Linux Kurulum Sonrası Açılmaması

Plamekrog

Hectopat
Daha önce Toshiba Laptop'ta dual boot ile Ubuntu ve Windows'u yan yana kullanmıştım ve ne kurulumda ne de kullanım sırasında herhangi bir sorun yaşamamıştım.

Ancak şu an kullanmakta olduğum Asus laptopa ne zaman Linux türevlerinden birini kursam her seferinde bir problem çıkıp işletim sistemi açılmaz ya da kullanılmaz hale geliyor.
Ubuntu, Mint ve Kali Linux dağıtımlarını denedim ve hepsinde benzer şeyler oldu.

Kurulum sırasında herhangi bir sorunla karşılaşmıyorum. Kurulumdan sonra da sorunsuz bir şekilde kullanabiliyorum ancak bir kaç gün sonra (ya da bazen ertesi gün) işletim sisteminde açılıp kapanma sorunları çıkmaya başlıyor.
Bazen kapanmıyor ve takılıp kalıyor, bazense açılış sırasında çeşitli yerlerde takılıp kalıyor.

Bu sorunlar genelde güncelleme yaptıktan sonra meydana geliyor.

İlginç olansa Linux'u Virtual Box sanal makine üzerine kurduğum zaman da aynı şeyi yaşamam. Sanal makine üzerinde de bir süre sonra aynı sorunla karşılaşıyorum.

Hem dual boot'ta hem de sanal makine de aynı sorunu yaşadığım için hatanın bende olduğunu ve bir yerlerde yanlış bir şey yaptığımı düşünüyorum ancak ne olduğunu bulabilmiş değilim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Açılmadığı zaman tam olarak nerede ne hatası veriyor? Ubuntunun hangi sürümünü yüklüyorsun? Laptobun tam modelini ve özelliklerini de belirtirsen faydalı olur.

Laptop modelim Asus N552VW - FY147T
İ7-6700HQ işlemci, Gtx-960M ekran kartı ve 16 GB Ram var.

Ubuntu 17.10 sürümü en son kullandığım sürüm ancak bundan önce başka bir sürüm de denemiştim.

Herhangi bir hata vermiyor, eğer kapanırken takılırsa, boş siyah ekranda takılı kalıyor. Ancak açılış sırasında takılırsa aşağıdaki iki ekrandan birinde takılı kalıyor genelde.

Ancak son seferinde şu siyah, [OK] [OK] yazan ekranda takılıp kaldı. Ben de internetten araştırıp çözmeye çalıştım ancak çözemeyince tekrar baştan kurdum.

Şuanda düzgün bir şekilde sanal makine üzerinde çalışıyor. Tahminimce bir kaç güne tekrar aynı şey olabilir.
images.jpeg
images%20(1).jpeg

Ubuntu 17.10 çok iyi değil benzeri sıkıntılar yaşanabiliyor. 18.04 sürümünü indirip deneyebilir misin? 17.10 deneysel Wayland sürümünü kullandığı için ekran kartı sürücüsü sorunu yaşamış olabilirsin. 18.04'te tekrar eski normal platforma dönüldü.

Ubuntu 17.10 çok iyi değil benzeri sıkıntılar yaşanabiliyor. 18.04 sürümünü indirip deneyebilir misin? 17.10 deneysel Wayland sürümünü kullandığı için ekran kartı sürücüsü sorunu yaşamış olabilirsin. 18.04'te tekrar eski normal platforma dönüldü.
Teşekkürler, bunu bilmiyordum, umarım bundan kaynaklıdır bir ara yükleyip deneyeceğim.

Teşekkürler, bunu bilmiyordum, umarım bundan kaynaklıdır bir ara yükleyip deneyeceğim.
Rica ederim. Secure Boot'u kapatmakta da fayda var. Nvidia sürücüleri Secure Boot açıkken çalışmıyor, grafik arayüzüne geçmiyor Ubuntu. Ama dediğim gibi her türlü 17.10'dan kurtulun. Wayland ile hiçbir şey doğru düzgün yapılmıyor. Zaten Ubuntu da bu fikirden vazgeçti. 18.04 LTS olacak.

Rica ederim. Secure Boot'u kapatmakta da fayda var. Nvidia sürücüleri Secure Boot açıkken çalışmıyor, grafik arayüzüne geçmiyor Ubuntu. Ama dediğim gibi her türlü 17.10'dan kurtulun. Wayland ile hiçbir şey doğru düzgün yapılmıyor. Zaten Ubuntu da bu fikirden vazgeçti. 18.04 LTS olacak.
Secure Boot ve Fast Boot ayarlarım zaten kapalı. Bahsettiğiniz 18.04 sürümünü indirdim ve deneme açısından önce sanal makine üzerine kurdum. Bir saat kadar kullamdım ve güncelleme bildirimi geldi.

Güncellemeyi indirip kurduktan sonra yeniden başlatma sırasında yine aşağıdaki ekranda kaldı. 17.10 sürümündeyken de aynısı oluyordu. Sanırım güncellemelerle ilgili bir şey olabilir çünkü hep güncelleme yaptıktan sonra böyle oluyor.
20180324_224811.jpg

Yeni konular

Geri
Yukarı