Linux ilk açılışta klavye çalışmıyor

e.n.e.s

Kilopat
Sosyal Tayfı
Makaleler
5
Haydi bakalım, bu sefer Linux'u kurdum. Şimdi şu sorunları çözelim. Bunu Linux Mint ve Zorin OS'da (şimdi kullandığım Zorin OS) denedim ikisinde de oldu. Sistem açılıyor, klavye kullanılamıyor. Şifre girmeye çalıştığınızda bastığınız tuşu bir kez algılıyor ve sürekli o tuşu spamlıyor. Şunun gibi:
00000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000..
Bir yerden sonra duruyor ve klavye düzgün çalışmaya başlıyor, her açılışta bunu beklemek can sıkıcı. Sorun ne olabilir? İnternette aradım fakat bulamadım.

Şu komutlarla Xanmod çekirdeğini kurup yeniden başlatmayı dene bakalım.

Kod:
echo 'deb http://deb.xanmod.org releases main' | sudo tee /etc/apt/sources.list.d/xanmod-kernel.list
Kod:
wget -qO - https://dl.xanmod.org/gpg.key | sudo apt-key --keyring /etc/apt/trusted.gpg.d/xanmod-kernel.gpg add -
Kod:
sudo apt update && sudo apt install linux-xanmod
Şimdi kuracağım çekirdeği. İnxi -Sa komutunun çıktısı:

[CODE title="Çıktı"]enes@Macbook-Air:~$ inxi -Sa
System:
Host: Macbook-Air Kernel: 5.13.0-27-generic x86_64 bits: 64 compiler: N/A
parameters: BOOT_IMAGE=/boot/vmlinuz-5.13.0-27-generic
root=UUID=665f6b50-6184-4630-92e4-76139f1418e0 ro i8042.nomux=1
i8042.reset=1 i8042.kbdreset=1 quiet splash pci=noaer thermal.crt=200
vt.handoff=7
Desktop: Gnome 3.38.4 wm: gnome-shell dm: GDM3 3.38.2.1
Distro: Zorin OS 16 base: Ubuntu 20.04 LTS Focal
enes@Macbook-Air:~$
[/CODE]
Kurmaya çalıştığımda şu en alttaki hatayı alıyorum, üstteki dosyaları temizlemiştim ama sürekli yine geliyorlar.

[CODE title="Çıktı"]enes@Macbook-Air:~$ sudo apt update && sudo apt install linux-xanmod
Paket listeleri okunuyor... Bitti
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'steam.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'zorinos-ubuntu-stable-focal.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'microsoft-edge.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'zorinos-ubuntu-drivers-focal.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'zorin.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'spotify.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'zorinos-ubuntu-patches-focal.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'zorinos-ubuntu-apps-focal.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
E: Could not get lock /var/lib/apt/lists/lock. It is held by process 1451 (packagekitd)
N: Be aware that removing the lock file is not a solution and may break your system.
E: /var/lib/apt/lists/ dizini kilitlenemiyor
enes@Macbook-Air:~$
[/CODE]

E: Could not get lock /var/lib/apt/lists/lock. It is held by process 1451 (packagekitd)

Paket yönetimi arkaplanda kullanıldığı için alıyorsun hatayı, büyük ihtimalle arkaplanda paket önbelleği güncelleniyordur, işlem bitince yeniden denersin. Ya da aşağıdaki komutu çalıştırıp yeniden denersin.

Kod:
sudo killall packagekitd

Geri
Yukarı