Linux kurulumu

706143

Kilopat
Makaleler
4
Yer
İstanbul/Beşiktaş-KKTC
Dün açtığım konuyu görenler olmuştur, dün karar vermiştim bugün kesinleşti, yarın faaliyete geçeceğim inşaallah. 😁

Öncelikle yapmak istediğimi yazayım; sistemde 500 GB HDD bulunuyor, ben bu HDD'yi 400-100 GB olarak ayırmak istiyorum, 400 GB olan alana Windows 8.1, 100 GB olan alana Linux kurmak istiyorum.
Önce bilgisayarı açıp format atacağım ama format atmayı bilmiyorum, şu an sistemde büyük ihtimal 8.1 kurulu, ona göre detaylı bir format videosu-rehberi paylaşırsanız sevinirim. 😁
İkinci olarak sanırım Windows indirip Rufus ile USB'ye yazdırmak gerekiyor, HDD'yi nasıl böleceğimi de bilmiyorum, bölme ile ilgili rehberler bulunuyordu sanırım, bulup atarsanız sevinirim. 😁
Bölme işlemi bittikten sonra artık Linux kurabilirim sanırım, ilk defa Linux kuracağım ve kullanacağım, ona göre detaylı anlatırsanız sevinirim, önceki konuyu görmeyenler için sistem özellikleri (bildiğim kadarıyla); Pentium işlemci, HD 6790 ekran kartı, 500 GB HDD, DVD okuyucu, üzerinde Foxconn yazan bir anakart, büyük ihtimal 6, en az 4 GB RAM. Sistemi açarsam istediğiniz uygulamayı indirip sistem özelliklerini tamamen yazabilirim.

Yardımcı olabilecek arkadaşlarım, abilerim, hocalarım olduğunu biliyorum, şimdiden çok teşekkür ederim😍. Bana zaman ayırıp okuduysanız bile teşekkür ederim, biraz fazla isteğim var biliyorum, ama bu cahil kardeşinize 🥺, bu işi hallettikten sonra klavyemin de incelemesini ayrıntılı şekilde yapacağım, bu aralar zamanım var. 😁

Dün açtığım konuyu görenler olmuştur, dün karar vermiştim bugün kesinleşti, yarın faaliyete geçeceğim inşaallah. 😁

Öncelikle yapmak istediğimi yazayım; sistemde 500 GB HDD bulunuyor, ben bu HDD'yi 400-100 GB olarak ayırmak istiyorum, 400 GB olan alana Windows 8.1, 100 GB olan alana Linux kurmak istiyorum.
Önce bilgisayarı açıp format atacağım ama format atmayı bilmiyorum, şu an sistemde büyük ihtimal 8.1 kurulu, ona göre detaylı bir format videosu-rehberi paylaşırsanız sevinirim. 😁
İkinci olarak sanırım Windows indirip Rufus ile USB'ye yazdırmak gerekiyor, HDD'yi nasıl böleceğimi de bilmiyorum, bölme ile ilgili rehberler bulunuyordu sanırım, bulup atarsanız sevinirim. 😁
Bölme işlemi bittikten sonra artık Linux kurabilirim sanırım, ilk defa Linux kuracağım ve kullanacağım, ona göre detaylı anlatırsanız sevinirim, önceki konuyu görmeyenler için sistem özellikleri (bildiğim kadarıyla); Pentium işlemci, HD 6790 ekran kartı, 500 GB HDD, DVD okuyucu, üzerinde Foxconn yazan bir anakart, büyük ihtimal 6, en az 4 GB RAM. Sistemi açarsam istediğiniz uygulamayı indirip sistem özelliklerini tamamen yazabilirim.

Yardımcı olabilecek arkadaşlarım, abilerim, hocalarım olduğunu biliyorum, şimdiden çok teşekkür ederim😍. Bana zaman ayırıp okuduysanız bile teşekkür ederim, biraz fazla isteğim var biliyorum, ama bu cahil kardeşinize 🥺, bu işi hallettikten sonra klavyemin de incelemesini ayrıntılı şekilde yapacağım, bu aralar zamanım var. 😁

Boot ederken mi Linux'ü açmak istiyorsunuz yoksa sanal makine mi?

1- Buradan Rufus - The Official Website (Download, New Releases) Rufus programını indirin.
2- Sonra 8.1 iso dosyasını indirin ve
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
ve anakart eski ise MBR şeklinde yazdırın.
4- Boot menüden USB'yi seçin ve formata başlayın.
5- Gerekli driverları ve programları kurun.
6- Disk bölümlemeyi sanırım elle kurulum seçeneği ile yapabilirsiniz fakat olmaz ise Windows'da yapalım, ''Disk Yönetimi'' yazıp kullandığınız HDD ya da SSD'nin üzerine ''Birim Genişlet (?)'' yazın ve alan ayırın.
7- Formattan sonra bir daha Rufus programını indirip istediğiniz dağıtımın iso dosyasını indirin.
8- Yine boot menüden USB'yi seçin ve Linux kurulumuna başlayın.
9- İndirdiğiniz dağıtıma göre önce gelecek ekrandan ''Try X'' seçeneği ile arayüze gelin, beğenirseniz ''Install X 20.04'' yazar ona basın ve klavye, dil, ülke gibi seçimler yaptıracaktır sonra ise asıl kurulum ekranı gelecektir.
10- Elle kurulum hakkında @Kerem00 yardımcı olur.
Bu kadar.

Son düzenleme:
Technopat'ta Windows'a format atmak için rehber var, bu yüzden o kısmı atlıyorum.

Format attıktan sonra varsa Windows ayarlarından "Hızlı Başlatma"yı kapatın.(8.1'de bu ayar olmayabilir ama 10'da var.)
UEFI/BIOS üzerinde varsa "Secure Boot"u kapatın.

Rufus ile imaj yazdırırken Windows'u MBR olarak yazdırdıysanız GNU/Linux'u da MBR, Windows'u GPT olarak yazdırdıysanız GNU/Linux'u da GPT olarak yazdırın.

Şimdi elle kurulum ve otomatik kurulumu anlatacağım. Elle kurulum daha sağlamdır ama biraz daha uğraştırır.(Çok uğraştırmaz.)

Otomatik kurulum:
Bu kurulumda önceden bölüm ayırmayın. USB'den sistemi başlatın ve önce kullandığınız dağıtımı deneme modunda başlatın. Sorun yoksa masaüstündeki kısayoldan kurulumu başlatın. "Diski sil." ve "Windows'un yanına kur." seçeneği geldiğinde "Windows'un yanına kur."u seçin. Kurulum sizi yönlendirecektir ve bölümü ayıracaktır.

Elle kurulum:
Windows'ta "Disk Yönetimi" üzerinden bölüm ayırın.(100GB ayıracaksınız sanırım.) USB'den sistemi başlatın ve önce kullandığınız dağıtımı deneme modunda başlatın. Sorun yoksa masaüstündeki kısayoldan kurulumu başlatın. "Diski sil." ve "Başka bir şey./Elle." seçeneği geldiğinde "Başka bir şey./Elle."yi seçin. Karşınıza gelen ekranda ayırdığınız alanı seçin ve "+" tuşuna basın. Bölümü birincil bölüm, dosya sistemi EXT4, bağlama noktası "/" olatak biçimlendirin ve ilerleyin.

Eğer burada ilerlemeden önce hata alırsanız fotoğraf atın yardımcı olurum.

Kurulum başarıyla tamamlandığında "Varsayılan olarak Windows açılsın." gibi bir isteğiniz varsa belirtin o konuda da yardımcı olayım.

Son düzenleme:
1- Windows 8 .1 için temiz kurulum yapmak istiyorsunuz. Bunun için Windows 8.1 ISO dosyasını Rufus ile USB belleğe yazdırmalısınız. Ardından temiz kurulum yapabilirsiniz. Daha detaylı bir anlatım istiyorsanız söyleyin çünkü daha önce yaptığınızı varsayıyorum.
2- Temiz kurulum yaparken disk biçimlendirmeniz gerekecek. Bunu sıfırlama işleminden sonra isteyecek. Tabii yanlış hatırlamıyorsam. Bunu kurulum aşamasında yapacaksınız zaten. Unutmayın, 8.1 kurulumu sırasında.
3- Hangi Linux dağıtımını düşünüyorsunuz? Başlangıç için Linux Mint bence gayet güzel bir seçenek.
4- İlk adımda yapacağınız gibi bunda da USB belleğe ISO dosyası yazdırmalısınız. İstediğiniz Linux dağıtımını söylerseniz indirme linkini atabilirim.
5- Yazdırma işi bittikten sonra BIOS ekranındaki Boot menüsünden USB belleğinizin adı neyse onu seçeceksiniz. Böylece hem Windows hem Linux kullanacaksınız. Yani Dual Boot. Ben böyle anladım en azından.
6- Kurulum sırasında diğer arkadaşlar bence daha detaylı bir bilgiye sahip olacaktır. Burada emin olmadığım yerler var çünkü.
Ben bu kadar yardımcı olabilirim sanırım. Yanlışım varsa düzeltin çünkü kurulum yapmayalı aylar oldu. Çok genel yazdım, dersimin başına geri dönmeliyim de ondan. Çok azıcık pas tutmuşum gibi. 🙂

Windows varsa sistemde, Linux kurmaya başlayın.
Windows Disk Yönetimi'ne girin.
500GB veya 450+GB gibi büyük bir alan var. Ona sağ tık yapıp, "Birimi Küçült" seçeneğini tıklayın.
100GB + 500 MB EFI + RAM miktarı kadar alan ayırın. (Tam miktar istiyorsanız 1.024 ile çarparak hesaplayın 1GB = 1024 MB).

Hangi Linux'u kurmak istiyorsanız, onun ISO dosyasını indirip, Rufus veya Win32 Disk Imager ile yazdırın.
Rufus için kurulum;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Win32 Disk Imager için kurulum;

Disk hazırlandıktan sonra;
Bilgisayarınızı yeniden başlatın,
Boot Menü'yü açın,
UEFI USB partiton gibi seçenek çıkacak veya USB markası görülen UEFI seçenekler.(UEFI SanDisk gibi),
Seçin onu.

Grub menüsü gelirse, Live seçeneğine tıklayın, böylelikle Linux'u kurarken testte edebilirsiniz.

Sonra kurulum ekranında size; Dil, giriş veya klavye ayarlarını falan soracaktır.
Bunları yapın ve Disklere geldiği zaman en altta bulunan "Başka bir şey" Seçeneğine tıklayın.

Ayırdığınız alan, gözükecektir.
Tıklayın ona iki kes,
İlk başta içine 500 MB yazın, sonra formatını "EF"I seçin. Biraz bekledikten sonra 500 MB EFI alanı oluşuyor ve biraz miktarı düşüyor boş alanın.

Sonra RAM miktarınız kadar alanı yazın, sonra formatını "Swap veya "Takas alanı olarak" seçin.
Biraz bekledikten sonra RAM miktarı kadar swap veya takas alanı oluşuyor ve biraz daha düşüyor boş alan miktarı.

Daha sonra ise kalan kısmın hepsini EXT4 formatıyla seç, ve bağlama noktasını "/" böyle yapın.
Ve ileri deyin.

Internete bağlı olmasında fayda var. Güncelleyerek yükleme yapacaktır.
Ayrıca genel olarak Dual Boot olarak Grub'u ayarlar. Böylelikle hem Windows'u hem de Linux'u seçer.

Yükleme bitince yeniden başlat diyor size dediği zaman başlatın ve USB belleği çıkarın.

Hepinize teşekkür ederim, bu kadar çok kişinin yazacağını tahmin etmiyordum, ama bayağı yardımcı olundu. Şimdi okurken karışık geliyor ama eminim ki yaparken kolay olacaktır, deneyimlerim öyle diyor. 😁 Zor olmaz değil mi? Bu arada böyle başlatılabilir mi? ; Önce 8.1 başlasın ben seçersem Linux çalışsın, yani Windows olarak çalışsın ben kendim açayım Linux kısmını. Böyle yapabilir miyim? Hepinize tekrardan çok teşekkür ederim😍 hakkınızı nasıl öderim bilmiyorum. 😁

Hepinize teşekkür ederim, bu kadar çok kişinin yazacağını tahmin etmiyordum, ama bayağı yardımcı olundu. Şimdi okurken karışık geliyor ama eminim ki yaparken kolay olacaktır, deneyimlerim öyle diyor. 😁 Zor olmaz değil mi? Bu arada böyle başlatılabilir mi? ; Önce 8.1 başlasın ben seçersem Linux çalışsın, yani Windows olarak çalışsın ben kendim açayım Linux kısmını. Böyle yapabilir miyim? Hepinize tekrardan çok teşekkür ederim😍 hakkınızı nasıl öderim bilmiyorum. 😁
Boot menüden girip yapabilirsiniz, genelde ''ubuntu'' şeklinde geçer. Sanırım dediğiniz şeyi yanlış anladım, sistemin 8.1 başlayıp sonra kendiniz mi Linux'a geçmek istiyorsunuz ? Eğer sistem açılırken işletim sistemi seçmek isterseniz bu da grub ile yapılıyor ve bir çok dağıtım ile geliyor fakat boot menüden ilk sıraya ''ubuntu'' seçeneğini almak gerekiyor.

Son düzenleme:
Önce 8.1 başlasın ben seçersem Linux çalışsın, yani Windows olarak çalışsın ben kendim açayım Linux kısmını. Böyle yapabilir miyim?
Bunu yapması çok kolay ama iki türlü yöntemi var. Sistem UEFI ise UEFI/BIOS üzerinde Windows'u birinci sıraya alırsınız, dilediğinizde boot menüsünden GNU/Linux'a geçiş yaparsınız. İkinci bir yöntem olarak GRUB Customizer programını kullandığınız dağıtıma kurarsınız, onun üzerinden Windows'u başa alırsınız. Kullanımı kolay bir program zaten.

Kurmak için:
sudo apt install grub-customizer

Elbette yapabilirsiniz. Yazımda bundan bahsetmiştim zaten. Dual Boot ile birlikte BIOS ekranından istediğiniz işletim sistemini seçebilecek ve istediğiniz zaman değişiklik yapabileceksiniz. Asıl ben teşekkür ederim. 😃

Geri
Yukarı