Kali Linux Boot Girdisi Oluşmuyor

rathma

Hectopat
Makaleler
1
2 adet 500GB'lık HDD'm var. Birinde Windows 10 kurulu ve ikincisine de Kali Linux kurmak istiyorum. Kurulum esnasında her şey sorunsuz gidiyor ve kurulum bitiyor. Fakat sistem yeniden başladıktan sonra Boot menüsünde Kali Linux Boot girdisi gözükmüyor. Live ve normal kurulum imajını da denedim. DD seçeneğini de denedim. Hatta şu an bu konuyu Live'den açıyorum. Live üzerinden konsol ile GRUB'ı onarabilir miyim veya nasıl bu sorunu halledebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Sen nasıl kuruyordun ki GRUB'u? SS'teki gibi göstermen gerekiyor nereye yükleneceğini.
Bende o ekran hiç gelmiyor bile. Ama live üzerinden kurduğum yerin dosyalarına baktığımda boot klasöründe grub kurulu gibi gözüküyor.

20201017_193507.jpg

Sorunu garip bir şekilde çözdüm. En başta kuruluma başlamadan önce de yaptığım gibi Kali'yi kuracağım HDD'yi tamamen biçimlendirdim ve GPT'ye çevirdim. Sonra tekrardan Rufus ile DD modunda iso'yu USB'ye yaktım. Ardından kurulumu bir daha yaptım yine olmadı. Sonrasında bilgisayarı yeniden başlattım ve diskimi USB takılı iken boot menüsünden başlattım. Beni tekrardan kurulum ekranına attı. Ben de kurulumu tekrar yaptım ve bu sefer daha önce gelmeyten "GRUB nereye kurulsun" ekranı geldi ve bu sefer diskimi seçip kurulumu bitirdiğimde Kali Linux açıldı.

Yardımlar için çok teşekkürler.
Kurulum yaparken bir yerde hata yapıyor olabilirsin. GRUB'u kurarken HDD'ni seçiyorsun değil mi? Flaş bellek de görünüyordu sanırım o listede.
HDD'yi seçip otomatik bölümleme seçeneğini işaretliyorum. Sonra devama basınca zaten uyarı sdb (sata 2 portundaki diske kuracağım) diski üzerinde değişiklik uyarısı geliyor. GRUB'ı da kurduğunu kurulum aşamasında gördüm. Live üzerinden düzeltme gibi birşey yapabilir miyim ?
@illedelinux @gen2 @deleted @Kerem00 @cengover_ekin @Arsenik @Varona @yolcu @Danzo

EDIT: Az önce kurulum rehberlerine baktım. GRUB kurulmadan önce bu ekran geliyormuş.
b1s11.png

Bende bu ekran gelmiyor kurulum esnasında.

Son düzenleme:
Sen nasıl kuruyordun ki GRUB'u? SS'teki gibi göstermen gerekiyor nereye yükleneceğini.
Bende o ekran hiç gelmiyor bile. Ama live üzerinden kurduğum yerin dosyalarına baktığımda boot klasöründe grub kurulu gibi gözüküyor.

20201017_193507.jpg

Sorunu garip bir şekilde çözdüm. En başta kuruluma başlamadan önce de yaptığım gibi Kali'yi kuracağım HDD'yi tamamen biçimlendirdim ve GPT'ye çevirdim. Sonra tekrardan Rufus ile DD modunda iso'yu USB'ye yaktım. Ardından kurulumu bir daha yaptım yine olmadı. Sonrasında bilgisayarı yeniden başlattım ve diskimi USB takılı iken boot menüsünden başlattım. Beni tekrardan kurulum ekranına attı. Ben de kurulumu tekrar yaptım ve bu sefer daha önce gelmeyten "GRUB nereye kurulsun" ekranı geldi ve bu sefer diskimi seçip kurulumu bitirdiğimde Kali Linux açıldı.

Yardımlar için çok teşekkürler.

Son düzenleme:
Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı