Linux dağıtımı nasıl yapılır?

Emir Gözdamga

Centipat
Daha fazla  
Linux dağıtımı nasıl yapılır?

Ben bir dağıtımı özelleştirerek bir Linux dağıtımı yapmak istiyorum. Bu yüzden kolay özelleştirilebilir bir dağıtım olmalı.
Masaüstü ortamı olarak GNOME'nin yeni versiyonu olan "42" kullanmak, duvar kağıdı, logolar, kurulum menüsü vb. hepsinde kendime göre özelleştirmek istiyorum.

Debian üzerinden yapmaya çalıştım biraz karışık.
Bir de bu dağıtımı tamamladıktan sonra nasıl "dağıtım_adıx64.ISO" gibi bir dosya oluşturabilirim?

Bu tarz bir işi tek başına yapabilmen zor gibi hatta imkansıza yakın denebilir.
TUBİTAK gibi bir kurum bile geliştiriciler ile yapabildiği tek şey debian sisteme süsleme yapmak. Yani 70 lik kadına makyaj yapmak gibi.
Bahsettiğin seviyeye gelemen çok uzun sürer.
Grafik tasarım öğreneceksin, bu alanlar da işini görebilecek düzeyde iyi olman en azında 2 seneni alır.
Yazılım öğreneceksin c/c++ bu alanlarda uzmanlaşman 4-5 seneni alır ve ASM falanda bilmen gerekebilir ki bunun yanında öğrenilmesi zor denilen c/c++ biraz çocuk oyuncağı kalıyor.

Bu tarz bir işi tek başına yapabilmen zor gibi hatta imkansıza yakın denebilir.
TÜBİTAK gibi bir kurum bile geliştiriciler ile yapabildiği tek şey Debian sisteme süsleme yapmak. Yani 70'lik kadına makyaj yapmak gibi.
Bahsettiğin seviyeye gelemen çok uzun sürer.
Grafik tasarım öğreneceksin, bu alanlar da işini görebilecek düzeyde iyi olman en azında 2 seneni alır.
Yazılım öğreneceksin c/c++ bu alanlarda uzmanlaşman 4-5 seneni alır ve ASM falanda bilmen gerekebilir ki bunun yanında öğrenilmesi zor denilen c/c++ biraz çocuk oyuncağı kalıyor.

Peki en basit haliyle biraz süsleme yapıp dağıtım üzerinde bir iki değişiklik yapsam ve hangi dağıtım daha kolay olur?

Yeni konular

Geri
Yukarı