Linux için sanal makine mi harici disk mi?

Sanal Makine mi Harici Disk mi?

• Oy verenlerin toplamı
    23
Merhaba, main OS olarak kullandığım Linux dağıtımını silme durumunda kaldım ve kendi hard diskime bir daha kurmayacağım. Şimdi burada aklıma takılan bir soru var ve bence bu soru birçok kişiyi de ilgilendiriyordur. Bu nedenle bir anket açmaya karar verdim. Herhangi bir (spesifik bir dağıtım yok) dağıtımı kurmak istediğimizde stabilite ve çalışma performansının en yüksek kalitede olmasını istediğimiz durumda dağıtımı sanal makineye mı kurup kullanmalıyız? Yoksa harici bir diske kurup diskten Boot ederek mi kullanmalıyız? Lütfen main OS olarak kurun, ya da diski bölüp kurun gibi alternatif cevaplar vermeyin. Bu soruda benim gibi tıkananlar için cevap verin ve yorumlarda nedenini belirtirseniz süper olur.

Bu yazınızdan anladığım kadarıyla GNU/Linux dağıtımlarını ana sistem olarak kullanmak yerine en yüksek performansını test edecek bir ortam arıyorsunuz.
Eğer böyle ise hiç uğraşmanıza gerek yok, en yüksek performans Debian Stable Xfce kalıbındadır.
Yıllardır bu işi yapıyorum, 10000'lerce kurulum ve testlerde hep kararlılık, kullanışlılık, performans gibi testler yaparım. Debian Stable Xfce belirgin olarak bu saydıklarımda hep önde olmuştur, ona en fazla yaklaşan dağıtımın biri Antergos idi maalesef şu anda tedavülde yok, diğeri de Porteus idi o da farklı bir ortama yöneldi. Yani siz de binlerce dağıtım deneseniz dahi Debian Stable Xfce üzerine bulamayacaksınız.

Herhangi bir (spesifik bir dağıtım yok) dağıtımı kurmak istediğimizde stabilite ve çalışma performansının en yüksek kalitede olmasını istediğimiz durumda dağıtımı sanal makineye mı kurup kullanmalıyız? Yoksa harici bir diske kurup diskten boot ederek mi kullanmalıyız?
Harici bir diskten boot ederek kullanmak daha stabil ve daha performanslıdır.

Nedeni: Sanal makinede çalışan işletim sistemi İşletim Sistemi>Sanal Makine>Windows diye gideceği için RAM 3'e bölününecektir bu durumda RAM yetmeyebilir ve işlemci tek katmana tam performans işlem gücü harcamak yerine 3 katman için kısıtlı işlem gücü harcayacaktır.

En hızlı dağıtım Clear Linux şu anda, ayrıca Gentoo ile sisteminizi istediğiniz kadar optimize edebilirsiniz. Gentoo ile Clear Linux'ten daha fazla performans almak mümkün. Soruyu tam anladığımı söyleyemem. Harici disk sanal makineden daha fazla performans verecektir.

Bence ilk deneyim açısından sanal makineye kurulum çok daha mantıklı. Ancak Ubuntu vb. dağıtımlarla birazda olsa haşır neşir iseniz tabii ki de harici diske kurulum yapmak stabilite ve performans bakımından daha olumlu sonuç verecektir.

İlk deneyimim değil yıllarca main OS olarak farklı dağıtımları kullandım. Fakat şu an main OS olarak kuramayacağım bu nedenle (harici)HDD mi sanal makine mi? Diye sordum.

Yan yana kurulmuş, harici diske kurulmuş, sanal bilgisayara kurulmuş...
Ne için kullanacaksın bu işletim sistemini?
Ne için tavsiye istediğin bile bilinmiyor.

Sanırım ben ne için tavsiye istediğimi biliyorum şu cümleden belirttim "herhangi bir (spesifik bir dağıtım yok) dağıtımı kurmak istediğimizde stabilite ve çalışma performansının en yüksek kalitede olmasını istediğimiz durumda dağıtımı sanal makineye mı kurup kullanmalıyız yoksa harici bir diske kurup diskten Boot ederek mi kullanmalıyız?"
Benim ne yaptığımdan daha çok okuduğunuzu anlamaya yoğunlaşın.

Geri
Yukarı