Çözüldü Linux ile oyun oynanır mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

I Am Bunny.exe

Decapat
Daha fazla  
Meslek
Küçük kodlama işlemleri ve editörlük.
Selam, hayatımda ilk kere Linux kullanacağım önerir misiniz? İçinde kodlama yazmak veya Castle crush gibi Android oyunlar oynamak istiyorum. Duyduğuma göre Linux'a Play Store uygunmuş ondan sordum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Selam, hayatımda ilk kere Linux kullanacağım önerir misiniz? İçinde kodlama yazmak veya Castle crush gibi Android oyunlar oynamak istiyorum. Duyduğuma göre Linux'a Play Store uygunmuş ondan sordum.

Linux dağıtımları Android uygulamlarını direkt açamıyor. Waydroid yüklemeniz gerek. Waydroid ile çok rahat bir şekilde Android uygulamalarınızı kullanabilirsiniz.

Linux Mint Windows'tan geçen her kullanıcı için uygundur. Waydroid kurulum rehberlerine bakarak da waydroid kurulabilir.
Android oyunlar için genel olarak, Genymotion Arm64 uyumlu sürümü var. Uygundur o.

Ben şahsi tecrübemi paylaşayım.

Benim oynadığım oyun ilk planda mobil (OS) cihazlar için (Unity destekli oyun) yazıldı. Zaman ile PC (Win) versiyonu çıktı (Steam vs ile alaksı yok oyunun) ve tüm oyuncular olarak çok sevindirik olduk. PC versiyon çıkalı 1 yıl olacak nerede ise ve sürekli oyun hem kendisinde ve PC versiyonda güncellemeler oluyor (5 yıldır oynuyoruz).
10 yıllık bir işlemci ve anakartım var.

Windows'tan bıktığım için bir süredir Linux'e taşınmak istiyordum ve şu an Linux'den yazıyorum. %100'lük bir taşınma olmadı henüz. Çünkü oyunda halen devam eden görsel takılmalar yaşıyorum. 1 ay önce ise hiç takılma olmadan oynayabiliyordum. Oyunun yeni güncellemeleri ile bu sorun başladı. Türkçe karakter sorunlarının yanı sıra ekranın bazı yerlerindeki metinlerin hiç gözükmemesi gibi. Ama Linux ortamında bu takılmalar ve sorunlara rağmen inatla devam ediyorum. Savaş zamanı W11 kurulu olan diske geçiş yapıp oradan savaşıyorum. Veya telefon ekranını aktarıp o şekilde savaşıyorum.

Her dağıtım ve her masaüstünün kendince farklı getirileri olsa da temelde sistem olarak hepsi Linux. Mevcut hardware'inizi zorlamadan olabilen en iyi performansı alıyorsunuz. Görselliğinden sıkıldığınızda farklı bir masaüstüne geçebilirsiniz. Eskisini silebilir veya yedekte tutabilirsiniz. Disk kapasiteniz de önemli.

En basit örnek, şu an Netflix de "agent stone" filmini seyrediyorum, renkler daha canlı ve W11 de yaşadığım veya yaşama ihtimalim olan takılmalar daha az. 2 monitörümde renkler daha canlı gözüküyor. Henüz clear type ayarlarını yapmadım. Ama renk açısından çok memnunum.
Tamam gözlerimde miyop ve hipermetrop sorunu var farkındayım ama birçok insanın göremediği Refresh sorunlarını veya pixel derinliğini çok net görebiliyorum buna rağmen.

Aynı anda açık program sayım W11'e göre daha fazla olmasına rağmen kasa ve fanlardan ses gelmiyor. W11 de iken kasa ve fanları boşta iken bile çok net duyuyordum. Film seyrerken çok net duyuluyor ses. Oyun anında DC de iken mikrofon açık kaldığında arkadaşlar kasa ve fanlardan gelen sesden rahatsız oluyorlardı.

Creative web cameram var ve bunu ancak W10/W11 de kullanabiliyorsunuz, kendisinin programını yüklemek zorundasınız - güncellemeleri takip edeceksiniz. Ben webcam için Linux'de en küçük müdahale yapmadım, driver aramadım. Webcam çıkalı 1-2 yıl ancak oldu.

Ana kartım eski olduğu için Windows 10 ve W11 için ses kartı (RT) driver sorunu olabiliyor. Özellikle DC'de yaşanıyor bu sorun ama Linux de driver aramadığım gibi direk 5.1 ayarı yapıp geçiyorum. Testlerde 6 parçadan sorunsuz ses geliyor ve DC de hiçbir sorun yaşamıyorum.

Şimdi en büyük sorun ise;
Yaklaşık 35 senedir PC kullanan biri olarak ve de Win üzerinden kazanç sağlamış tüm yazılımları Win'e göre kullanmış biri olarak alışkanlık/BAĞIMLILIK sorunları yaşıyorum. Komik olarak "ben bir keş-im 😁 "

Yıllardır kullandığım ve ezberlediğim yazılımlar yok. Misal winamp gibi. Alternatiflerine alışmak zaman istiyor.

Driver kurma alışkanlığı veya tuning ayrı bir olay Linux'de alışmanız ve ne kullandığınızı bilmeniz gerekiyor. Windows da bunu düşünmüyorsunuz Next Next ile kur geç yapmaya alışınca Linux de biraz zor olabiliyor bunlar. Kullandığınız sistemi bilmeniz gerekiyor!

Ama en büyük gerisi performans oluyor. Sistemi kartıştıran biri değilseniz benim gibi; aynı stabilite de kullanmaya devam edersiniz. Güncellemer veya bilmedikleriniz için internetde araştırma veya burada doğru soru ile cevap arayabilirsiniz.

Hazır bir ISO kurulumu ile başlayabilir ve her karşılaştığınız sorun için arama yaparak daha çok şey öğrenirsiniz. Bakarsınız ortamı merak edip yazılımcı/os geliştirici olmak da isteyebilrsiniz.

Başarılar;
Gnome kullanıyorsan takılmalar normal. Wayland ve X11'li Gnome'da takılmalar olur. XFCE kurup compositoru devre dışı bırakırsan FPS'sin Windows'tan bile çok iyi olur ve çok performanslı çalışır.

Android oyunlar için genel olarak, genymotion ARM64 uyumlu sürümü var. Uygundur o.

GNOME kullanıyorsan takılmalar normal. Wayland ve X11'li GNOME'da takılmalar olur. Xfce kurup compositoru devre dışı bırakırsan FPS'sin Windows'tan bile çok iyi olur ve çok performanslı çalışır.

Şu an Xerolinux'ün KDE X11'i var. Xen kernel ile.

Oyundaki günlük görevler bitsin Xfce yükler denerim.
Xfce yüklerken herhangi bir sorun yaşayacağımı düşünmüyorum.

Lutris içine "oyun çalışırken compoitoru kapat" ekleyebiliyor muyduk?

Şu an Xerolinux'ün KDE X11'i var. Xen kernel ile.

Oyundaki günlük görevler bitsin Xfce yükler denerim.
Xfce yüklerken herhangi bir sorun yaşayacağımı düşünmüyorum.

Lutris içine "oyun çalışırken compoitoru kapat" ekleyebiliyor muyduk?
İster öyle ekle, ister toggle yap.

İstersen printscreen'e hem video, hem resim çeker, hemde bunları kaydeder, hemde clipboarda eklersin. Linux'ta sınırları zorlarsın :D.

İster öyle ekle, ister toggle yap.

İstersen printscreen'e hem video, hem resim çeker, hemde bunları kaydeder, hemde clipboarda eklersin. Linux'ta sınırları zorlarsın :D.
Bu söylediklerinin amacını anlamadım.

Gerçekse bile nasıl yapılır hiç bilgim yok.

Google halama sordum.
Bana şu şekilde bir paylaşım sundu. Sanırım bu değer olsa gerek bahsettiğin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Google halama sordum.
Bana şu şekilde bir paylaşım sundu. Sanırım bu değer olsa gerek bahsettiğin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Onu bilmiyorum, olabilir.
Genelde ben bir kısayol tuşuna atıyor. Açıksa kapatıyor, kapalıysa açıyor. Toggle yapıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı