemim yoktu ama ntfs diskleri sadece okunur olarak bağlıyordu ve boşu boşuna fstab falan uğraştırmıştı.

Fast boot özelliğinin nasıl kapanacağı ile alakalı Windows 10 Hızlı Başlat Seçeneğini Devre Dışı Bırakma adresinden bilgi alabilirsiniz.

Bilgisayarda tek işletim sistemi olarak Linux'mu var yoksa Windows'da var mı? Wİndows varsa Windows'un fast boot özelliği açık mı kapalı mı? Arch Forumlarında çözülmüş neredeyse bütün kapanma problemleri fast boot ile alakalıydı.

Benim sistemde kapanma ile alakalı bir problemim yoktu ama ntfs diskleri sadece okunur olarak bağlıyordu ve boşu boşuna fstab falan uğraştırmıştı.

Fast boot özelliğinin nasıl kapanacağı ile alakalı Windows 10 Hızlı Başlat Seçeneğini Devre Dışı Bırakma adresinden bilgi alabilirsiniz.
Tek Linux/Arch kurulu hocam.

Bazen hiç yapmıyor bazense yapıyor işte. Fast Boot anakart ayarlarında yok. BIOS kilitli.

Nasıl halledeceğiz bu sorunu bilmiyorum ya. Kurulumda bu arada ntfs-3g paketini kuruyorum. NTFS diskleri algılasın diye. Acaba yapmamalı mıyım?

NTFS disklerin bağlanması için NTFS-3G paketi elzem, kurulmalı.

Kullanıcı Power grubuna ekli mi?

Groups kullanıcı_adı komutu çıktısında Power görünüyor mu? Eğer görünüyorsa benim aklıma sadece ufak bir çözüm geliyor sorunun ne olduğundan öte.

Panele veya masaüstüne kapatma kısayolu ekleyebilirsiniz. Xfce'de panele sağ tıklayıp başlatıcı oluşturup başlatıcı ayarları olarak veya masaüstüne yeni bir başlatıcı oluşturup;

Screenshot-2023-01-17-21-30-02.png

Şeklinde ayarlayabilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir sonrakine kernel mesajlarının aktığı terminal ekranına geçiş yaparak bilgisayarı komutla kapatın.
Bu tip kapanmama sorunları ya başka bir sürücünün eksikliğinden ya da bir kapanma işleminin diğerini beklemesinden kaynaklanıyor. Başlangıçta açılan her şey tersten doğru sırayla işletildiğinde sorun oluşturmaz.

NTFS disklerin bağlanması için NTFS-3G paketi elzem, kurulmalı.

Kullanıcı Power grubuna ekli mi?

Groups kullanıcı_adı komutu çıktısında Power görünüyor mu? Eğer görünüyorsa benim aklıma sadece ufak bir çözüm geliyor sorunun ne olduğundan öte.

Panele veya masaüstüne kapatma kısayolu ekleyebilirsiniz. Xfce'de panele sağ tıklayıp başlatıcı oluşturup başlatıcı ayarları olarak veya masaüstüne yeni bir başlatıcı oluşturup;

Eki Görüntüle 1636303

Şeklinde ayarlayabilirsiniz.
NTFS paketiyle alakası yoktur diyorsunuz yani çünkü o genel olarak gerekli diyorsunuz?

Kullanıcı Power grubuna ekli.

Xfce değil, GNOME kullanıyorum. Harika bir masaüstü ortamıdır bayılıyorum kendisine. Ancak dediğinize gelecek olursak, o komutu ben Terminal'de yazabilirim her defasında. Sorun olmaz. Bu komut genel olarak çözüm getirecek mi hocam? (Bu arada bu komutu bazen kullanıyorum sırf keyfine,ama hiç çözüm olacağını düşünmedim. Bu komutla her kapatışımda sistem kapandı bu arada.)

Bir sonrakine kernel mesajlarının aktığı terminal ekranına geçiş yaparak bilgisayarı komutla kapatın.
Bu tip kapanmama sorunları ya başka bir sürücünün eksikliğinden ya da bir kapanma işleminin diğerini beklemesinden kaynaklanıyor. Başlangıçta açılan her şey tersten doğru sırayla işletildiğinde sorun oluşturmaz.
Hocam o evrede sistemde görüntüyü geçtim hiçbir şey çalışmıyor. Kernel mesajlarını görüntüleyemiyorum. Aynı şekilde Shell'e ulaşıp kapatmak da cabası. Hiçbiri işe yaramıyor Power tuşu bile 8 saniye falan basılı tutunca sistemi kapatıyor doğrusu.

Bir tane sürücü eksikliğim var lspci'a göre. CardReader...
Sorun olur mu? (Ara ara Windows'ta da yapıyordu çok nadir.) (Sürücüsü varken yani.)
Ekran kartı sürücünüz yüklü mü? Nvidia kullanıyorsanız diye soruyorum.
Evet, hem de DKMS'li olarak kurulu. Optimus-Manager bile kullanabiliyorum.

Kurulu Paket: nvidia-470xx-dkms

Gnome 2006-2007 den beri kullanmadım, şu an kullandığım bilgisayarı oyun makinesi olarak kulladığımdan dolayı Linux kurmayı hiç düşünmemiştim Reddit'de gördüğüm bir Gnome masaüstü üzerine kurmak istedim ve sistemi kurduktan sonra Gnome ile kurulum gerçekleştirdim ancak hiç bir şeyi değiştiremediğimi görünce eski göz ağrım XFCE'ye geri döndüm o yüzden Gnome'u bilmemekle birlikte elastikiyetinden emin olamıyorum.

Shutdown komutu -h argumenti ile kullanıldığında -f etkisi göstereceğinden kesin çözüm olacaktır. Gnome Dock'a başlatıcı oluşturup oraya da shutdown -h now veya herhangi bir başlatıcı oluşturulabilir. Rofi ile kapatma menüsü oluşturulabilir, plankta yapılabilir çok fazla seçenek var ama kendi sistemim olmadığı için çok dallandırıp budaklandırmak istemiyorum.

Rofi kapatma menüsü örneği:

Son düzenleme:

Geri
Yukarı