Linux disk bölümleme

Odrisli

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Edirne Keşan
Daha fazla  
Merhaba, daha yeni Linux Mint kurdum fakat disk bölümlendirmek istiyorum. 1.diskte işletim sistemi 2. bölümde dosyalar olsun istiyorum nasıl yapabilirim?

sudo apt install gparted ile GParted yükleyerek bölüm oluşturup, düzenleyip, silebilirsin.

EXT4 dosya sisteminin bir eksisi var ki boyutunu değiştirmek için unmount etmek gerek. Çalışan işletim sisteminin kurulduğu bölümü unmount edemeyeceğiniz için USB'den herhangi bir GNU/Linux'u deneme modunda çalıştırmalısınız.(Yani Linux Mint'i.) Onun üzerinden diski küçültüp boş alana yeni bölüm oluşturmalısınız. Bu durum nadiren GRUB'un bozulmasına sebep olabilir, bu yüzden GRUB'u da tamir etmeniz gerekebilir.

Bu işin doğru yöntemi elle kurulum ile bağlama noktası "/home" olan bir bölüm oluşturmaktır fakat bu daha çok deneyim gerektirebilir çünkü her klasörün ihtiyacı olan yeri bilmeniz gerekir.

Son düzenleme:
sudo apt install gparted ile Gparted yükleyerek bölüm oluşturup, düzenleyip, silebilirsin.

Ext4 dosya sisteminin bir eksisi var ki boyutunu değiştirmek için unmount etmek gerek. Çalışan işletim sisteminin kurulduğu bölümü unmount edemeyeceğiniz için USB'den herhangi bir GNU/Linux'u deneme modunda çalıştırmalısınız. Onun üzerinden diski küçültüp boş alana yeni bölüm oluşturmalısınız. Bu durum nadiren Grub'un bozulmasına sebep olabilir, bu yüzden Grub'u da tamir etmeniz gerekebilir.

Bu işin doğru yöntemi elle kurulum ile bağlama noktası "/Home" olan bir bölüm oluşturmaktır fakat bu daha çok deneyim gerektirebilir çünkü her klasörün ihtiyacı olan yeri bilmeniz gerekir.

Unmount yapınca nasıl Mount edeceğiz?

Geri
Yukarı