Linux Live bir şekilde USB diske nasıl kurulur?

Bu tür şeyler için slax gibi dağıtımlar var, portable dağıtım kullanmanız gerekiyor.
Ek olarak calculate Linux'ta olan bir tool gibi sisteme kurduğunuzda USB'ye de kurabilme seçeneği veren bir tool varsa herhangi bir dağıtımda, onu da kullanabilirsiniz.

Dediğim gibi mantığı USB sürücüsünü 2'ye bölmek olarak çalışıyor. Fakat Linux portable veya Live diye adlandırabileceğimiz bir USB sürücüye kurulu Linux biraz hayal hocam. Hızlı ve boyut olarak yüksek bir USB diske ihtiyacınız var(en az 32 GB). Ekstra olarak. USB 3.0 altına kurmak gerçekten bir zulüm. Zaten her sürüm tam olarak Live çalışmayı desteklemiyor. antiX kurarken sda ve sdb (tam hatırlamıyorum) olarak iki sürücü vardı sda benim HDD sdb ise USB beleğim olarak gözüküyordu ama kurulum sdb olan kısmı görmüyordu ve direkt olarak HDD üzerinde bölüm açıp Windows kısmın yanına kurmak istiyordu. Açıkçası Windows diskimde sistem kalabalıklığı olsun istemediğim için ve biraz da olsa Linux kullanmayı öğrenmek için istiyordum Live bir Linux. Ama kim ne derse desin şu kısım saçma ki tüm Linux kullanıcıları Linux'ü övmeyi bitiremiyor ki bu övgüler yüzünden denemek istiyordum. Ama çok basit bir Live USB yapma olayını bile bu kadar uğraştırıcı yapmaları üzücü. Ben uğraşıp yapamadım(daha doğrusu yapması uğraştırıcı geldi muhtemelen Linux Lite kurabilirdim.) Ama anlatılan yöntemlerle PC ile hiç alakası olmayan(daha doğrusu Windows dışında bir işletim sistemini ilk defa deneyecek birisi) baştan pes ederdi kurulum ekranını görünce.

Dediğim gibi mantığı USB sürücüsünü 2'ye bölmek olarak çalışıyor. Fakat Linux portable veya Live diye adlandırabileceğimiz bir USB sürücüye kurulu Linux biraz hayal hocam..

Hayır, değil. Okul için sakladığım ve içine Gentoo kurmuş olduğum bir USB vardı.
Fakat USB'lerde bu tür sistemlerin performansı -takdir edersiniz ki- rezalet.
Kullanması hızlı ve kullanışlı olmasa da iş görebilecek mantığında yürümeniz gerekiyor.

Hayır, değil. Okul için sakladığım ve içine Gentoo kurmuş olduğum bir USB vardı.
Fakat USB'lerde bu tür sistemlerin performansı -takdir edersiniz ki- rezalet.
Kullanması hızlı ve kullanışlı olmasa da iş görebilecek mantığında yürümeniz gerekiyor.

Keşke o iş görebilecek sistemleri USB sürücü üzerine kurması bu kadar uğraştırıcı olmasa.

Keşke o iş görebilecek sistemleri USB sürücü üzerine kurması bu kadar uğraştırıcı olmasa.
Aslında uğraştırıcı değil, disk klonu ile rahatça yapılabilecek bir işlem fakat oldukça zaman yer.
Boş zamanım olsa belki diyebileceğim bir süreç olarak bakıyorum.

Aslında uğraştırıcı değil, disk klonu ile rahatça yapılabilecek bir işlem fakat oldukça zaman yer.
Boş zamanım olsa belki diyebileceğim bir süreç olarak bakıyorum.

Gözüme en kolay gelen yolu ilk verilen örnek. İki tane USB alıp birine ISO yazdırıp diğerine kurulum yapmak hocam. Ama en azında ben cevabı uzun çabalar sonucu aldım. Linux Live, Win Live gibi kolay kurulmuyor.

Kali Linux'un Live hali var hocam, direkt olarak Rufus ile kurup kullanabilirsiniz ama kalıcı yapmak için bir iki ayar var, onları yapmazsanız her şey her seferinde sıfırlanır.

Geri
Yukarı