Linux için engelli desteği

@429723 o durumda olan kişinin ama o kişi onu bulamaz işte. En azından kurulu gelmeli ve aktifleştirmek için kendi başına yapabilmeli..
GNOME ve KDE masaustu ortamlarinda erisilebilirlik ozellikleri var ama yetersiz. Su an icin oncelikli bir ihtiyac degil cunku Linux kurulu bilgisayar satisi henuz pek yok ama yine de yavas yavas boyle ozellikler masaustu ortamlari bunyesinde gelistirilse guzel olur.

Bir de soyle bir dagitim varmis: https://sourceforge.net/projects/accessible-coconut/

GNOME ve KDE masaustu ortamlarinda erisilebilirlik ozellikleri var ama yetersiz. Su an icin oncelikli bir ihtiyac degil cunku Linux kurulu bilgisayar satisi henuz pek yok ama yine de yavas yavas boyle ozellikler masaustu ortamlari bunyesinde gelistirilse guzel olur.

Bir de soyle bir dagitim varmis: https://sourceforge.net/projects/accessible-coconut/
bizimde demek istediğimiz şu bu insanlarda merak edebilir, herhangi birine kurdurtup bundan sonra kendileri kişisel kullanım için kullanabilirler sizinde dediğiniz satış mevzusuna göre tabii benim dediğim 1/1000 olasılık falan :) ama en azından şimdiden bir girişim yapılsa çünkü satışlar artıncada bunun geliştirilme sürecinde en azından hatalar, eklenebilecek özellikler eklenmiş olur. linux kurulu bilgisayar satışları başladığında sorun yaratmaz.

Her sistem kendine özgü olarak, ihtiyaçtan doğarak gelişir. Popüler dağıtımlar arasında bu tip şeyler ya daha önce akla gelmemiştir ya da yeterince rağbet görmediği için dağıtımlara dahil edilmemiştir.
Bu özellikleri içeren sistemlere yönelmeniz daha doğru, binlerce GNU/Linux dağıtımını bu neden yok diye eleştirmek doğru değil.

dediğiniz düşünce doğru olabilir, belkide dediğiniz gibi geliştirildi, talep olmadığından adamlar geliştirmeyi durdurdular ama olması gereken birşey olduğunu düşünüyorum.
Debian 11'i arayüz olmadan kurarsanız RAM kullanımınız 90MB civarında, GNOME 3.38(sadece core) arayüzü kurulduğunda 900MB.
Ne kadar az özellik, o kadar hızlı ve sorunsuz bilgisayar.
Bunun gibi sayılabilicek binlerce durum oluşabiliyor sistemlerde. Olması gerekir, ancak bu iş için özelleştirilmiş sistemlere arkadaşımız zaten örnek verdi, hepsinde olması gerekmiyor.
İşimden örnek verecek olursam oluşturduğum LFS sistemde neredeyse hiçbir şeyin çalışmaması gerekiyor. Ama yine de sonuç olarak bir GNU/Linux dağıtım o da. 😉

@429723 o durumda olan kişinin ama o kişi onu bulamaz işte. En azından kurulu gelmeli ve aktifleştirmek için kendi başına yapabilmeli..
Kurulu gelmesine gerek yok, bir dağıtım için istediğimiz out of the box paketleri her insanın ortak olarak kullanacağı paketlerdir. Bilgisayar kullanıp engeli olan insanlar çok küçük bir azınlık, bunun için Calamares gibi bi installer için paket seçimi kısımlarına koyulabilir paketin bulunabilmesinin kolaylığı için.

Geri
Yukarı