Çözüldü Linux boot girdisi silinmiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

unnamedington

Megapat
Makaleler
27
Yakın bir zamanda bilgisayarıma Linux Mint (Ubuntu olarak geçiyormuş) yüklemiştim. Bilgisayarımın sürücüleri ile alakalı sorunlardan dolayı sorun çıkardığı için mecburen kaldırdım. Linux Mint'de ayarladığım disk bölümünü temizlemek için diski biçimlendirdim ve Linux Mint'in depolama verilerini sildim fakat Boot ekranında hala daha Ubuntu yazısı Windows'un altında yer alıyordu. Forumda bulunan bir konudan nasıl girdilerin kaldırılması gerektiğini aynı şekilde yaprtım. Fakat konudaki gibi "identifier" numarasını yazdığım halde sistem dosyası bulunamadı hatası veriyor. Easybcd programı ile silmeyi denedim fakat bu sefer de Linux Mint (Ubuntu adı ile geçmekte) gözükmüyor. Acaba bu bir sorun mudur? Yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim 😇

Ekran Görüntüsü (23).png
Ekran Görüntüsü (24).png

Çözüm
Başka bir yolla da yapmak mümkün:

bir.PNG

- CMD'yi yönetici olarak çalıştırın.

-
Kod:
mountvol X: /s

-
Kod:
dir X:\EFI\

Yazdıktan sonra Linux Mint'in hangi adda kaydedildiğini gördükten sonra şöyle temizleyin.

-
Kod:
rmdir /s X:\EFI\dosyaadi
Sil seçeneğine gerek yok. Doğru komutlarla kalan dosyaları temizleyebiliriz. Boot edin.
Şu an tekrar kuruyorum. Tekrar kurulduktan sonra Windows'u açıp Boot girdileriyle beraber silmeyi planlıyorum. Bu konudaki kodları denemiştim, olmadı.

EFI klasörü içinde kalan birkaç dosyayı sileceksiniz. Daha sonra Windows üzerinden Linux diskini biçimlendirebilirsiniz.

EFI klasörü içinde kalan birkaç dosyayı sileceksiniz. Daha sonra Windows üzerinden Linux diskini biçimlendirebilirsiniz.
Benim yaptığım hata da burada. Silmeden önce biçimlendirdim. Kurulum da bitmek üzere. EFI klasörü tam olarak nerede?

/boot/efi/EFI içerisinde olur genelde. Buradaki Microsoft ve boot dışındaki klasörleri silmelisiniz.
Ubuntu'nun bulunduğu diski disk yönetiminden sildim ve diski genişlete tıkladım. Bilgisayarı Windows 10 DVD'si ile boot ettim. Onarım kısmından cmd'ye gelip /fixmbr yazdım. Complated yazısını görünce yeniden başlattım ve GRUB silindi. Teşekkürler.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı