Linux dağıtımı tavsiyesi

Önerileriniz için teşekkürler.

İlk önce Fedora'yı deneyeceğim, memnun olmazsam Lubuntu'yu en sondada Arch Linux'u deneyeceğim.

Arch Linux ilk kurulumu sanırsam biraz uğraştırıcı ondan dolayı fazla tercih etmiyorum.

Nereden Lubuntu, neden Lubuntu? Performans farkı mı var?

Hayır. lxQT az kaynak kullanır, evet ama modern bir görünüşten çok sade bir görünüşe sahip. KDE kadar yeni kullanıcı için işlevsel değil.
Kişisel olarak daha erişilebilir olduğunu düşünüyorum. Neredeyse yeni kullanıcı sayılırım.
Sade benim için modern demektir kişiden kişiye değişir.

Önerileriniz için teşekkürler.

İlk önce Fedora'yı deneyeceğim, memnun olmazsam Lubuntu'yu en sondada Arch Linux'u deneyeceğim.

Arch Linux ilk kurulumu sanırsam biraz uğraştırıcı ondan dolayı fazla tercih etmiyorum.

Archinstall ile hızlıca kurabilirsin Arch Linux'u.

Kişisel olarak daha erişilebilir olduğunu düşünüyorum. Neredeyse yeni kullanıcı sayılırım.
Sade benim için modern demektir kişiden kişiye değişir.

Ubuntu genel olarak yavaş aynı şekilde Lubuntu da yavaş Arch ve Fedora'ya göre.

Linux Mint - Baş ağrıtmaz, donanım uyumluluğu iyidir. Ubuntu'dan daha çok beğenirim. Babam 7 yıldır sorunsuz bir biçimde kullanıyor.
Manjaro - Arch Linux tabanlı, kurulumu kolay ve sürekli güncellenen bir dağıtım. Güncel kernel, yazılım ve sürücü kullanma gibi bir takıntınız varsa deneyebilirsiniz.
Zorin OS - Windows ve macOS kullanıcılarının Linux'a kolaylıkla alışmasını sağlamak amacıyla yapılmış Ubuntu tabanlı bir dağıtım.

Bunlar da güzel görünen; ancak denemediğim birkaç dağıtım:

Pop!_OS - Ubuntu tabanlı, System76 adlı bilgisayar üreticisinin kendi bilgisayarları için çıkardığı dağıtım.
deepin - Kendilerinin oluşturduğu göze güzel görünen masaüstü ortamı olan Ubuntu tabanlı bir dağıtım.
elementary OS - macOS'i andıran arayüz. Ubuntu tabanlı.
Solus - Pardus'un PiSi paket yöneticisini temel alan eopkg ile birlikte geliyor. Donanım uyumluluğu konusunda bilgim yok. Kendi masaüstü ortamları var ve göze güzel görünüyor.

Geri
Yukarı